سرخط خبرهای سازمان

نتایج نظر سنجی مرکز پژوهش های مجلس درباره نرخ دلار

حدود ۴۰ درصد از تشکل های اقتصادی کشور نرخ فعلی دلار در بازار غیررسمی را برای ادامه و استمرار فعالیت های خود مناسب می دانند.
حدود ۴۰ درصد از تشکل های اقتصادی کشور نرخ فعلی دلار در بازار غیررسمی را برای ادامه و استمرار فعالیت های خود مناسب می دانند.

به گزارش انتخاب، مرکز پژوهش های مجلس در پاییز سال ۹۴ به بیش از ۲۹۰ تشکل و بنگاه تولیدی کشور مراجعه کرده و نظر آن ها را درباره دو موضوع کلیدی در اقتصاد ایران جویا شده است.

در این پرسشنامه از فعالان اقتصادی پرسیده شده است که چه نرخ ارزی را برای استمرار فعالیت های خود مناسب می دانند؟ این پرسش به شکل گزینه دار با فعالان اقتصادی مطرح شده و چهار گزینه برای پاسخ پیشنهاد شده است؛ کمتر از ۳ هزار تومان، بین ۳ هزار تا ۳۵۰۰ تومان، بین ۳۵۰۰ تا ۴ هزار تومان و بالاتر از ۴ هزار تومان.

نتایج حاصل از این پرسشنامه بسیار جالب است؛ ۱۴۹ تشکل نرخ ارز کمتر از ۳۰۰۰ تومان را ترجیح داداه اند که ۵۱ درصد از

مجموع ۲۹۱ تشکل مورد پرسش را تشکیل می دهند. ۷۳ تشکل نرخ ارز بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان را مناسب دانسته اند که ۲۵ درصد از مجموع ۲۹۱ تشکل مورد پرسش را تشکیل می دهند. ۴۰ تشکل نرخ ارز بیش از ۳۵۰۰ تومان را مناسب می دانند که ۱۳ درصد از مجموع ۲۹۱ تشکل پرسش شونده را تشکیل می دهند. ۱۴ درصد نیز به این سؤال پاسخی ندادند.

به این ترتیب بیش از نیمی از تشکل های تولیدی کشور دلار ۳۰۰۰ تومانی را رقم مناسبی برای ادامه فعالیت های خود می دانند. این در حالی است که نرخ رسمی دلار حدودا ۳۰۰۰ تومان و نرخ بازار آزاد بین ۳۵۰۰ تا ۳۶۰۰ تومان در نوسان است؛ نرخی که تقریبا ۴۰درصد تشکل های تولیدی فعال در ایران آن را مناسب می دانند.

بررسی دقیق تر پاسخ های داده شده به این پرسش نکات مهمی را نمایان می کند. از میان سه دسته تشکل های خدمات، صنعت و کشاورزی، دلار کمتر ۳ هزار تومان بیشترین موافق را میان فعالان حوزه خدمات داشته است.

بیشترین موافقت با دلار ۳۵۰۰ تا ۴ هزار تومانی در میان تشکل های صنعتی ابراز شده است. دلار بین ۳ هزار تا ۳۵۰۰ تومانی بیشترین طرفدار را میان تشکل های کشاورزی داشته است. دلار ۴ هزار تومانی هم به یک اندازه میان تشکل های خدماتی و کشاورزی داشته است.

بیش از ۶۵ درصد تشکل های اقتصادی مشارکت کننده در این طرح پایش اعلام کرده اند میزان تولیدشان کاهش یافته است که حدود ۱۹۰ تشکل از مجموع ۲۹۱ تشکل پرسش شونده را تشکیل می دهند و ۱۶ درصد معتقد هستند که میزان تولیدشان ثابت مانده است که ۴۸ تشکل از کل تشکل های پرسش شونده را تشکیل می دهند و در حدود ۶ درصد معتقد هستند که میزان تولیدشان افزایش یافته است که حدود ۱۸ تشکل از کل را تشکیل می دهند و بقیه پاسخی نداده اند که حدود ۳۵ تشکل از مجموع تشکل های پرسش شونده را تشکیل می دهند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا