سرخط خبرهای سازمان

بانک های اروپایی نترسند

قانون | مبادلات مالی  ایران با بانک های اروپایی آن طور که برنامه‌ریزی شده بود، شکل نگرفته و طیف گسترده ای از این نهادهای پولی و مالی قاره سبز در قبال ارائه خدمات به ما، دست به عصا حرکت می کنند. آنها می گویند، چشم مان از جریمه های سنگین آمریکا ترسیده و دیگر نمی خواهیم گرفتار «خشم و غضب» وزارت خزانه داری آمریکا شویم. بانک های غیرآمریکایی می گویند،ما  ۱۵ میلیارد دلار جریمه به دلیل نقض تحریم های آمریکا، نسبت به تعامل با ایران پرداخت کرده ایم و دیگر حاضر نیستم بیش از این ضرر کنیم.
این در حالی است که شخص وزیر خارجه آمریکا جان کری، بارها در اروپا دوره افتاده و به مدیران بانک های اروپایی اطمینان داده که معامله و همکاری با نهادهای مالی و پولی ایران، مشکلی برای آنها ایجاد نمی کند. وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تلاش‌ها برای کاهش ترس از جریمه‌ای که سابقا آمریکا برای وام‌دهندگانِ ناقض تحریم‌های ضد ایرانی وضع کرده بود می‌گوید: « وام‌دهندگان به دلیل کسب و کار مشروع با ایران مورد اتهام قرار نخواهند گرفت.»
کری همچنین گفت که  شرکت‌های خارجی نباید از تحریم‌های کشورآمریکا علیه ایران به عنوان بهانه‌ای برای تجارت نکردن با تهران استفاده کنند.جان کری افزود بانک‌های اروپایی برای تجارت با ایران، تبادل پولی، انجام توافق تجاری قانونی و قرض دادن پول به ایران «کاملا آزاد» هستند.
اما حتی این ریش گرو گذاشتن وزیر خارجه ایالات متحده هم باعث نشده که ترس و دلهره بانک های اروپایی بریزد و آنها همچنان، می ترسند!
حتی بانک های اروپایی به جان کری پیغام پسغام داده اند که اگر مشکلی نیست چرا بانک های  آمریکایی برای تعامل با ایران، پیشقدم نمی شوند؟!  جواب این سوال را  اما خود آنها هم می دانند؛ در توافقنامه هسته ای  وین، ایران هرگز خواستار دسترسی به سیستم مالی آمریکا نشده و اتفاقا فقط معاملات یورویی در متن توافق گنجانده شده است.
اما داستان ضرر و جریمه های بانک های اروپایی و حرف حساب شان چیست؟بانک «بی‌ان‌پی پاریبا» فرانسه در ژوئیه ۲۰۱۴(۳۱ روز منتهی به ۱۰ مرداد ۹۳) به دلیل نقض تحریم های آمریکا علیه سودان، کوبا و ایران مجبور به پرداخت ۹/۸ میلیارد دلار جریمه شد. کومرتس‌بانک آلمان نیز به دلیل انتقال پول از طریق سامانه مالی آمریکا برای ایران و سودان، ۴۵/۱ میلیارد دلار جریمه شد.
با وجود این جریمه ها در گذشته، آغاز تجارت و تعامل با ایران همچنان دشوار است؛ حتی اگر آمریکا این تضمین را بدهد.از سوی دیگر اما ، جورج کلینفلد، وکیل و کارشناس امور تحریم، دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری آمریکا ، عدم رغبت بانک های بزرگ اروپایی به همکاری با ایران را بیش از آنکه مربوط به ترس از جریمه شدن بداند، به تحریم های آمریکا و منع ورود شهروندان آمریکایی به هرگونه تجارت با ایران مرتبط می داند.در این میان دولت اوباما مدعی است که به همه تعهدات خود طبق برجام پایبند بوده است. جرت بلانک، هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور اجرای برجام نیز معتقد است: «ما در حال حرکت به سمت جلو هستیم. اما آمریکا نمی تواند به این بانک ها دستور دهد که وارد فعالیت هایی شوند که آن را پر ریسک می داند.»
نکته جالب اما اینجاست که برخی از بانکداران اروپایی از مجاری غیررسمی پیام داده‌اند که حاضرند مبادلات بانکی با ایران را از سر بگیرند، البته به این شرط که تهران حاضر شود جریمه‌های میلیاردی آمریکا برای  این بانک‌ها را جبران کند؛ مبلغی که برای جبران جرایم آمریکا از ایران درخواست شده، چیزی حدود ۱۵ میلیارد دلار است. بانک‌های اروپایی همچنین طرف‌های ایرانی را مطلع کرده‌اند جهت از سرگیری مبادلات، باید تضمین‌هایی را  هم برای جبران تنبیه‌های احتمالی آمریکا در آینده بدهند!
به هر حال، آنچه مشخص است این است که در متن برجام، صریحا  به برداشته شدن تحریم های مالی و پولی اروپا علیه ایران اشاره شده و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد وآمریکا هم نمی‌تواند زیر توافقی بزند که آن  را که امضا کرده است. امیدواریم بانک های اروپایی، ترس و واهمه را کنار بگذارند و برای روابط متقابل بر مبنای احترام، تلاش کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا