سرخط خبرهای سازمان

کاندیدای مورد حمایت ایران دبیرکل اوپک شد | بازگشت‌ایران به بازی نفتی بزرگان

اعتماد | «محمد بارکیندو» نامزد نیجریه‌ای مورد حمایت ایران دبیرکل اوپک شد. این تنها تصمیم مهم یکصد‌و شصت ‌و نهمین اجلاس وزرای اوپک بود. پنجشنبه گذشته سیزده کشور عضو اوپک همچنین تصمیم گرفتند فعلا درباره «سقف تولید و سهمیه تولید نفت» کشورهای عضو تصمیمی نگیرند. با اجماع اعضا، گابن به عنوان چهاردهمین کشور عضو به اوپک پیوست و اغلب وزرا از فضای حاکم اوپک ١۶٩ ابراز خشنودی کردند. «اوپک خوب» شاید رساترین تعریف نخستین جلسه وزرا در سال ٢٠١۶ است؛ جلسه‌ای که وزیر نفت جدید عربستان برای نخستین‌بار در آن شرکت کرد و برخلاف وزیر پیشین سعودی، مواضعی متضاد با اظهارات وزیر نفت ایران نگرفت. یک روز پس از اجلاس اوپک، افزایش قیمت نفت، کام کشورهای وابسته به پول را «شیرین‌تر» کرد. قیمت هر بشکه نفت برنت روز پنجشنبه، پیش از برگزاری اجلاس وزرا ۴٩ دلار و ٧١ سنت بود. قیمت نفت عصر روز جمعه از مرز ۵٠ دلار گذشت و ۵٠ دلار و ۴ سنت معامله شد. اوپک حالا سقف تولید ندارد. سهمیه‌بندی هم ندارد. پس کشورهای عضو هر چه می‌خواهند می‌توانند تولید کنند. نفت ایران به بازار بازگشته و با این همه، قیمت نفت نسبت به شش ماه گذشته به ٨٠ درصد افزایش یافته است. «مهره ایران به شطرنج اوپک بازگشته است.» چرا؟
ظرفیت تولید نفت ایران در پنج سال به روزانه
چهار میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه می‌رسد
وزیر نفت ایران، آخرین وزیری بود که چهارشنبه شب گذشته وارد وین شد. بلافاصله پس از ورود به «هتل کوبورگ» سرپرست وزارت نفت کویت به محل اقامت زنگنه آمد. بعد از وزیر کویتی، وزرای نفت ایران و ونزوئلا با یکدیگر ملاقات کردند. خورشید پنجشنبه که بالا آمد زنگنه با وزرای نفت قطر و نیجریه گفت‌وگو کرد. پیش از رسیدن وزرا به دبیرخانه اوپک، جز «سکوت» خبر جدیدی نبود، اما می‌شد دریافت که مهم‌ترین موضوع مذاکره وزرا، انتخاب دبیرکل جدید اوپک است. چه، قیمت‌های رشد کرده نفت وزیری را برای تغییر در روند فعلی تولید نفت کشورها ترغیب نمی‌کرد. خبرنگاران در صفی طولانی و فشرده منتظر ورود به محل اجلاس اوپک بودند؛ صفی آنچنان فشرده که موید سختی‌های حرفه خبرنگاری بود. امکان حضور در صحن اجلاس که فراهم شد حلقه شلوغ‌تری از خبرنگاران، پشت میز دو وزیر شکل گرفت؛ خالد الفالح، وزیر نفت عربستان که نخستین جلسه اوپکش را در این سمت تجربه می‌کرد و وزیر نفت ایران که در این جلسه، کشورش دیگر تحریم نبود. «ظرفیت تولید نفت ایران در پنج سال آینده به ۴ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید و من فکر می‌کنم تولید نفت کشور در برنامه ششم توسعه به ۴ میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه در روز برسد. » این را زنگنه پیش از شروع جلسه ١۶٩ اوپک به خبرنگاران گفت. ایران در این جلسه اوپک بازیگری موثر بود. قدرتی که افزایش تولید نفت در ماه‌های پس از لغو تحریم‌ها به این ایران داده است را می‌شد در جلسه پنجشنبه اوپک دید. چطور؟
بازی موثر ایران در اوپک پس از برجام/ دبیرکل مورد حمایت ایران رای آورد
«١٠ ماه پیش به وزیر نفت نیجریه قول دادم که از کاندیدای آنها برای احراز پست دبیرکلی در اوپک حمایت کنیم. البته اندونزی هم از دوستان ایران است. » این را بیژن زنگنه دقایقی پیش از آغاز جلسه افتتاحیه اوپک گفت. نمایندگان نیجریه و اندونزی دو کاندیدای جدی دبیرکلی اوپک بودند. رایزنی‌ها برای انتخاب دبیرکل اوپک، پش از جلسه آغاز شده بود. «سعودی‌ها پیش از اجلاس اوپک در حرکتی عجیب از نامزدی اندونزی برای دبیرکلی اوپک رونمایی کردند و این موضوع شایبه‌هایی را برای بقیه اعضا ایجاد کرد.» این را یک منبع آگاه نزدیک به اوپک به «اعتماد» گفت. منبع مطلع دیگری می‌گوید: «معلوم است که دبیرکل اوپک نمی‌تواند سیاست‌های بزرگ‌ترین تولیدکننده این سازمان را نادیده بگیرد، عربستان هم به نامزد نیجریه بی‌میل نبود…

 وگرنه محمد بارکیندو انتخاب نمی‌شد اما او مسلما کاندیدای اول سعودی‌ها نبود. » مهره ایران بالاخره پس از سال‌ها از حصار درآمد و بازی کرد. اگر برجام نبود، اگر تحریم‌ها تشدید می‌شد و صادرات نفت ایران به مرور از یک میلیون بشکه هم کمتر می‌شد، آن وقت ایران ابزار قدرتی در اوپک نداشت. پس بعید بود بتواند در انتخاب دبیرکل اوپک بازیگری کند آن هم «بازیگری» موثر. حداکثر شاید می‌توانست با رای نفعی‌باعث انتخاب نشدن دبیرکل اوپک شود. قدرت هر کشور در اوپک، به‌واسطه بشکه‌های نفتی است که تولید می‌کند. «تولید نفت ایران در حال حاضر ٣ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز است و به زودی به میزان قبل از تحریم‌ها می‌رسیم.» این را وزیر نفت به‌هنگام ورود به وین گفت. بازی موثر ایران در اجلاس ١۶٩ از هتل کوبورگ آغاز شد.

چرا وزیر نفت ایران به اتاق ظریف
در کوبورگ رفت؟
بیژن زنگنه، ساعاتی قبل از ورودش به وین، هتل محل اقامتش را از «هتل ملییا» به «هتل کوبورگ» تغییر داد و در همان اتاقی ساکن شد که بارها جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در آن سکونت کرده بود، وقتی که با شش قدرت جهانی برای حصول توافق هسته‌ای مذاکره می‌کرد. «اتاق شماه ٢٠۶». یک منبع مطلع دلیل جابه‌جایی هتل وزیر نفت ایران را دوری هتل ملییا به محل اجلاس اوپک و هیات‌های دیگر شرکت‌کننده عنوان کرد. زنگنه هنگام ورود به کوبورگ در جمع خبرنگاران از بازگشت سهمیه‌بندی تولید نفت کشورهای اوپک دفاع کرد: «اعتقاد ما بازگشت سهمیه‌بندی‌هاست اما فکر نمی‌کنم در این جلسه درباره سهمیه‌ها و سقف تولید اوپک صحبتی شود.» وزیر نفت در پاسخ به سوالم که ایران در چند ماه آینده تا چه میزان می‌خواهد تولید نفتش را اضافه کند، به‌صورت کلی به ذکر این نکته اکتفا کرد: «تلاش می‌کنیم که هم تولید و هم صادرات نفت و میعانات گازی را بالا ببریم. چه از میادینی که قبلا توسعه یافته‌اند و چه از میادین توسعه نیافته.» اصلاحات قراردادهای جدید نفتی ایران انجام شده و برای تصویب به هیات دولت رفته است. در صورت تصویب و اجرایی شدن این قراردادهاست که تولید نفت ایران می‌تواند افزایش قابل توجه داشته باشد. مدیران تعدادی از شرکت‌های خارجی نفتی با همین امید به کوبورگ آمدند.
تایید مذاکره با روس‌ها برای سوآپ نفت از ایران
«وجید الک پروو»مدیرعال شرکت روسی«لوک اویل» نخستین نفری بود که بعد از اجلاس اوپک به دیدار زنگنه آمد. او پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: «لوک اویل برای تصفیه نفت ایران در پالایشگاه‌های خود برنامه‌ریزی کرده است.» وی همچنین از حمایت وزیر نفت ایران از مذاکره برای همکاری نفتی ایران و لوک اویل خبر داد: «به زودی فرمولی را برای امضای موافقتنامه درازمدت در زمینه تحویل گرفتن نفت از ایران برای استفاده در پالایشگاه‌های لوک اویل تهیه می‌کنیم.» مدیرعامل شرکت نفتی لوک اویل با بیان اینکه این شرکت پیش از تحریم‌ها سالانه دو میلیون تن نفت از ایران می‌خریده برای ادامه واردات نفت از ایران ابراز تمایل کرد: «فعال‌ترین شرکت حوزه خزر در خرید و فروش نفت هستیم و می‌خواهیم همین جایگاه را در منطقه خلیج فارس هم داشته باشیم.» زنگنه نیز در جمع خبرنگاران مذاکره با مدیرعامل لوک اویل درباره سوآپ نفت از دریای خزر به خلیج فارس را تایید کرد: «درباره سوآپ نفت با لوک اویل مذاکره کرده‌ایم اما برای عملیات اجرایی آن نیازمند قرارداد با این شرکت و شرکت‌های دیگر هستیم.» وقتی از زنگنه درباره ظرفیت ایران برای سوآپ نفت دریای خزر به خلیج فارس سوال شد پاسخ داد: «ظرفیت ایران برای سوآپ نفت از دریای خزر به خلیج فارس بیش از ١۵٠ هزار بشکه در روز است.» وزیر نفت ایران تایید کرد که با مدیرعامل لوک اویل درباره توسعه میادین منصوری، آب تیمور و میدان‌های محدوده دریای خزر مذاکره کرده است.
زنگنه: با توتال درباره توسعه آزادگان جنوبی و فاز ١١ پارس جنوبی مذاکره کردم
پس از خروج وجید الک پروو روس، «استقان میشل»، مدیر دفتر منطفه‌ای توتال در خاورمیانه وارد اتاق زنگنه شد. وزیر نفت پنج شنبه شب پس از مذاکره با مدیران توتال فرانسه و لوک اویل روسیه در جمع خبرنگاران گفت: «ما درباره پروژه‌های نفتی و گازی با این شرکت‌ها صحبت کردیم. » وی در پاسخ به این پرسش که درباره کدام میادین نفتی و گازی با توتال مذاکره کرده‌اید، اظهار داشت: «با شرکت توتال درباره پروژه میدان نفتی آزادگان جنوبی و فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی مذاکره داشتیم.» صبح پنجشنبه، مدیران شرکت نفتی «انی» ایتالیا هم با بیژن زنگنه دیدار کردند. فرانسوی‌ها، روس‌ها و ایتالیایی‌ها احتمالا نخستین پیمانکاران بزرگ نفت ایران باشند. اگر قراردادهای جدید نفتی ایران به موقع آماده شود. اگر برای عمر دولت اول روحانی دیر نباشد.
چه مباحثی در جلسه اوپک مطرح شد؟
«فضای جلسه امروز اوپک، آرام و بی‌تنش بود. به همین دلیل توانستیم با سرعت دبیرکل جدید را انتخاب کنیم.» این را وزیر نفت ایران، پنجشنبه عصر بلافاصله پس از خروج از جلسه وزرای اوپک گفت. وزرای نفت امارات و ونزوئلا و سرپرست وزارت نفت کویت هم پیش از خروج دبیرخانه، «اوپک ١۶٩ را خوب» توصیف کردند. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان از تعبیر «عالی» برای توصیف جلسه اوپک استفاده کرد: «جلسه عالی‌ای داشتیم.» و وزیر نفت اندونزی که نتوانسته بود رای اعضای اوپک برای کسب صندلی دبیرکلی را کسب کند نخستین وزیری بود که دبیرخانه اوپک را ترک کرد. «در مورد سقف تولید اوپک بحث‌های مختلفی بود. یک نظر این بود که همین روال را ادامه بدهیم و اعضای اوپک در میزان تولیدشان دقت کنند تا بازار را متلاطم نکنند. یک نظر هم این بود که سقف تولید تازه‌ای برای اوپک تعیین شود که اکثریت با این نظر موافق نبودند. ایران هم با این نظر موافق نبود» زنگنه با این جملات تلاش کرد مباحث مطروحه در جلسه وزرا را با خبرنگاران در میان بگذارد. او در توضیح علت مخالفتش با تعیین سقف تازه‌ای از تولید اوپک که وزیر نفت ونزوئلا مبدع آن بود، گفت: «معتقدم بالا بردن عدد میزان سقف تولید اوپک خاصیتی برای بازار نفت ندارد. ایران هم قبول ندارد که به میزان قبل، تولید نفتش را نگه دارد. ایران معتقد است که باید تولید نفت خود را به وضعیت قبل از تحریم‌ها برگرداند. هم از نظر مقدار و هم از نظر درصد سهم تولیدش در اوپک.» زنگنه پیش از آغاز جلسه اوپک گفته بود که تعیین سقف تولید بدون احیای سهمیه بندی‌ها فایده‌ای ندارد. ایران پیش از اعمال تحریم‌ها، همواره حدود ١۴درصد تولید اوپک را در اختیار داشت. در اوج تحریم و با موافقت وزیر سابق نفت ایران با نظر سایر وزرای عضو اوپک، سهمیه تولید نفت کشورها برداشته و صرفا سقف مجموع تولید ٣٠ میلیون بشکه‌ای در روز برای تولید نفت اعضا اعلام شد. همین سقف تولید هم به‌دلیل عدم موافقت کشورها برای محدودسازی تولیدشان، از معادلات اوپک حذف شد.
تفاوت سیاست وزیر جدید انرژی عربستان در برخورد با ایران چه بود؟
نحوه تعامل وزرای نفت ایران و عربستان در اوپک ١۶٩ مورد توجه خبرنگاران بود. «خالد الفالح»، که به‌جای «علی النعیمی» بر مسند وزارت انرژی عربستان نشسته است سعی نکرد فضای روابط نفتی ایران و عربستان را همچون روابط سیاسی این دو کشور تیره کند. پیش از آغاز اجلاس اوپک از وزیر نفت عربستان پرسیدم: «آیا برنامه‌ای برای دیدار با وزیر نفت ایران در اجلاس اوپک دارید؟» پاسخ خالد الفالح کوتاه بود: «من امیدوارم!». با این وجود، بیژن زنگنه پس از جلسه اوپک اعلام کرد که دیداری با وزیر نفت عربستان نداشته است. آنچه در این میان مورد توجه است مقایسه واکنش‌های الفالح و النعیمی است. زمانی که از وزیر سایق نفت عربستان در جلسات گذشته اوپک پرسیده شد: «ایران گفته است اگر تحریم‌ها لغو شود تولید نفتش را افزایش خواهد داد حتی اگر قیمت نفت ٢٠ دلار شود. نظر شما چیست؟» النعیمی با تکرار چند باره کلمه «اگر» ادامه داد که بگذارید هر وقت تولید نفت ایران بالا رفت درباره‌اش صحبت کنیم. هر چند در همان پاسخ، از ورود نفت ایران به بازار استقبال کرد. مشابه این مواضع از زبان وزیر سایق نفت عربستان مکرر شنیده شده بود. در جلسه پنجشنبه اوپک اما، وزیر نفت تازه عربستان تلاش کرد بدون حاشیه با موضوعات مربوط به ایران برخورد کند. تا جایی که از دبیرکل شدن نامزد مورد حمایت ایران ممانعت نکرد: «مدتی است که می‌بینیم بازار نفت در حال رسیدن به تعادل است. این موضوع به خاطر عرضه و تقاضاست. ما دیدیم که چقدر عرضه و قیمت نفت به یکدیگر وابسته هستند.» این را خالد الفالح، در حاشیه اوپک به «آرگوس» گفت و تاکید کرد: «با وجود مشکلات اقتصادی دنیا، تقاضا برای نفت بیشتر شده و رشد تولید از میادین گران قیمت هم کاهش یافته است.»
خالد الفالح: زمان مناسبی است که اوپک کنترل بازار را در دست بگیرد
وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان در گفت‌وگویش با «آرگوس» پیش‌بینی کرد که رشد تولید نفت‌های گران در آینده کاهش بیشتری داشته باشد: «به‌طور کلی سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز کمتر شده است اما برنامه‌های سرمایه‌گذاری ما در عربستان تغییر نکرده است. اجرای برخی پروژه‌های‌مان را عقب انداخته‌ایم اما به پروژه‌های اصلی‌مان دست‌نزده‌ایم.» وقتی از خالد الفالح پرسیده شده که آیا با تغییر علی النعیمی، سیاست عربستان برای دفاع از سهم بازارش تغییر خواهد کرد، پاسخ داده است: «استراتژی عربستان به حضور یک نفر وابسته نیست. این مساله استراتژی بلندمدت عربستان است.» وزیر انرژی عربستان پیش از آغاز جلسه افتتاحیه اوپک به خبرنگاران گفت: «الان زمان مناسبی است که اوپک کنترل بازار را در دست بگیرد و طوری رفتار کند که بازار نفت به تعادل برسد.» او با تاکید بر اینکه تقاضا برای نفت قوی شده و عرضه کشورهای غیر اوپک هم کاهش یافته است پیش‌بینی کرد: «به نظر ما برداشت از نفت‌های ذخیره شده بیشتر خواهد شد و قیمت نفت نیز به این موضوع واکنش نشان خواهد داد. دبیرخانه اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود، تقاضای جهانی نفت را روزانه ٩۴ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز پیش‌بینی کرده است. ۵۶ میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه از این مقدار را کشورهای غیر اوپک تامین خواهند کرد. بنابر گزارش منابع ثانویه بازار نفت، سیزده کشور عضو اوپک در ماه آوریل مجموعا روزانه ٣٢ میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه نفت تولید کرده‌اند. بر اساس گزارش اوپک، تولید نفت عربستان در ماه آوریل، ١٠ میلیون و ١٢۵ هزار بشکه در روز بوده است.
رقیبی به نام عراق برای ایران
گزارش منابع ثانویه اوپک حاکی است عراق با تولید نفت روزانه ۴ میلیون و ٣۵۴ هزار بشکه در روز در مقام دوم تولیدکنندگان اوپک قرار گرفته است. پیش از اعمال تحریم‌ها، ایران در جایگاه دوم تولیدکنندگان نفت اوپک قرار داشت. ایران و عراق در بخش نفت، رقبای دیرینه یکدیگرند. بنابراین افزایش تولید سریع و گرفتن سهم بیشتری از بازار نفت، سیاست درستی است که از جانب وزارت نفت دنبال می‌شود. به گزارش منابع ثانویه بازار نفت، ایران در ماه آوریل ٣ میلیون و ۴۵١ هزار بشکه نفت تولید کرده است که ۶٨۵ هزار بشکه بیشتر از متوسط تولید روزانه نفت در سال ٢٠١۴ میلادی است. زمانی که ایران تحت تحریم بود. رقم اعلام شده برای تولید نفت ایران توسط منابع ثانویه، حدود ٣۵٠ هزار بشکه از میزانی که زنگنه اعلام کرده کمتر است. در برخی مواقع اعلام میزان مصرف نفت در پالایشگاه‌های داخلی می‌تواند باعث برخی اختلاف‌ها در ارقام اعلامی باشد. فقط در برخی مواقع.
زنگنه: امیدوارم روابط ایران و عربستان بهتر شود سهم ١۴ و نیم‌درصدی‌مان را می‌خواهیم
وزیر نفت ایران پیش از آغاز اجلاس یکصد‌و‌شصت و نهم اوپک درباره چرایی حمایتش از تعیین سهمیه‌بندی تولید نفت در اوپک گفت: «ما حاضریم درباره هر دو موضع تعیین سقف تولید و سهیمه‌بندی در اوپک صحبت کنیم اما قبلا هم گفته‌ام که تعیین سقف تولید بدون تعیین سهمیه تولید کشورها معنی ندارد چرا که اگر سهمیه‌بندی نباشد، نمی‌توانیم بفهمیم کشورها چقدر نفت تولید کرده‌اند (چقدر بیشتر از سهمیه‌شان تولید کرده‌اند.)» زنگنه با استقبال از مذاکره تولیدکنندگان نفت غیر اوپک با اوپکی‌ها گفت: «قبل از اعمال تحریم‌ها ایران ١۴ و نیم درصد سهم تولید اوپک را در اختیار داشت. حالا ما می‌خواهیم به همان سهم برسیم.» وقتی از وزیر نفت ایران درباره قیمت مناسب نفت پرسیده شد، پاسخ داد: «به نظرم ٧٠ دلار قیمت مناسبی است.» خبرنگاری از وزیر نفت ایران پرسید:
‌ حالا که وزیر نفت عربستان تغییر کرده است فکر می‌کنید روابط (نفتی) تهران-ریاض بهتر شود یا بدتر؟
«در هر حال امیدوارم رابطه ایران و عربستان بهتر شود. ما همسایگان یکدیگر هستیم و باید هر تلاشی که می‌توانیم انجام دهیم تا روابط‌مان بهتر شود.»
‌ چرا ایران خواهان احیای سهمیه‌بندی در اوپک است؟
وزیر نفت نیجریه که نماینده کشورش توانست صندلی دبیرکلی اوپک را به دست آورد در حاشیه اجلاس اوپک از افزایش تولید نفت این کشور خبر داد: «تولید نفت نیجریه به یک میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه در روز رسیده است.» حملات شورشیان و حادثه در یکی از سکوهای نفتی این کشور باعث کاهش سطح تولید نفت این کشور تا یک میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه در روز شده بود. بنا به گزارش منابع ثانویه، نیجریه در سال ٢٠١۴ بطور متوسط روزانه یک میلیون و ٩١١ هزار بشکه نفت تولید کرده است. کاهش تولید نفت نیجریه، ایران و لیبی را عربستان و متحدانش به اضافه عراق جبران کرده‌اند. به همین دلیل است که ایران بر احیای سهیمه‌بندی در اوپک و بازگشت کشورها به سهمیه‌های قبلی‌‌شان تاکید دارد. چرا که در شرایط کاهش تقاضا، بخشی از مسوولیت کاهش قیمت نفت متوجه اضافه تولید این کشورهاست. وزیر نفت نیجریه خوشحال از انتخاب محمد بارکیندو به عنوان دبیرکل اوپک درباره جلسه ١۶٩ اوپک چنین اظهارنظر کرد: «جلسه اوپک منعطف بود و باید منتظر نتایج آن باشیم.» بارکیندو پیش از این سال‌ها نماینده نیجریه در هیات عامل اوپک بوده در سال ٢٠٠۶ به عنوان دبیرکل موقت، سرپرستی دبیرخانه را بر عهده داشته است. وی برای دوره‌ای رییس شرکت ملی نفت نیجریه بود. پنجشنبه پایان حدود ده سال دبیرکلی سالم البدری در سازمان اوپک بود.
کاهش ٧۴٠ هزار بشکه‌ای عرضه نفت غیر اوپک
در نشست ١۶٩ اوپک وزرای نفت و انرژی اکوادور، عراق و لیبی حاضر نبودند و نمایندگانی از این کشور‌ها پشت پرچم کشورشان نشستند. در پایان این جلسه، بیانیه اوپک خوانده شد که بر اساس آن، کشور «گابن» از اول جولای به عنوان چهاردهمین عضو به سازمان کشورهای صادرکننده نفت اضافه می‌شود. اوپک در این بیانیه ضمن تاکید بر توجه به چالش‌های مرتبط با محیط زیست آورده است: «عرضه نفت کشورهای غیرعضو اوپک در واکنش به تحولات بازار که در سال ٢٠١۵ اوج گرفت، رو به کاهش است و انتظار می‌رود تولید کشورهای غیر عضو اوپک در سال ٢٠١۶ تا ٧۴٠ هزار بشکه در روز کاهش یابد.» این مهم‌ترین بخش بیانیه پایانی اوپک بود: «عرضه نفت خام امروز به تنهایی بیش از یک‌میلیون بشکه از بالاترین رقم خود در آغاز سال ٢٠١۵ پایین‌تر است.» اوپک پیش‌بینی کرده است که تقاضای جهانی نفت خام پس از رشد یک میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه‌ای در سال ٢٠١۵، یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه دیگر افزایش یابد: «این رشد تقاضا با توجه به چالش‌ها و تحولات اخیر اقتصادی، نسبتا مناسب است.» براساس بیانیه پایانی نشست ١۶٩ اوپک، قیمت نفت از آخرین اجلاس اوپک در دسامبر ٢٠١۵ تاکنون بیش از ٨٠ درصد افزایش یافته است: «دبیرخانه با توجه به شرایط کنونی بازار، باید به نظارت و رصد دقیق تحولات در ماه‌های آینده ادامه دهد در صورت احساس نیاز به اعضا توصیه کند که دوباره نشستی تشکیل دهند.» برگزاری چنین نشست فوق‌العاده‌ای در شرایط فعلی بازار نفت بسیار بعید است و اجلاس بعدی اوپک آذرماه تشکیل خواهد شد.
امضای بیش از ٣٠ میلیارد دلار تفاهمنامه برای سرمایه‌گذاری در ایران
برگزاری نشست ١۶٩ وزرای اوپک تنها رویداد مهم نفتی هفته گذشته در وین نبود. وزرای اقتصاد کشورهای عضو اوپک هم به وین آمده بودند تا در نشست مجمع این صندوق شرکت کنند. صندوق اوپک با کمک مالی کشورهای عضو اوپک برای کمک به کشورهای کمتر توسعه‌یافته و فقیر تشکیل شده است. علی طیب نیا در حاشیه چهلمین نشست صندوق اوپک در جمع خبرنگاران گفت: «با وزیر اقتصاد و مالی و مدیرعامل بانک صادرات و واردات اتریش در خصوص سرمایه‌گذاری در طرح‌های ایران مذاکره می‌کنم.» وی درباره ارزش موافقتنامه‌های امضاشده برای سرمایه‌گذاری در ایران در فضای پس از برجام این‌گونه اظهارنظر کرد: «ارزش مجموع موافقتنامه‌های امضاشده با کشورهای مختلف برای تامین مالی پروژه‌های ایران ٣٠ تا ۴٠ میلیارد دلار است.» وزیر اقتصاد ایران از ژاپن، چین، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش و آلمان به عنوان کشورهایی که با آنان برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ایران مذاکره کرده است، نام برد. هفته گذشته همچنین بخش‌های ژئوفیزیک شرکت‌های بزرگ نفتی جهان در مرکز نمایشگاهی وین گردهم جمع شدند. از توتال و رپسول گرفته تا شلومبرجر و… از ایران هم بخش ژئوفیزیک و لرزه‌نگاری شرکت دانا انرژی به عنوان تنها شرکت ایرانی در نمایشگاه حضور یافته بود. این شرکت در حاشیه این نمایشگاه با موسسه معتبر خدمات ژئوفیزیکی و زمین‌شناسی CGG تفاهمنامه همکاری امضا کند. براساس این تفاهمنامه دو شرکت می‌توانند انواع خدمات زمین‌شناسی، لرزه‌نگاری، آنالیز داده‌های مخزن و… را برای امور اکتشافی را به‌طور مشترک ارایه کنند.
رییس اوپک: ممکن است در آینده به سهمیه‌بندی نیاز باشد
پس از شکست اجلاس فریز نفتی در دوحه، بازار نفت نسبتا آرام شده است. در همین فضاست که وزیر نفت قطر قیمت عادلانه نفت را برای تشویق سرمایه‌گذاران ۵٠ دلار اعلام می‌کند و وزیر نفت ونزوئلا با پیشنهاد شکست‌خورده تعیین «بازه تازه‌ای برای تولید نفت» به خانه‌اش بر می‌گردد. وزیر نفت آنگولا قیمت ٨٠ دلار را قیمت مناسب‌تری برای نفت می‌داند و رییس قطری اوپک باز نگه داشتن راه مذاکره با غیراوپکی‌ها را نه تنها به نفع اوپک بلکه به نفع جهانیان ارزیابی می‌کند. «ممکن است در آینده نیاز به سهمیه‌بندی تولید اعضا داشته باشیم، اما اکنون با وجود فضایی مثبت و بازاری مطلوب نیازی به این طرح نیست.» این را محمد بن صالح الساده، وزیر صنعت و انرژی قطر در کنفرانس مطبوعاتی پایان اجلاس اوپک گفت. با بازگشت موثر ایران به تصمیم‌سازی‌های اوپک موازنه قدرت در این سازمان جهان سومی دوباره در حال شکل‌گیری است. از این روز بود که وزیر نفت ایران راحت‌تر به میان خبرنگاران می‌آمد. ایران حرفی برای گفتن داشت. برای بازی قدرتمند‌تر، بر گفتن حرف‌هایی رساتر، ما باز هم نیاز به افزایش تولید و صادرات نفت داریم. اگر تا اوپک ١٧٠ تولید نفت ایران به بیش ۴ میلیون بشکه برسد اگر تا یک سال دیگر بتوانیم عراق را پشت سر بگذاریم و دوباره دومین تولید‌کننده نفت اوپک باشیم، بازی‌های بهتری پیش‌روی‌مان است. اگر منتقدان داخلی سیاست‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه نفت، این زوایا را هم ببینند آن وقت…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا