سرخط خبرهای سازمان

رشد شدید نرخ مشارکت اقتصادی

نرخ بیکاری در زمستان ۹۴ (نسبت به زمستان ۹۳) در حالی ۰٫۳ درصد افزایش یافته که شاخص «نرخ مشارکت اقتصادی» رشدی چشمگیر را به ثبت رسانده و حدود ۴ درصد افزایش یافته است؛ نشانه‌ای از آنکه امیدواری به یافتن شغل در بازار کار ایران به‌شدت افزایش یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز مرکز آمار، گزارش نرخ بیکاری زمستان ۹۴ را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ سال و بیشتر در زمستان ۹۴ معادل ۱۱٫۸ درصد گزارش شده که نسبت به نرخ بیکاری ۱۱٫۵ درصدی زمستان ۹۳ معادل ۰٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.
اما نرخ مشارکت اقتصادی در زمستان ۹۴ حدود ۴۱٫۲ درصد بوده که در مقایسه با نرخ مشارکت اقتصادی ۳۷٫۳ درصدی زمستان ۹۳ افزایش قابل توجهی دارد. به عبارتی این گزارش نشان می‌دهد میل به یافتن شغل در زمستان ۹۴ به سال ۹۳ افزایش یافته است.

همچنین این گزارش نشان می‌دهد که نرخ بیکاری مردان ۱۰٫۲ درصد و نرخ بیکاری زنان ۱۹٫۷ درصد است. نرخ مشارکت اقتصادی مردان هم ۶۸٫۸ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی زنان ۱۴ درصد است. مقایسه این آمار با آمار زمستان ۹۳ هم نشان‌دهنده روند افزایشی نرخ بیکاری و نرخ مشارکت است.

مقایسه نرخ مشارکت اقتصادی در گروه‌های سنی نشان می‌دهد بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی معادل ۵۶٫۲ درصد و مربوط به گروه سنی ۳۰-۳۴ ساله است. این شاخص در بین مردان گروه سنی ۳۵-۳۹ ساله با ۹۲٫۹ درصد و در جمعیت زنان برای گروه سنی ۲۵-۲۹ ساله با ۲۱٫۵ درصد بیشترین مقادیر را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین مقایسه نرخ بیکاری گروه‌های سنی نشان می‌دهد بیشترین نرخ بیکاری در گروه سنی ۲۰-۲۴ ساله با ۳۰ درصد است. این شاخص در بین مردان و زنان نشان می‌دهد همین گروه سنی در بین مردان با ۲۵٫۷ درصد و در بین زنان با ۴۷٫۲ درصد بالاترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا