سرخط خبرهای سازمان

عدالت و آزادی ایران اسلامی؛ تنها حزب سراسری ایران با مرکزیتی غیر از تهران | بهراد بهشتی*

درباره‌ی نویسنده

بهراد بهشتی عضو هیات موسس، عضو شورای مرکزی و قائم مقام دبیرکل سازمان عدالت و آزادی است.

مصاحبه، یادداشت‌ و مقالات بسیاری از بهراد بهشتی در بوی باران منتشر شده که همه‌ی آنها را می توانید در اینجا بخوانید.

ساعت ۶ عصر شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۷۶ و درست یک هفته پس از اعلام پیروزی سید محمد خاتمی در انتخابات دوم خرداد، ۹ جوان خط امامی که همگی بین ۲۰ تا ۳۰ سال سن داشتند از پله های دفتر روزنامه سلام در اصفهان بالا رفتند و در اتاقی که زاینده رود خروشان و سی و سه پل تاریخی را در چشم انداز امیدبخش خود داشت، جلسه ای را تشکیل دادند که آغازگر تشکلی شد که بعدها “سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی” نام گرفت.
این نه نفر اکثراً از اعضای پیشین انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان و همگی از اعضای موثر ستاد انتخاباتی “سید محمد خاتمی”  و نیز ستاد “مصطفی معین” بودند؛ معین در آن روزها نامزد نمایندگی انتخابات مجلس از اصفهان بود.
در نخستین جلسات مباحث حول این محور بود که پس از فرونشستن شادی و شعف ناشی از پیروزی شیرین دوم خرداد، برای کمک به سید محمد خاتمی و تحقق شعارهای انتخاباتی او چه باید کرد. قولی که جملگی بر آن بودند این بود که شاه بیت شعارهای انتخاباتی خاتمی، توسعه سیاسی و جامعه مدنی است و مهم ترین پیش نیاز این توسعه، راه اندازی و تقویت “حزب” است.
در آن زمان در میان احزاب و تشکلهای سیاسی خط امام، “سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی” درهای گشوده ای نداشت و “مجمع روحانیون مبارز” نیز به واسطه ماهیت صنفی و روحانیش نمی توانست پذیرای خیل مشتاقان باشد و “حزب کارگزاران سازندگی” نیز تنها حزبی برای فعالیت در موسم انتخابات بود. چنین بود که در این جلسات نطفه تشکلی با نام “کانون همبستگی پیروان خط امام” بسته شد که بعدها به علت مخالفت کمسیون ماده ۱۰ احزاب با این نام، به “سازمان عدالت و آزادی” نامبردار شد.
درمرداد ماه همان سال تدوین مرامنامه و اساسنامه حزب آغاز شد و سرانجام این تشکل در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۷۶ با حضور در بیت فقیه مجاهد آیت الله سید جلال الدین طاهری(ره) و با سخنان و تایید ایشان به عنوان نخستین حزب مولود دوم خرداد، رسماً اعلام موجودیت کرد و مورد استقبال رسانه ها و چهره های شاخص جناح خط امام قرار گرفت. نخستین برنامه معرفی این تشکل نیز در همان دی ماه و در شبهای قدر و با حمایت آیت الله طاهری در مسجد اعظم حسین آباد اصفهان و با سخنرانی عطاءالله مهاجرانی، بهزاد نبوی، موسوی لاری، بیات زنجانی و علی مزروعی و با استقبال چشمگیر مردم برگزار شد.
در سال ۷۷ و عده ای دیگر از وعده های انتخاباتی خاتمی محقق شد و موسم اولین انتخابات شوراها فرا رسید، سازمان در این انتخابات توانست تا حد زیادی مناسبات ریش سفیدانه و کدخدامنشانه حاکم بر فضای انتخاباتی جناح خط امام را در اصفهان بشکند و ساز و کارهای دموکراتیک را جایگزین آن کند و نیز این توفیق را یافت که “علیرضا فرزانه خو” عضوشورای مرکزی خود را راهی شورای شهر اصفهان کند.
سال ۷۸ و با نزدیک شدن به انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، سازمان از “احمد شیرزاد” و “علی مزروعی” دعوت کرد که در انتخابات حضور یابند و نهایتاً نیز در قرار دادن این دو نامزد در فهرست نهایی انتخابات کامیاب شد. در سال ۸۴ با اصلاح اساسنامه سازمان توانست در حد مقدورات خود تشکیلات را گسترش دهد. شرکت فعال در همه انتخابات هایی که سازمان نامزدی برای حمایت داشت، از راهبردهای اصلی سازمان برای تحقق اصلاحات بنیادین در ساختار سیاسی  کشور بوده است. پس از انتخابات ۸۸ نیز سازمان کوشید شعله لرزان اصلاح طلبی را در میان تندباد حوادث سهمگین، روشن و فروزان نگاه دارد.
در سال ۹۲ ، سازمان عدالت و آزادی از اولین احزاب اصلاح طلبی بود که حمایت رسمی خود را از نامزدی “حسن روحانی” در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد و بخشهای زیادی از مدیریت ستاد انتخاباتی او در اصفهان را در دست گرفت. تصویب سند چشم انداز حزب در نهمین کنگره حزب در سال ۹۳ به عنوان نقطه عطفی در فعالیت های سازمان، زمینه را برای راه اندازی دفاتر استانی این تشکل آماده کرد و سازمان تاکنون توانسته است با تاکید بر عضوگیری محدود از افراد باانگیزه، صاحب نظر و تاثیر گذارِ اصلاح طلب، دفاتر خود را در ۱۶ استان کشور راه اندازی کند. در همین سال شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کشور، سازمان عدالت و آزادی را به عنوان عضو موقت این شورا پذیرفت و هم اکنون در آستانه بیستمین سالگرد تاسیس سازمان، زمینه عضویت دائم این تشکل در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فراهم شده است.
راهبرد اساسی سازمان در همه این سالها سیاست ورزی آهسته و پیوسته و پایبندی به اصول اساسی اصلاح طلبی و پرهیز از خشونت و تندروی و مرزبندی با هرگونه براندازی و ساختارشکنی بوده است؛ حفظ و صیانت از نظام جمهوری اسلامی و احترام به ساختارها و نهادهای قانونی کشور و تاکید بر تقدم منافع ملی و مصالح کشور بر منافع حزبی و فردی و پایبندی به شعار “صلح و اصلاحات” و دفاع از آموزه های اسلام رحمانی، حقوق بشر، آزادی، دموکراسی و مدارا، و پای فشاری بر استقلال و آزادی و آبادی و توسعه پایدار و متوازن ایران اسلامی، همواره سرلوحه فعالیت های این تشکل بوده و در روابط بینااصلاحاتی نیز سازمان تلاش کرده با بر قراری روابط حسنه با دیگر شخصیتها و احزاب اصلاح طلب در تلطیف فضای سیاسی کشور و کاستن از تنشها و سوءتفاهم ها بکوشد.

 

منتشر شده در شماره ی بیست و ششم تیرماه ۱۳۹۵  هفته نامه صدا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا