سرخط خبرهای سازمان

گزارش ایمنا از جشنواره ملی ادبی_محیط زیستی مادرم زمین + آلبوم تصویری

اختتامه نخستین جشنواره ادبی محیط زیست با عنوان «برای مادرم زمین می‌نویسم» به میزبانی اصفهان برگزارشد.
به گزارش خبرنگار ایمنا، اختتامیه این جشنواره با حضور هنرمندان و مسئولین شهری در کتابخانه مرکزی اصفهان برپا شد. این مراسم با بیانیه سازمان محیط ‌زیست جمهوری اسلامی ایران به زبان عارف سپهری دبیر جشنواره آغاز شد.
در متن بیانه چنین آمده بود:
«ادبیات در انتقال مفاهیم و اصلاح فرهنگ جوامع از عوامل تأثیرگذار به‌حساب آمده و توانایی تغییر رفتار در میان اقشار مختلف را دارد. متون ادبی هم چنین در ایجاد انگیزش برای حرکت‌ها و تحولات اجتماعی بی‌تأثیر نبوده و در عرصه حفاظت از محیط‌ زیست نفوذی قابل‌توجه دارند.
به‌بیان‌دیگر زبان گویای ادبیات که ذهن را درگیر و الگوپذیر می‌سازد می‌تواند یکی از کارامد ترین ابزارها برای نجات مادرم زمین باشد، آن‌هم در سرزمین شعر و ادب فارسی. با این نگاه برگزاری جشنواره تخصصی محیط زیستی با تکیه‌بر هنر و ادبیات منجر به ایجاد تعامل و هم‌افزایی میان کنشگران عرصه‌های مختلف عمومی می‌شود و آینده‌ای روشن و امیدوارکننده را در مسیر بهبود رفتارهای جمعی و تحول فرهنگی پیش روی جامعه ترسیم می‌کند.
نخستین جشنواره سراسری ادبی محیط‌زیست که به نام مادر زمین مزین شده ازجمله این جشنواره‌ها است که در پی تلاش اعضای کمیسیون محیط‌ زیست سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی برای تقویت گرایش‌های محیط‌ زیست به میزبانی دیار زاینده‌رود برگزارمی شود.
برگزاری این رویداد فرهنگی که نقطه صیانت از محیط‌ زیست و زبان پرنفوذ ادبیات است را تبریک می‌گوییم و از تلاش همه متصدیان برگزاری این جشنواره و شرکت‌کنندگان ارجمند قدردانی می‌کنم.»
هنر راهگشای حفظ محیط زیست
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تبریک دهه اظهار داشت: منش امام رضا(ع) در مواجه با طبیعت الگویی باشد تا در حفظ اجرای طبیعت بیشتر ار آنچه امروز بوده احساس وظیفه کنیم.
حمید ضا ظهرابی هنر را ابزاری برای بیان احساسات دانست و گفت: هنر ابزار ابراز احساسات و انتقال تجربه ها و ترسیم آینده و آرزوها و ابزاری برای بسیاری از آرزوهایی که بشر خواهد داشت است. در بین هنرها ادبیات نقشی پر رنگ دارد و دارای نقش موثری در راه یابی بشر در دستیابی به کمال بوده است. یکی از این نمودهای آن درقالب زبان فارسی و در هنر شعر بوده است. ادبیات هنری است که می تواند تقویت کننده سایر هنرها باشد.
وی افزود: ادبیات و آموزه های ادبی در کنار سایر هنرها عملکردی دوگانه دارد، توجه به ادبیات به عنوان ابزاری برای حفظ محیط زیست که امروزه با چالش های زیادی مواجه است می تواند موثر و چاره گشا باشد. محیط زیست در کشور و استان ما مشکلات فراوانی دارد. امیدوارم حضور مردم از جمله ورزشکاران هنرمندان هنردوستان بتوانند موثر عمل کنند.

madaram zamin 8

من راه خانه را بلدم
هوشنگ مرادی کرمانی نیز در این مراسم حضور پیدا کرد و بار دیگر ارتباط فرهنگی اصفهان و کرمان را یادآور شد و گفت: امروز در شهر راه می رفتم دیدم همه جا نوشته شده گز کرمانی، خوشحال شدم و گفتم ارتباط اصفهان و کرمان همیشگی بود و دومین پیوند بین اصفهان و کرمان قصه های مجید بود.
وی افزود: من آدمی هستم که با طبیعت زندگی می کنم با وجود عمل قلبی که در چند ماه پیش داشتم اما تا اسم اصفهان می آید من پایم شل می شود و بسوی اصفهان می آیم، من راه خانه را بلدم.
زنده باد اصفهان! زنده باد کرمان!
زنده ایران!
و زنده باد کره زمین!
madaram zamin 11
استاد کرمانی در این مراسم به داستان خوانی پرداخت، اولین داستان، «بهار» نام داشت که از میان ۲۰۰ داستان انتخاب شد و به زبان انگلیسی و سپس به دیگر زبان ها ترجمه شده است داستان «جنگل» از رزمندگان بود و داستان ارتباط طبیعت و یک سرباز را در جنگ حکایت می کرد. در انتها نیز یک داستان طنز از کودکانی که می باید رضایت نامه خود را صبح شنبه به مدرسه می بردند توسط هنرمند محبوب کرمانی خوانده شد.
انتهای برنامه به برگزیدگان این جشنواره لوح تقدیر اهدا گردید و با شعر «ماه و ماهی» به زبان علیرضا بدیع سراینده آن و  مجری برنامه، جشنواره به کار خود پایان داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا