سرخط خبرهای سازمان

وضعیت رسیدگی به پرونده‌های قضایی احمدی‌نژاد

سخنگوی دستگاه قضا وضعیت رسیدگی به پرونده‌های قضایی احمدی‌نژاد را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری هفتگی خود، در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد پرونده احمدی‌نژاد و طرح این موضوع که «وکیل احمدی‌نژاد مدعی است تا امروز وی احضار نشده است و اینکه بگم‌بگم‌های وی در قوه قضاییه هم است یا نه»، اظهار داشت: در مورد من یا دستگاه قضا هر کسی هر حرفی می‌خواهد بگوید، آنها که بگم بگم می‌کنند و نمی‌گویند، معلوم است حرف به درد بخوری ندارند.

او افزود: گاهی گزارشی در مجلس قرائت می‌شود و مجلس تصویب می‌کند به قوه قضاییه برود. گاهی در کمیسیون اصل نود بررسی می‌شود و به قوه قضاییه می‌رسد این دو با هم متفاوت است، اگر تخلفی در مورد سایر افراد باشد، قوه به تخلف رسیدگی نمی‌کند، به جرم رسیدگی می‌کند، اما در مورد رییس‌جمهور در قانون آمده اگر مرتکب تخلف شد، پرونده به دیوان عالی کشور می‌رود و اگر احضار شد، دیوان می‌تواند به عدم صلاحیت او رای بدهد.

اژه‌ای ادامه داد: گاهی هم رییس‌جمهور مرتکب جرمی شده اما این مستقیم به دادگاه می‌رود. برخی موارد در مورد این فرد ناشی از شکایت شاکی خصوصی است. برخی موارد هم از مجلس آمده و در شعبه مربوطه در حال رسیدگی است. من هم قبول دارم که طولانی شده است، اما نیاز به تحقیقات دارد.

سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: برخی موارد حد خیلی پایینی دارد؛ در یک مورد شاکی عنوان می‌کرد ماشین رییس جمهور باعث آسیب به پای یک فرد شده است. آیا در این مورد مقصر احمدی‌نژاد است؟ یا فردی شکایت کرده است این لفظ احمدی‌نژاد توهین به مردم است. در یک مورد آمد که سه ماه وزارت ورزش با سرپرست اداره شد و این تخلف بود. در یک مورد دیگر قرار بود مبلغی به متروی تهران بدهند که این مصوبه انجام نشده بود و تحقیق در این موارد در حال انجام است. برخی موارد تخلف، بحث حقوقی نیاز دارد. اما کلا ایشان تا الا احضار نشده که بخواهد در دادگاه حاضر شود. یک مورد در مورد شکایت خصوصی آقای احمدی‌نژاد را خواستند که شاکی رضایت داد، اگرچه احمدی‌نژاد با وجود احضاریه در این جلسه حاضر نشد، اما به دلیل رضایت شاکی قرار منع تعقیب صادر شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا