سرخط خبرهای سازمان

نوری مالکی قطر و عربستان را به حمایت از تروریسم متهم کرد

 به گزارش سرویس سیاست خارجی بوی باران به نقل از ایرنا : نوری المالکی نخست وزیر عراق گفت: قطر و عربستان سعودی از عراق قوی و مقتدر هراس دارند و به همین دلیل از تروریسم در این کشور حمایت می کنند.

وی شنبه شب در گفت وگوی اختصاصی با شبکه فرانس ۲۴ افزود:

قطر و عربستان به دلیل هراسی که از عراق مقتدر و قوی دارند، پول های زیادی را برای حمایت از تروریسم و گروه های تروریستی برای ضربه زدن به عراق هزینه می کنند.

نوری المالکی ادامه داد: این دو کشور همواره در صدد بی ثباتی و ناآرامی در عراق هستند.

نخست وزیر عراق سپس به بی تفاوتی اروپا در این خصوص اشاره کرد و گفت: اروپا چشمان خود را بر روی جنایتی که گروه های تحت حمایت قطر و عربستان مرتکب می شوند، بسته است.

این مقام ارشد دولت عراق این نکته را نیز مورد تأکید قرار داد که عربستان از تروریسم در دنیا حمایت می کند؛ در لیبی، لبنان، مصر و در نقاط دیگر جهان به حمایت از تروریسم ادامه می دهد.

وی در عین حال تصریح کرد که برخی کشورهای اروپایی و آمریکا با برنامه های عربستان سعودی و قطر در این زمینه مخالفند و علیه اقدام آنها واکنش نشان می دهند.

نخست وزیر عراق سپس خطاب به مقامات ریاض و دوحه هشدار داد که از تروریسم حمایت نکنند زیرا این اقدام آنها تنش در منطقه را شدت می بخشد.

وی در بخش دیگری گفت: ما اقدامات این دو کشور را در حمایت از ترویسم زیر نظر داریم و از جامعه جهانی می خواهیم از به این دو کشورها فشار آورند تا از حمایت از تروریسم دست بردارند.

خبرنگار شبکه فرانس ۲۴ سپس از نخست وزیر عراق پرسید که آیا این کشور از ایران اسلحه خریده است که وی گفت: نه. ما از ایران اسلحه نخریده ایم و عراق به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر تحریم ایران در صدور تسلیحات توجه دارد و رعایت می کند.

وی افزود: تأکید می کنم که از ایران اسلحه نخریده ایم و در این باره اغراق شده است. ما اسلحه مورد نیاز خود را از دیگر کشورهایی که هدف تحریم سازمان ملل نیستند خریداری می کنیم.

به گزارش ایرنا نخست وزیر عراق در باره ادعای برخی سازمان های بین المللی حقوق بشر در باره نقض حقوق بشر در این کشور گفت: بدبختانه سازمان های حقوق بشر علیه ما شعار می دهند و از قربانیان ماهانه در خیابان های شهرهای مختلف عراق سخن نمی گویند. ما از آنها می خواهیم از سازمان های تروریستی هم حرف بزنند و اقدام و کشتاری که این گروه ها مرتکب می شوند را محکوم کنند. این سازمان های حقوق بشر از مرگ صدها زن و کودک حرف نمی زنند.

نوری المالکی در باره انتخابات قریب الوقوع عراق گفت: انتخابات عراق در زمان مقرر انجام می شود و می توان گفت که در برگزاری انتخابات، بمرابت بهتر از قبل هستیم.

وی اضافه کرد: زندگی عادی در عراق جریان دارد و به همین دلیل انتخابات در زمان مقرر به طور شفاف برگزار می شود.

نخست وزیر عراق گفت: ما برای برگزاری انتخابات تمامی نیازهای لازم را داریم و نخست وزیر از داخل صندوق های اخذ رأی بیرون می آید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا