سرخط خبرهای سازمان

سید فرید موسوی، نماینده تهران در برنامه تیتر امشب شبکه خبر: نظام بانکی ما با استانداردهای بین‌المللی و وضعیت مطلوب، شکاف های جدی دارد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: عمق بار بحث بهبود اقتصادی در کشور ما بر دوش بانک ها قرار گرفته و اقتصاد ما بانک محور تعریف شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ،سیدفرید موسوی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما که با عنوان «مردم همچنان در انتظار تحول نظام بانکی» پخش شد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت در ارائه لایحه اصلاح نظام بانکی تاخیر کرده است افزود: رشد اقتصادی یکی از اهداف مدیریت اقتصاد کلان کشور است و در کشور ما بخش مالی و بازار سرمایه ، محدویت دارد و عمق خاصی ندارد.
farid mosavi 2
وی گفت: برخی اوقات برای رفع چالش بازار سرمایه هم از نظام بانکی استفاده می کنیم و به همین سبب اصلاح نظام بانکی حساسیت های فراوانی دارد که باید همه ملاحظات مد نظر قرار داد تا مشکلات تازه تری ایجاد نشود.
موسوی افزود: دولت از سال های قبل به دنبال اصلاح و بازیگری جدی در نظام بانکی بود زیرا به این نتیجه رسیده ایم که فاصله نظام بانکی ما با استانداردهای بین المللی شکاف هایی ایجاد کرده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قانون بانک مرکزی ما به دهه ۵۰ و قانون عملیات بانکی به دهه ۶۰ بر می گردد گفت: بانک مرکزی در دولت قبل هم فعالیت جدی را آغاز کرد و طرح های پژوهشی در همین خصوص صورت گرفت تا آسیب شناسی جدی از شبکه بانکی صورت گیرد.
موسوی افزود: در دولت و مجلس بحث های جدی مطرح شد و حتی درباره نوع بانک هایی که باید فعالیت کنند مباحثی مطرح شد اما به دلیل تفاوت دیدگاه ها میان صاحب نظران اقتصادی ، در برخی موارد اجماعی صورت نگرفت.
نماینده مردم تهران گفت: مثلا زمانی طرحی مطرح شد که بانک بزرگی را در کشور قرض الحسنه کنند که شاید اشکالاتی ایجاد می کرد.
موسوی با اشاره به اینکه بحث اصلاح نظام بانکی در دولت یازدهم سرعت بیشتری گرفت افزود: یکی از دلایلی که باعث شد دو لایحه مربوط به اصلاح نظام بانکی تقدیم مجلس نشود به دلیل پیچیده بودن موضوع بود.
درادامه سیدفرید موسوی نماینده تهران گفت: از زمانی که بانکی های خصوصی به مجموعه بانک ها اضافه شد این نیاز در نظام بانکی کشور احساس شد که باید طرح تحولی به منظور افزایش نظارت و اصلاح قوانین شکل بگیرد .
وی افزود:‌ اما به هر شکل بانک مرکزی ابزار های لازم برای این نظارت را ندارد و با خلاء  قانونی مواجه است.
نماینده مردم تهران گفت: مجلس باید از ابزار های قانونی استفاده کند تا دولت مجاب شود تا لوایح را ارائه کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا