سرخط خبرهای سازمان

بیانیه کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی خطاب به نمایندگان مجلس درباره توافق‌نامه پاریس

بوی باران | کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در بیانیه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس دهم، از آنها خواست ضمن تصویب فوری توافق‌نامه پاریس که به کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ اشاره دارد،  این موضوع را در برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه سال آینده نیز مورد نظر قرار دهند. متن کامل بیانیه به شرح زیرست:

cop-paris-perspective-cropped

بسم الله الرحمن الرحیم

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

نظر به امضای توافق‌نامه جهانی تغییر اقلیم سازمان ملل متحد (COP21) در نشست پاریس توسط دولت جمهوری اسلامی ایران، و پذیرش تعهدات لازم برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰، به آگاهی می‌رساند در حالی‌که از روز ۱۴ آبان ۱۳۹۵ (۴ نوامبر ۲۰۱۶) این توافق‌نامه به مرحله اجرا درآمده است، کماکان در ایران به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده و اقدامات قانونی و نهایی آن انجام نشده است. از این رو، ضمن درخواست برای بررسی و تصویب فوری این توافق‌نامه، نکاتی را با شما نمایندگان ملت در میان می‌گذاریم:

  1. نشست پاریس نشان داد که عزم کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای جدی است و این بحث خاص و ویژه کشور ما نیست و تمام کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه را شامل می‌شود. اما نکته قابل اهمیت برای کشور ما این است که کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نه تنها برای جلوگیری از افزایش دمای کره زمین در سال‌های پیش‌رو یک اصل حیاتی محسوب می‌شود؛ بلکه به حفظ منافع، سرمایه‌ها و ثروت ملی‌مان نیز یاری خواهد رساند؛ چراکه این موضوع با بهینه‌سازی صنایع، نیروگاه‌ها و اصلاح الگوی مصرف سوخت، پیوند تنگاتنگی دارد.
  2. از آنجا که دولت یازدهم توجه بسیار خوبی به مسائل محیط زیستی داشته، و از سویی تحریم‌های سال‌های اخیر موانعی بر سر راه بسیاری از طرح‌های بهبود دهنده محیط زیست کشور بر جا نهاده است؛ تصویب این توافق‌نامه بستر خوبی برای همکاری‌های بین‌المللی میان ایران و جامعه جهانی ایجاد می‌کند و اقدامات ایران در این حوزه می‌تواند ما را به ائتلاف جهانی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر ملحق سازد و نقشی مهم در این حوزه ایفا کنیم.
  3. برآورد ما نیز این است که کاهش ۴ درصدی میزان تولید گازهای گلخانه‌ای با توجه به فشار تحریم‌ها در سال‌های اخیر و ممانعت از ورود فناوری‌های لازم، با توان ملی و پتانسیل‌های موجود کشور تناسب داشته و می‌توانیم همزمان با توسعه صنعتیِ مبتنی بر فناوری‌های غیرآلاینده، به این تعهد بین‌المللی نیز پایبند باشیم و از این بابت جای دلواپسی نیست. در عین حال، کاهش ۱۲ درصدی نیز به شرط کمک‎‌های بین‌المللی و حفظ زیرساخت‌های تولیدی کشور قابل بررسی است.
  4. اینک که در آستانه تصویب برنامه ششم توسعه و نیز تنظیم بودجه سال اول این برنامه هستیم، با تصویب لایحه پیشنهادی دولت و پیوستن قانونی به این توافق‌نامه، از همین ابتدایِ برنامه ضمانت‌های اجرا و نظارت مستمر بر نحوه عملیاتی ساختن آن را زیر نظر داشته و از اتلاف زمان برای تحقق اهداف مهم آن پرهیز کنیم. همچنین، این امر سبب می‌شود اعتبارات لازم برای افزایش سهم نیروگاه‎‌های تجدیدپذیر، تولید انرژی پاک و نیز تجدیدنظر در پرداخت یارانه‌های مرتبط با فرآورده‌های سوختی در ابتدای برنامه ششم توسعه مورد توجه جدی دولت و مجلس قرار گیرد.

پیشاپیش از بذل توجه و همکاری شما سروران گرامی سپاسگزاریم.

با آرزوی توفیق

کمیسیون محیط زیست

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی

۹۵.۸.۲۲

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا