سرخط خبرهای سازمان

سازمان عدالت و آزادی: نمایندگان مردم حق و وظیفه دارند راه را بر هرگونه استبداد، انحراف و فسادی مسدود کنند

بوی باران | سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با صدور بیانیه ای، موضع خود را در قبال صدور حکم جلب برای نماینده مجلس اعلام کرد. متن این بیانیه به شرح زیرست:

iifj-logo-sabz

بسم الله الرحمن الرحیم

نظام جمهوری اسلامی، نظامی است مردم‌سالار و متکی به آرای مردم که تمام ارکان آن برآمده از رأی مردم و علی‌القاعده تحت نظارت و پرسش‌گری مردم است. در اغلب قریب به اتفاق نظام‌های مردم‌سالار جهان، پارلمان کشور مهم‌ترین رکن نظارت بر ارکان قدرت بوده، نمایندگان مردم حق و بلکه وظیفه دارند به‌مثابه چشمان مورد اعتماد ملت، تمام ارکان مدیریتی و راهبری کشور را رصد کرده، با استفاده از ابزارهایی چون نطق و تذکر، سؤال و استیضاح و تقنین و تفحص، راه را بر هرگونه استبداد، انحراف و فسادی مسدود کنند. ازاین روست که در عمده کشورهای مردم‌سالار، نمایندگان پارلمان از حقی به‌نام «مصونیت پارلمانی» برخوردارند تا نهادهای صاحب قدرت نتوانند با توسل به ابزار بازداشت، تعقیب یا محکومیت قضایی، نمایندگان پارلمان را تحت فشار قرار دهند. این مصونیت در بسیاری از کشورها استثناپذیر نیست و نمایندگان حتی در موضوعات خارج از شأن نمایندگی نیز تا زمانی که در سمت نمایندگی هستند از مصونیت قضایی برخوردارند تا دست کانون‌های قدرت برای سوءاستفاده از استثناها و تعقیب نمایندگان به‌بهانهٔ جرایم عمومی نیز بسته باشد.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی و قانون نظارت بر نمایندگان در کشور ما نیز برای تأمین امنیت فکری نمایندگان مجلسی که به‌تعبیر امام راحل (ره) «در رأس امور است»، تعقیب قضایی نمایندگان در حیطه وظایف نمایندگی به‌صراحت منع شده و در موارد خارج از وظایف نمایندگی نیز تشریفات ویژه و سخت‌گیرانه‌ای مقرر شده است تا راه برای بهانه‌تراشی و دور زدن قانون باز نباشد. با این مقدمه و با نظر به رویه جاری در نظام‌های مردم‌سالار و نص صریح قوانین اساسی و عادی کشور ما، تلاش برای بازداشت شبانه یکی از نمایندگان مجلس از سوی دادستانی تهران با هیچ منطق عقلی، حقوقی و عقلی سازگار نمی‌افتد.

جناب آقای دکتر محمود صادقی در جریان پرسش و تذکری که درخصوص حساب‌های مالی دستگاه قضایی مطرح کرده‌اند، از ابتدایی‌ترین و بدیهی‌ترین حق نمایندگی خویش استفاده کرده‌اند و از صاحب‌منصبان قضایی، که قاعدتاً بیش از همه به قوانین و لسان حقوقی اشراف دارند انتظار می‌رود شأن این دستگاه را بیش و پیش از همه رعایت نموده، با واکنش‌های غیرحقوقی، چهره نماد قسط و عدل در نظام اسلامی را غبارآلود نکنند.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی ضمن ابراز تأسف شدید از برخورد غیرحقوقی با نماینده شجاع و نجیب مردم در مجلس شورای اسلامی، جناب دکتر محمود صادقی، که فرزند یکی از شهدای والامقام ۷۲تن و جانباز پرافتخار جنگ تحمیلی است، از ریاست محترم دستگاه قضا تقاضا دارد ارکان تحت مدیریت خویش را به خویشتن‌داری و مراعات قانون فرابخوانند و دستور دهند برای دفع شبههِ ارتباط این واقعه با مسأله طرح سؤال از جانب دکتر صادقی، پاسخ متین و مستدلی به پرسش‌های نمایندگان مجلس تهیه شده، در اختیار مجلس و افکار عمومی قرار گیرد. از دیگرسو، این سازمان از احزاب، شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی، دانشجویی و مدنی اصلاح‌طلب و نیز نمایندگان محترم فراکسیون امید مجلس تقاضا دارد فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور را در ماه‌های منتهی به انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست‌جمهوری و شوراهای آینده، چنان مدیریت کنند که سطح تنازع و چالش‌های سیاسی از آستانه تحمل هاضمه ساختار فعلی حقیقی و حقوقی کشور فراتر نرود و بهانه به دست مخالفان جریان اصلاحات و اعتدال‌گرایی برای بازتولید فضای پلیسی و امنیتی و ماهی‌گیری از آب گل‌آلود فراهم نشود.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی

۱۱ آذر ۱۳۹۵

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا