سرخط خبرهای سازمان

مقدری در همایش “نسبت تشکل‌های دانشجویی با احزاب”: توسعه پایدار و دموکراسی قوی مستلزم رابطه صحیح و پایدار میان احزاب و نهادهای جامعه مدنی است

ایرنا. هُدا استکی | دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی گفت: رسالت دانشگاه به عنوان یک نهاد روشنفکری و هسته اصلی مورد اعتماد جامعه، جامعه پذیری سیاسی و اجتماعی دانشجویان است.

به گزارش ایرنا، مهدی مقدری عصر یکشنبه در نشست بررسی “نسبت تشکل‌های دانشجویی با احزاب” که در تالار شریعتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، افزود: تشکل دانشجویی درواقع نهادی است که پیوند بین دانشگاه و دانشجو را برقرار می‌کند. وی اضافه کرد: دانشجو به عنوان کنشگر عرصه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی از نهاد خانواده و مدرسه به دانشگاه آمده تا یک کنش جمعی را تجربه کند. لذا این همان جایی است که دانش، مهارت و نگرش‌های دانشجویان از طریق آن توسعه می‌یابد و این امر به غنای هر چه بیشتر حوزه عمومی کمک خواهد کرد.

مقدری با بیان اینکه با دخالت احزاب در تشکل های دانشجویی مخالف است، اعلام کرد: احزاب سیاسی باید در عین حال که تشکل‌های دانشجویی را به عنوان یک نهاد با هویت مستقل به رسمیت می‌شناسند، آن را به عنوان یک اتاق فکر پویا و همکار در نظر بگیرند.

مقدری تاکید کرد: احزاب سیاسی و تشکل‌های دانشجویی هر دو باید در یک جهت و به سمت بهتر کردن روند توسعه جامعه حرکت کنند و از افتادن در جدل‌های بی فایده بپرهیزند.

وی گفت: مشکلی که در تشکل‌های دانشجویی با آن روبرو هستیم، این است که کنش دانشجویی در بهترین حالت خود تنها به چهارسال تحصیل دانشجو محدود می‌شود. در حالی‌که، دانشجو باید یک کنشگر تاثیرگذار، هدفمند و بلندمدت باشد و نه اینکه صرفاً به دوران تحصیلش بلکه برای دوران پسادانشجویی برنامه‌ریزی کند.

وی اضافه کرد: در سراسر دنیا و کشورهایی که دارای احزاب قوی و تاثیرگذاری هستند، برای داشتن دموکراسی پایدار، ماحصل کنشگری یک دانشجو بعد از اتمام دوران دانشجویی، ورود آنها به احزاب و کنشگری در دل احزاب سیاسی است.

مقدری اظهار کرد: متاسفانه دموکراسی در کشور ما در یک دموکراسی محدود نمایندگی خلاصه می‌شود و از همین رو به یک کنش‌گری فصلی انتخاباتی خلاصه شده است.

وی تصریح کرد: یکی از رازهای موفقیت توسعه پایدار و دست یافتن به دموکراسی قوی، رابطه صحیح و پایدار بین نهادهای جامعه سیاسی، نهادهای جامعه مدنی (سمن ها) و تشکل‌های دانشجویی و به وجود آمدن یک درک متقابل بین آنهاست.

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی مشکل دیگر تشکل‌های دانشجویی را نبود یک رویه ثابت در عملکرد آنها دانست و افزود: تشکل‌های دانشجویی در برخی دوران تحت نفوذ احزاب سیاسی فعالیت می‌کنند و در دوره و دولت دیگر مستقل هستند. این با هویت مستقل آنها در تضادست. تشکل‌های دانشجویی برای تولید فکر و نقش روشنفکری در جامعه باید فاصله کانونی خود را با احزاب حفظ کنند. مقدری منظور خود را از احزاب، احزابی بیان کرد که “قدرت ساخته” نباشند.

مقدری ادامه داد: تا وقتی که دانشگاه‌ها خود دچار سردرگمی‌اند و هدفی ثابت و بلندمدت نداشته باشند، نهادهای برخاسته از دل آنها نیز انسجام نخواهند داشت.

وی تاکید کرد: تشکل‌های دانشجویی و احزاب باید هم صدا با صدایی باشند که از دل جامعه بر می‌آید، نه اینکه تنها با صدای گروهی خاص همراهی کنند.

او یادآوری کرد: در دهه هشتاد تشکل‌های دانشجویی به همکاری با جریان ها و احزاب سیاسی متهم شده و از عرصه فعالیت خود منزوی شدند. وی افزود: همزمان با آن، در این دهه جامعه و دانشگاه با یک انقطاع روبرو شد و دانشجویانی که در فاصله این سال‌ها به دانشگاه راه یافتند هیچ تشکل دانشجویی فعال و منسجمی برای راهنمایی، انتقال اطلاعات و پرورش آنها وجود نداشت.

اختصاصی بوی باران: در بخش‌های دیگری، مقدری در این همایش خاطرنشان ساخت: در سال‌های اخیر، شاهد پیدایش احزابی هستیم که تغییر رویکرد محسوسی کرده و توانسته‌اند به دلیل قدرت ساخته نبودن، نگاهی هم به تشکل‌های دانشجویی و هم نهادهای جامعه مدنی  به عنوان همکار داشته باشند، نه سمپات. از این رو، هم‌افزایی خوبی میان آنها به وجود آمده است.

وی تصریح کرد: ارتباط احزاب با تشکل‌های دانشجویی شبیه ارتباط آنها با نهادهای جامعه مدنی است. . از این رو، تشکل‌های دانشجویی باید تبدیل به اتاق‌های فکر جامعه سیاسی و مدنی شوند و به پویایی تفکر سیاسی و اجتماعی بپردازند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا