سرخط خبرهای سازمان

گزارشی از جلسه هم اندیشی نجف آباد با موضوع “تحزب و روند کار حزبی”

در روز دوشنبه مورخ ۱۸ بهمن ماه ۹۵ جلسه هم اندیشی با موضوع «تحزب و روندکار حزبی» با سرپرستی خانم حکیمه پوراسماعیلی در دفتر سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی حوزه نجف آباد برگزار شد.


در این جلسه، ابتدا تعریف حزب در مصوبۀ مجلس شورای اسلامی بیان شد و سپس افراد حاضر به بیان تعریف آن از نظرگاه خود پرداختند که از میان تعاریف، تعریف حزب به جمعی از افراد هم‌فکر که دارای اهداف و خطمشی‌مشترک هستند، مورد قبول حاضرین واقع شد و با توجه به این که در این تعریف اهداف، نمود پررنگی داشت، در این هم‌اندیشی بحث بر سر اهدافِ حزب اولویت یافت.
در نتیجۀ گفت و گو در مورد اهداف روشن شدکه هدف اصلی احزاب کسب قدرت است؛ ولی در جوامع پیشا-دموکراسی این هدف کمتر دست‌یافتنی است و برای همین تلاش احزاب در این جوامع پیش از هرچیز رسیدن به یک جامعۀ دموکراتیک است سپس به هدف اصلی حزب یعنی کسب قدرت برای اصلاح جامعه دست یابند.


از این منظر و با این هدف اصلی به نظر ‌رسید که ابتدا بایستی شاخصه‌های اصلی جامعۀ دموکراتیک بیان ‌شود تا بتوان کارکرد احزاب در جوامع پیشادموکراسی را بیان نمود. به اتفاق افراد شرکت کننده، جامعۀ دموکراتیک از حیث اجتماعی و نه حکومتی دو شاخصه دارد: ۱٫ تساهل(پذیرش مخالف) و بحث و گفتگو با مخالف ۲.کسب حداقل حقوق اولیه.


با توجه به این شاخصه‌ها، تا اینجای بحث کارکرد احزاب عبارت است از: ۱- آگاه‌کردن مردم از لزوم تشکیل احزاب ۲- داشتن برنامه ۳- کادرسازی، تربیت، آموزش ۴- نظارت بر مسئولین ۵- شناسایی افراد ذیصلاح و معرفی آنها به جامعه.
شایان ذکر است که با توجه به گستردگی ابعاد بحث، ادامۀ آن در باب کارکرد احزاب در ایران و روند کار حزبی به جلسۀ بعد موکول شد.

 

گزارش از:  فهیمه خلیلی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا