سرخط خبرهای سازمان

“اعلامیه و برنامه اقدام مشترک اصفهان برای حکمرانی‌خوب شهری” چیست؟! مشارکت برای ساخت زیربنای حکمرانی‌خوب شهری

بوی باران برای نخستین بار (از سال ۱۳۷۹) متن اعلامیه‌ای جهانی که در اجلاسی با همین عنوان در اصفهان برگزار شد را منتشر می‌کند. این اعلامیه توسط مهدی مقدری، منتخب شورای شهر اصفهان و پژوهشگر حکمرانی خوب اخیراً از میان اسناد ‘مرکز توسعه جهانی’ پیدا و ترجمه در اختیار ما قرار گرفته است. متن کامل این سند به شرح زیر است:

مقدمه

آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که نسبت جمعیت شهرنشین در کشورهای درحال‌توسعه تقریباً از سال ۱۹۶۰ به این سو (از کمتر از ۲۲ درصد به بیش از ۴۰ درصد) دو برابر شده، درحالی‌که در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته سهم شهری از ۶۱ درصد رشد به ۷۶ درصد رسیده است. تا سال ۲۰۳۰، انتظار می‌رود که نزدیک به ۵ میلیارد (۶۱ درصد) از ۸٫۱ میلیارد نفر جمعیت جهان در شهرها زندگی کنند. بنابراین، این تغییر هرچند متنوع و سریع شده اما لزوماً عادلانه نیست و بسیاری از شهروندان بدون دسترسی به خدمات اساسی مانند آب تمیز، بهداشت و یا خانه، زندگی می‌گذرانند.

با توجه به افزایش تقاضا در بخش خدمات و زیرساخت‌ها، بسیاری از شهرها متوجه شده‌اند که در حال سقوط و کاهش خدمات مطلوب به شهروندان‌شان هستند. این موضوع سبب شده که برخی از مقامات محلی ضمن تاکید بر ارائه خدمات مطلوب، تلاش کنند تا خود را در این زمینه توانمندساز سازند و یک محیط چابک و روانی را برای مدیریت مطلوب شهری فراهم سازند. این تغییر در نگرش، بخشی از فهم کلیدی مفهوم “حکمرانی خوب شهری ” است. در عین حال، سازمان‌های مختلف بین‌المللی و غیردولتی نیز نسبت به در پیش گرفتن شاخص‌های حکمرانی خوب، فعالیت خود را گسترش داده‌اند.

مفهوم کلی پذیرفته شده درباره حکمرانی خوب دربرگیرنده احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون، تقویت دموکراسی، و ترویج شفافیت و توانایی در مدیریت عمومی است. این‌ها و موضوعات مرتبط در جزئیات یک کارگاه سه روزه در اصفهان از چهارم تا ششم سپتامبر سال ۲۰۰۰ بررسی شد و سند زیر در این جلسه به تصویب رسید.

 

اعلامیه و برنامه اقدام مشترک اصفهان

مشارکت برای ساخت زیربنای حکمرانی شهری خوب

ما، ۴۵ شرکت کننده از ۲۷ شهر و ۱۳ کشور، در اینجا، در این شهر باستانی و پر جنب و جوش، اصفهان، دور هم جمع شدیم برای اندیشیدن در موضوع “مشارکت برای ساخت حکمرانی خوب شهری “.

ما در اینجا تلاش‌های سازمان‌های مختلف محلی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای به رسمیت شناختن اصول حکمرانی خوب شهری به منظور تحقق توسعه پایدار در شهرها را ارج نهاده و پذیرفتیم.

ما همچنین، نیاز فوری برای بهبود بیشتر حکمرانی شهری در راستای پاسخگویی فوری به چالش شهرسازی و تخریب محیط زیست شهری را درک کرده‌ایم.

ما نقش حیاتی و راهبردی حکمرانی شهری خوب به مثابه یک فرآیند جامع در دستیابی به کیفیت زندگی مطلوب برای شهروندانمان به ویژه محرومان، به حاشیه رانده شده‌ها و فقرا را درک کرده‌ایم.

می‌توانیم بدین وسیله اعلام کنیم که:

ما نظرات و درک خود را درباره مفهوم “حکمرانی خوب شهری ” به اشتراک گذاشته‌ایم. همچنین، پیرامون نیاز به سنجش کیفیت حکمرانی بحث کردیم و اینکه آثار تلاش برای بهبود کیفیت حکمرانی در شهرهایمان را ارزیابی نموده تا از قابلیت اجراء، احترام به حقوق ذی‌نفعان، شایستگی و حق اِعمال حکمرانی در سطح محلی اطمینان حاصل کنیم.

بنابراین، ما برای توسعه یک چارچوب یا ماتریس، درون شهرها و ذی‌نفعان شهری که بتوانند ارزیابی شوند، پاسخی یافتیم. همچنین، شاخص‌های حکمرانی را به منظور اندازه‌گیری عملکرد حکمرانی شهری اولویت‌بندی کردیم.

ما بسیاری از جنبه‌های حکمرانی خوب شهری و ارتباط آن با تمام جنبه‌های مدیریت شهری و ارائه کالا و خدمات شهری را مورد بررسی قرار دادیم.

بنابراین ما برای بررسی عمیق کارزارهایی به منظور افزایش آموزش و آگاهی در مسائل مربوط به حکمرانی، در تمام سطوح شهری و یا محلی پاسخی مناسبی پیدا کردیم. این کارزار نیازمند توسعه حق اِعمال حکمرانی در سطح محلی به منظور اطمینان از قابلیت پذیرش و اجرای مؤثر است.

ما نیازمند شکل دادن به تلاش‌های موجود و در حال انجام برای جا انداختن اصول حکمرانی خوب شهری  در جنبه‌های مدیریت شهری (سیاست‌ها، برنامه‌ها، پروژه‌ها و طرح‌ها) هستیم. پیشبرد حکمرانی خوب شهری نیازمند اقدام همه ذی‌نفعان شهری است.

بنابراین ما برای توسعه مجموعه‌ای از ابزار و منابع در راستای ارتقای ظرفیت گسترده در حکمرانی شهری خوب پاسخی پیدا کردیم.

ما برای عملیاتی کردن مطالب فوق، یک برنامه اقدام مشترک تدوین کرده‌ایم. ما خود را متعهد به اجرای موثر و به موقع برنامه اقدام برای حکمرانی خوب شهری می‌دانیم.

برنامه اقدام برای حکمرانی‌خوب شهری

بدین‌وسیله، برای ساخت حکمرانی خوب شهری در سطح محلی، ما شرکت کنندگان این کنفرانس، برنامه اقدام زیر را برای اجرای فشرده در سطح محلی در پیش خواهیم گرفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا