سرخط خبرهای سازمان

دکتر کورش خسروی: اصفهان بهترین اکوسیستم‌ کارآفرینی ایران را داراست

کوروش خسروی متولد ۱۳۴۹ و دکترای شیمی از دانشگاه اصفهان و یکی از مدرسین ملی مباحث کارآفرینی در ایران است. در کارنامه او سرپرستی چندین فعالیت آموزشی، تحقیقاتی و پروژه‌های صنعتی در زمینه کسب و کار و از جمله عضویت در کمیسیون آموزش و پژوهش‌های کاربردی اتاق بازرگانی اصفهان به چشم می‌خورد. از سوابق مدیریتی او می‌توان به مدیرعاملی شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی (دی ام تی)، مدیریت پارک فناوری شیخ بهایی، ریاست مرکز کارآفرینی دانشگاه اصفهان و مدیر فرهنگی دانشگاه اصفهان اشاره کرد.

خسروی در گفتگو با خبرنگار بازنیوز، به فعالیت‌های ۱۵ ساله خود در عرصه کارآفرینی اشاره کرد و گفت: در این مدت مشغول آموزش و مشاوره در زمینه کارآفرینی، حمایت از کارآفرینان و یا تحقیق، داوری و ارزیابی در این زمینه بوده‌ام.

نائب رئیس کمیسیون آموزش اتاق بازرگانی مانند بسیاری از کارآفرینان ایرانی؛ نقطه موفقیت خود را از یک اتفاق ساده برشمرد. چند سال پیش و با دریافت لیستی از رتبه‌بندی شهرهای دنیا از منظر دارا بودن اکوسیستم یا محیط بهتری برای کارآفرینیْ، او خود را وقف این موضوع کرده است.
خسروی در بیان محتوای این گزارش تصریح کرد: شهرهایی از جمله تل‌آویوو، بوستون، اس آنجلس، لنکوار و سنگاپور از جمله مکان‌های برخوردار از اکوسیستم مناسب برای کارآفرینی محسوب می‌شوند.
دبیر جشنواره ملی کارآفرینی شیخ بهایی ادامه داد: انتخاب و رتبه‌بندی این کشورها؛ حس کنجکاوی و علاقمندی من را بر آن داشت تا تحقیقاتی در این زمینه انجام بدهم. بعد از بررسی  این مساله، به این نتیجه رسیدم که کارآفرینی در یک اکوسیستم مناسب رشد می‌کند و کارآفرین شدن یک شخص، تصادفی و اتفاقی نیست بلکه محیط مناسب او را تبدیل به یک کارآفرین موفق می‌کند.
وی از وجود شاخص‌های انتخاب و رتبه‌بندی شهرها در زمینه کارآفرینی خبر داد. او از فرهنگ انجام کارهای تیمی به عنوان یک شاخص ارزیابی اکوسیستمکارآفرینی باد کرد و در این زمینه چند پرسش مطرح نمود: باید ببینیم اگر کسی زمین خورد، در چه بازده زمانی بلند می‌شود و به حالت اول برمی‌گردد؟ چه تعداد از مردم شهر، بزرگ فکر می‌کنند و آرزوهای بزرگ دارند؟ چند درصد از مردم در صدد استخدام و پرداختن به کارهای ضعیف و حقوق پایین هستند؟
خسروی در بیان شاحص دیگری از اکوسیستم کارآفرینی؛ به امکانات پشتیبانی یک شهر اشاره کرد و گفت: شهرداری می‌تواند با تهیه یک فضای ۴۰۰ الی ۵۰۰ متری مجهز به تعدادی میز و صندلی برای افرادی که قصد شروع انجام کار را دارند و با مشکل مکان برای گردهمایی و تعاملات مواجه هستند، به کارآفرینان تازه کار کمک کند.
وی بکارگیری ظرفیت خواهر خوانده های اصفهان برای دسترسی به بازارهای مختلف را ضروری دانست و این پرسش را مطرح کرد که؛ چه مقدار برای توسعه بازار محصولات کار آفرینی شهر از آن امکانات استفاده کرده‌ایم و چه مقدار دیگر نیز می‌توانیم استفاده کنیم.
دبیر جشنواره ملی کارافرینی شیخ بهایی از به جریان افتادن کریدور فن آوری اصفهان از دو سال پیش و بعضویت در شورای آن سخن گفت و افزود: با ورود به کمیسیون آموزش اتاق اصفهان و فعالیت در آن به دو رویکرد توجه کردم، محور اول این بود که در کمیسیون آموزش چه کاری باید انجام داد و محور دوم؛ اقداماتی را که می‌توان برای بهبود اکوسیستم کارآفرینی شهر برنامه ریزی و اجرا نمود.
خسروی به جلساتی نیز اشاره کرد که با دکتر امیدان و مهندس کشانی برگزار شد مجموعه‌ای از اطلاعات و مطالب مفیدی در زمینه کارآفرینی عرضه داشته و تقاضای یاری و مشارکت برای بهبود اوضاع کارآفرینی در شهر اصفهان مطرح شده است.
باید ببینیم اگر کسی زمین خورد، در چه بازده زمانی بلند می‌شود و به حالت اول برمی‌گردد؟ چه تعداد از مردم شهر، بزرگ فکر می‌کنند و آرزوهای بزرگ دارند؟ چند درصد از مردم در صدد استخدام و پرداختن به کارهای ضعیف و حقوق پایین هستند؟
وی افزود: نتیجه این نشست ها – با همکاری  و حمایت مهندس کشانی و اعضای هیئت رئیسه اتاق اصفهان- منجر به راه اندازی کمیته‌های مختلف کمیسیون شد. که هریک وظایف خاص خود را دارند.
خسروی ادامه داد: در مهرماه سال ۹۵ با همکاری اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی اصفهان، باشگاهی تحت عنوان «باشگاه مشاورین» راه اندازی کردیم که فعالان اقتصادی و کارآفرینان با مراجعه به مشاوران، سوالات و مسائلشان را مطرح می‌کنند و توسط افراد خبره و متخصص، مشاوره و راهنمایی دریافت می کنند.
خسروی از تحول دیگری یاد کرد که برای ارتقاء اکوسیستم کارآفرینی در اتاق بازرگانی رخ داد. او گفت: برگزاری همایش‌های “در مسیر موفقیت” که توسط معاونت جوانان اتاق انجام می‌شود، در الگوگیری جوانان از کارآفرینان موفق نقش بسیار مهمی دارد. در اینگونه همایش‌ها جوانان با نشستن پای صحبت افراد موفق، با داستان زندگی کارآفرینانی آشنا می شوند که با فراز و نشیب‌های زیادی به موفقیت دست پیدا کرده‌اند.
وی برگزاری دوره‌های “بازرگانان کوچک” را از دیگر فعالیت های ارزشمند اتاق اصفهان در زمینه بهبود فضای کسب و کار شهر برشمرد و متذکر شد فرزندانش را نیز در این دوره ثبت نام کرده است.
خسروی همچنین از نبود یک نمایشگاه بین المللی با توجه به جایگاه صنعتی و اقتصادی اصفهان انتقاد کرد و گفت: انجام و تکمیل چنین طرح‌هایی منوط به ورود  شهرداری و همکاری جدی تر با اتاق بازرگانی، استانداری، شهرک فن آوری و دیگر ذی نفعان اقتصادی شهر است.
نائب رئیس کمیسیون آموزش اتاق در ادامه اصفهان را یکی از مناطق برتر ایران برای کارآفرینی دانست، اظهار داشت: برای این ادعا آمار دقیق و متقنی ندارم ولی ادعا می‌کنم اصفهان یکی از مناطق مناسب برای کارآفرینی است.
این صاحب نظر مسایل کارآفرینی گفت: در گذشته و در کشوری که جاده و پل نداشت افرادی همچون مرحوم ملک التجار و مرحوم دهش، کار سخت و بزرگی انجام دادند که با استفاده از اسب و قاطر و آن هم از جنوب کشور تا تهران نیروگاهی را جابجایی و ایجاد کردند، مشکل دیگر آنها نبود سیستم توزیع برق بود. ولی با سعی و تلاش موفق آن مشکل را هم مرتفع کنند.
وی با اشاره به دوره استانداری اسحاف جهانگیری در اصفهان و حمایت های ایشان برای تاسیس اولین پارک فن آوری و مرکز رشد ایران گفت: مفهوم پارک فن آوری و مرکز رشد از اصفهان برخاست و بعد از گذشت دو سال از پیاده سازی این طرح، زمانی که مدیران اصفهانی برای دریافت مجوز از شورای عالی انقلاب فرهنگی مراجعه کردند، دیگر استان های کشور با واژه “انکواتور” آشنا شدند و با سفر به اصفهان، از جزییات طرح آگاه شدند.
خسروی پروژه‌هایی نظیر سیتی سنتر و جایگاه‌های پمپ بنزین در حاشیه خیابان‌های اصفهان را که از هدر رفت زمان در  ترافیک شهری جلوگیری می‌کنند؛ به عنوان پروژه‌های برتر شهری اصفهان در میان کلان‌شهرهای دیگر نام برد و گفت: گذشته از کارهای خلاقانه اصفهانی‌ها در زمان های گذشته، اتفاق های شاخص یک دهه اخیر اصفهان گویای این امر است که اصفهان و اصفهانی در همه جا پیشرو و پیشقدم است.
وی با بیان فعالیت سیزده ساله خود در مدیریت جشنواره شیخ بهایی، افزود: حداقل ۲۰ درصد آمار شرکت کنندگان در جشنواره را اصفهانی ها به خود اختصاص داده‌اند، هر چند مشهدی‌ها و تهرانی‌ها هم حضور خوبی دارند.
این عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش به محدودیت در دسترسی به منابع مالی خطرناپذیر در اصفهان اشاره کرد و گفت: علی رغم وجود منابع مالی در اصفهان، با مشکل دسترسی به منابع مالی خطرناپذیر رو به رو هستیم. به گغته ابن کارشناس اقتصادی؛ کسانی که حاضر به مشارکت می‌شوند در ازای پرداخت پول، صرفا تقاضای سود آن را دارند و کسی نیست که در سود و زیان کار سهیم شود.
خسروی برای نمونه به اقدام‌های شهرداری ونکوار نیز اشاره کرد و گفت: در ونکوار چند بار در سال “وی سی”ها را جمع‌آوری کرده و از آن‌ها می‌خواهد طرح‌های کارآفرینی را بررسی و قابلیت انجام آن طرح‌ها را ارزیابی کنند. این کار هزینه زیادی در بر ندارد و دو هدف افزایش تنوع مالی خطرپذیر شهر و افزایش حجم آن را پیگیری می‌کند.
وی افزود: اصفهان این پتانسیل را دارد که با کمک شهرداری، اتاق بازرگانی، مجتمع های بزرگ فولاد، مخابرات، شهرک فن‌آوری و مردم و با استفاده از ظرفیت «وی سی»، تنوع دسترسی به منابع مالی خطرناپذیر را افزایش دهد.
وی همچنین از نبود تقویم برگزاری دوره‌های آموزشی یکساله، شش ماهه و حتی سه ماهه گلایه‌مند بود. به گفته خسروی با تهیه این تقویم‌ها و انتشار رایگان و غیر رایگان برنامه همایش‌ها و دوره‌های آموزشی در شهر، می‌توان هم هزینه برگزار کننده‌ها را در زمینه تبلیغات کاهش داد و علاوه بر این، جوانان و کارآفرینان از این برنامه ها بهره مند نمود. شبیه شهرک فن‌آوری که هر ماه یک ایده شو برگزار می‌کند و مخاطبان برنامه های این مرکز را از تاریخ و مکان ایده شوهای یک سال خود مطلع می کند.
خسروی در پایان  تصریح کرد: شهرداری در کنار رسیدگی به فضای سبز، معابر و ساختمان‌ها باید برای بهبود فضای کسب و کار شهری گام بردارد. با بهبود اوضاع اقتصادی، شهر ثروتمندی خواهیم داشت و شهر ثروتمند، پروژه‌های موفق‌تری در حوزه‌های حمل و نقل و محیط زیست انجام خواهد داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا