سرخط خبرهای سازمان

در گفتگوی مهدی مقدری و دکتر کورش خسروی با بوی باران مطرح شد: برای حل بحران زاینده رود نیازمند گفتگو میان ذی‌نفعان هستیم

بوی باران| مهدی مقدری دبیر کل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی و دکتر کورش خسروی عضو شورای مرکزی این سازمان نامزد های لیست ” شهر امید ” منتسب به شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان اصفهان در میزگردی تحلیلی با “بوی باران” ضمن استقبال از سخنان رئیس جمهور در سفر دیروز به اصفهان و قول آقای روحانی مبنی بر احیای زاینده رود پس از احیای دریاچه ارومیه به نکات مهمی اشاره کردند.

در این میزگرد مهدی مقدری با اشاره به اهمیت احیای زاینده رود گفت:

“احیای زاینده رود بسیار ضروری است. وضعیت کنونی، کمیت و کیفیت زندگی شهروندان اصفهانی را به مخاطره انداخته است ابتلا به بیماری‌های خاص و آسیب‌های روحی، زندگی بخش مهمی از شهروندان را تحت تاثیر قرار داده از طرف دیگر منجر به افزایش مرگ و میر در اثر همین بیماری‌ها شده است. بیش از یک دهه از بحران حوضه زاینده رود می‌گذرد و زاینده رود از یک رودخانه دائمی، ابتدا به یک رودخانه فصلی تبدیل شد و با کمال تاسف امروز به رودخانه ای ماهانه تبدیل شده همان یک الی دو باری هم که در سال جاری می‌شود با شمارش معکوس روزانه مواجه است!”

 

سپس دکتر کوروش خسروی افزود:

“در این یک دهه زاینده رود به شکل مرارت باری دچار نازایی شده و از زایندگی و جوشش طبیعی خود بازمانده است. حیات میلیون‌ها نفر به حیات زاینده رود گره خورده. زاینده رود آب شرب میلیون‌ها نفر شهر نشین و روستایی، آب مورد نیاز هزاران هکتار زمین کشاورزی و واحدهای صنعتی را تامین می‌کند. زاینده رود در یک دهه اخیر ذره ذره به کام خشکسالی کشیده شد.”

وی ادامه داد: “تالاب گاوخونی محل تجمع پساب‌های صنعتی و کشاورزی بوده برای همین فلزات سنگین در بستر تالاب رسوب کرده است لذا خشکیدن تالاب یعنی به وجود آمدن منبع تولید ریزگردهای سمی در مرکز ایران! ریزگردها قابلیت جا به جایی تا هزار کیلومتر را هم دارند پس بحران حوضه زاینده رود تبعات هولناکی در سطح ملی و حتی منطقه‌ای به بار می‌آورد.”

مقدری دبیر کل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی ادامه داد:

“بعضی‌ها تصور می‌کنند شورای شهر نقشی در احیای زاینده رود ندارد این تصور اشتباهی است. شهروندان اصفهانی بخش قابل توجهی از ذینفعان زاینده رود هستند، شورای شهر یک نهاد مشارکتی و نماینده شهروندان است برای همین می‌تواند اقدامات موثری برای پی‌گیری حقابه شهر اصفهان انجام دهد. می‌تواند فضا را برای مطالبه گری شهروندان مناسب کند. شورای شهر می‌تواند با تشکیل کمیته زاینده رود نقش شهروندان، کنشگران و متخصصین را برای تصمیم گیری در مورد بحران‌ آب قوی کند.”

کوروش خسروی ضمن تایید سخنان مقدری افزود:

“برای حل بحران زاینده رود نیازمند گفتگو میان ذی‌نفعان هستیم از همین رو باید در سطح جامعه گفتمان بسازیم تا بتوانیم از سرمایه های اجتماعی برای حل بحران‌های عمومی بهره ببریم. داشتن تخصص کافی نیست بلکه توان گفتمان سازی و به کارگیری متخصصان لازم است.”

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در ادامه افزود:

“چند سال است که در سازمان عدالت و آزادی کمیسیون محیط زیست تشکیل داده‌ایم که به طور تخصصی به موضوعات محیط زیستی می‌پردازد. ما برای نخستین بار در دو انتخابات اخیر برنامه محیط زیستی تهیه کردیم و توانستیم برای اولین بار کنشگری محیط زیستی را در فضای سیاسی و انتخاباتی وارد کنیم.”

پس از آن مقدری ضمن اشاره به سفر رییس جمهور به اصفهان گفت:

“این بار دکتر روحانی صحبت مهمی کرد چرا که گفت “اینک نوبت زاینده رود است” باید در چهار سال دوم این قول را از رییس جمهور مطالبه کنیم. یک موقع می گفتیم زاینده رود کو؟ اما حالا باید پی‌گیر رسیدن نوبت زاینده رود برای احیا باشیم.”

مقدری ادامه داد:

“گره اصلی بحران زاینده رود علاوه بر نقصان در سیاست گذاری‌ها و مدیریت فنی آب به مدیریت اجتماعی ذی‌نفعان نیز بر می‌گردد. باید به راهکارهای اجتماعی برای گفتگو میان ذینفعان برسیم مشارکت شهروندان در تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند رسیدن به راهکار را ممکن سازد. اگر در تمام این وجوه به نقاط مثبت رسیدیم یعنی که حکمرانی آب مطلوب شده است.”

مقدری ادامه داد:

“برای تصمیم‌گیری در شورای شهر باید از نظرات متخصصین، کنشگران و سمن‌های محیط زیستی استفاده کنیم. در این مدل این افراد در کمیته تخصصی عضو می‌شوند و نظرات و لوایحی را برای تصویب به شورای شهر ارائه می‌کنند. در این شیوه، تصمیم گیری‌ها در مورد مساله‌ آب از یک سو مورد تایید ذی‌نفعان قرار می‌گیرد و از سوی دیگر شفاف و روشن خواهدبود.”

وی ادامه داد: “برای رسیدن به شیوه مشارکتیِ تصمیم گیری و استفاده از نیروی کنشگران در اداره شهر، باید شورایاری‌ها را احیا کنیم تا سطح مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها به سطح محلات برسد.”

در ادامه این میزگرد کورش خسروی با تایید صحبت های مقدری افزود:

“شهروندان اصفهانی نجیبانه و محافظه کارانه با بحران حوضه برخورد کردند این رفتار بعضا باعث شده تا صدای شهروندان اصفهان گم شود. نهادهای مشارکتی مثل شورای شهر به وکالت از شهروندان باید پی‌گیر حقوق آن‌ها باشند و مطالباتشان را در فضاهای عمومی مطرح کند و با تصمیم گیران درمیان گذارد و پی‌گیر تحقق آن باشد. چراکه شهر اصفهان نیز به طور قانونی جزو حقابه داران زاینده رود است.

دکتر خسروی در پایان به تاثیر زیر ساخت‌ها در حفاظت از منابع سرزمینی به ویژه آب اشاره کرد و گفت: “توجه به ایجاد فضاهای مناسب کسب و کار و حمایت از ایده هایی که ثروت خلق می‌کنند باعث می‌شود منابع سرزمینی کم‌تر آسیب ببینند چراکه به جای استفاده از منابعی همچون آب در خلق ثروت، ایده‌های خلاقانه شهروندان خلق ثروت می‌کند. بنابراین داشتن اکوسیستم کارآفرینی می تواند به فراهم شدن زیر ساخت خوب برای حفاظت از منابع آب نیز کمک کند.”

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا