سرخط خبرهای سازمان

محمدرضا بهشتی: قلب آیت الله طاهری برای تحقق جامعه آرمانی در ایران می تپید

فرزند شهید آیت الله بهشتی گفت: کسانی که هنوز سال های پر فراز و نشیب قبل از پیروزی انقلاب را به خاطر می آوردند می دانند که آیت الله طاهری از کسانی بود که فراتر از آنچه در قائده شخصی می توانست قدم بردارد قدم بر می داشت و برای تحقق جامعه آرمانی در ایران قلبش می تپید.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، محمدرضا بهشتی شامگاه (شنبه) در مراسم چهارمین سالگرد رحلت آیت الله سید جلال الدین طاهری که در مسجد اعظم حسین آباد برگزار شد، اظهار کرد: آیت الله طاهری بدون تردید یکی از چهره های بازر سیاسی قبل و بعد از انقلاب بود و نقشی موثر در پیوستگی و همبستگی نیروها برعهده داشت و بودن شک یکی از گام های حرکت اسلامی همین محل بوده که با تلاش های ایشان شکل گرفته است.

وی افزود: کسانی که هنوز سال های پر فراز و نشیب قبل از پیروزی انقلاب را به خاطر می آوردند می دانند که آیت الله طاهری از کسانی بود که فراتر از آنچه در قائده شخصی می توانست قدم بردارد، قدم بر می داشت و برای جامعه آرمانی در ایران قلبش می تپید.

فرزند شهید آیت الله بهشتی با مروری بر آیات و روایات در خصوص اسلام و جامعه اسلامی و پیرامون اخلاق گفت: حدود یک سوم مجموعه ای از آیات و روایات در دایره اخلاق فردی و دو سوم آن مربوط به دایره اخلاق اجتماعی است که بسیار نکات ظریفی در این عرصه ملاحظه می شود.

این فعال سیاسی تصریح کرد: سرمایه اجتماعی مردم در انتخابات نشان داده شد و این سرمایه بار دیگر خود را آشکار کرد، اما نمی دانیم چه شده است که روی این نقاط پیوست انگشت گذاشته شده است تا به گسست تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه قدر ارزش های اخلاقی و پیوستگی اجتماعی خود را بلاید بدانیم، افزود: برای رسیدن به هدف نباید از هر وسیله ای استفاده کرد چرا که هدف وسیله را توجیه نمی کند و از پیامبر چنین فراگرفته ایم که برای رسیدن به هدف های بزرگ مجاز به استفاده از هر وسیله ای نیستیم و اگر وارد مباحثه اجتماعی می شویم نباید پا را فراتر از ادب بگذاریم.

فرزند شهید آیت الله بهشتی با اشاره به سخن امام باقر(ع) گفت: اگر کوشش و تلاش و مبارزه برای اجتماع می کنیم نباید رنگ و بوی خصومت داشته باشد و نباید مجال دهیم تا رنگ و بوی خصومت به خود گیرد.

وی با بیان اینکه در روایات مکرر آمده است که کسی که عیب های دیگران را فاش کند خود دچار آن عیب خواهد شد، گفت: آیا شاهد این نیستیم که بدون اینکه خبری باشد انگشت اتهام بر روی برخی جوانان گرفته می شود، نمی دانم چه کسانی دچار این کج فهمی شده اند که خود را مجاز می دانند که انگشت اتهام را متوجه دیگران کنند، چنین افردی از درک اهمیت پیوندهای اجتماعی و سلامت پیوندها ناآگاه هستند.

بهشتی با اشاره به سخنی از امام باقر(ع) که انسان های فرومایه اسلحه شان سخن زشت است گفت: مگر می شود که ادعای دینداری کرد اما دهان به سخن زشت باز کرد. امام علی (ع) نیز فرموده اند که کسی که ناسزا گوید از اسلام دور است.

وی با بیان اینکه همه باید پاسدار همبستگی اجتماعی باشیم، اظهار کرد: در سخن، رفتار، کردار و هر جایگاهی که هستیم باید بوی این پیوند و همبستگی بیاید و همه باید با طرز برخورد با دیگران و عمل و رفتار نشان دهیم که در جهت این تلاش ها قدم بر می داریم.

فرزند شهید آیت الله بهشتی گفت: حفظ این سرمایه هدف همه ما است و در مسیری قرار گرفته ایم که باید همت کنیم تا سخن و کردار دینی در عمل و رفتار ما موثر باشد.

بهشتی با اشاره به اینکه باید قدر این ایام و ماه گران قدر را بدانیم اظهار کرد: به نظر می رسد با آموزه های دینی خود فاصله گرفته ایم پس باید تلاش کنیم و به تلاش های خود پاسخ مثبت دهیم که این مایه حیات جامعه است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا