سرخط خبرهای سازمان

گزارش جلسه هم اندیشی حوزه نجف آباد/انتظارات متقابل شهروندان و شورای شهر از یکدیگر

جلسه هم اندیشی سازمان عدالت و آزادی حوزه نجف آباد با موضوع انتظارات متقابل شهروندان و شورای شهر از یکدیگر با حضور  مهدی حاج صادقیان منتخب شورای پنجم شهر نجف آباد برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مهدی حاج صادقیان با ابراز خوشحالی بابت فعالیت تشکیلاتی سازمان عدالت و آزادی در سطح شهر تشکر کرد و لزوم این فعالیت‌ها را مطرح نمود و بابت برگزاری جلسات حضوری ابراز خوشحالی و بر لزوم ادامه و گسترش آن تأکید کرد.
مهدی حاج صادقیان همچنین از این که عضو شورای شهر زادگاهش با افرادی دغدغه‌مند است که ناظر و همراه منتخبین خود هستند، ابراز خوشحالی نمود؛به نظر این منتخب شورای پنجم، شهروندان نجف‌آباد، افرادی هستند که با هم‌فکری و همراهی باعث موفقیت منتخبین خود و درواقع موفقیت جمعی و شهر خواهند بود.

سپس حاضرین جلسه، انتظارات خود را از شورای شهر پنجم به شرح زیر مطرح نمودند:

– موضوع شفافیت در عملکرد شورا و شهرداری و انتخاب شهردار براساس توجه به خرد جمعی و فعالیت تحت نظارت و متعامل با شورا
-سامان‌دهی نظارت و قیمت‌گذاری املاک شهر
-تعامل و ارتباطات گسترده اعضای منتخب شورای شهر با مردم
-اطلاع‌رسانی‌های مختلف از ریز پروژه‌ها و هممچنین انتخاب شهردار براساس قدرت چانه‌زنی و تعامل با مدیران مختلف کشوری و فراشهرستانی بودن او
-تعریف درآمدهای پایدار جهت هزینه‌های شهرداری جهت فشار کمتر بر روی مردم
-توجه به موضوعات اجتماعی و ورود مستقیم در فرهنگ‌سازی و اصلاح نارسایی‌های این حوزه
-جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری شهری
-مشارکت مردم در برنامه های شورا به‌منظور مطرح شدن مطالبات دو جانبه و کاهش موثر فساد
-سازماندهی پیمان‌کارها و ساماندهی قیمت‌گذاری برای ساختمان‌های شهر
-توجه به مشارکت زنان به عنوان نیمی از جمعیت شهر و استفاده از آن‌ها در مدیریت شهری

سپس مهدی حاج صادقیان منتخب شورای پنجم شهر نجف آباد باتوجه به مطالب مطرح شده به بیان مواضع خود در باب آن ها پرداخت که با توجه به ضیغ وقت پاسخ‌گویی به همه انتظارات مقدور نشد.
وی باذکر همکاریش در مرکز مطالعات استراتژیک شهرداری تهران به‌عنوان پژوهشگر اجتماعی به ذکر نتیجه یکی از پژوهش‌هایش درباره فساد در یکی از پارک‌های محله‌ای شهر تهران که تاریکی قسمتی از آن، عامل اصلی وقوع جرم در آن شده بود، گفت: وضعیت جامعه و رسانه‌های آزاد هم همین است، اکر مطبوعات و رسانه‌ها را خاموش کنیم، چراغ‌های روش جامعه را خاموش کرده‌ایم و در بخشی از جامعه که زیر نظر رسانه‌ها روشن نمی‌شوند، شاهد وقوع و رشد فساد خواهیم بود. ما نمی‌توانیم دم از مبارزه با فساد بزنیم و از طرفی شفافیت و آزادی رسانه‌ها را محدود کنیم. مبارزه با فساد تنها با وجود آزادی رسانه‌ها میسر است و اگر با رسانه‌ها برخورد کنیم و خواهان ریشه‌کن شدن فساد باشیم، در گفتار و عمل دچار تناقض شده‌ایم.
وی ادامه داد: من با توجه به عدم حضورم در شورای چهارم نمی‌توانم درباره عدم انتشار مصوبات و دلایل آن اظهارنظر کنم؛ اما در شورای پنجم انتشار مصوبات و مسائل مربوط به پروژه‌ها از اولویت‌های جدی خواهد بود.
وی با اشاره به سرانۀ اندک شهر نجف‌آباد و اینکه سرانۀ این شهر در استان اصفهان از آخر دومی و به ازای هر نفر ۳۰۰هزار تومان است، عنوان کرد: درآمدهای پایدار شهرداری صرفاً با شعار و بدون برنامه‌ریزی به‌وجود نمی‌آید. در این زمینه نیازمند برنامه ریزی توأم با خلاقیت هستیم و خلاقیت با مشارکت و تعامل شهروندان، کسب می‌شود. شهروندان نیز به صورت متقابل برای شهر خود و پیشرفت آن از این موضوع استقبال خواهند کرد و ایده‌های خود را ارائه می‌دهند.
بعد از آن، مهدی حاج صادقیان به موضوع گردشگری شهری و نیز ایجاد فضا برای جذب سرمایه در این زمینه پرداخت و تاکید کرد که این مهم ضمن کمک به اقتصاد پایدار شهر، به پررنگ‌شدن هویت درون جامعۀ شهری نیز کمک می‌کند.
این منتخب شورای پنجم دربارۀ انتخاب شهرداری با خصوصیت توجه و تمکین به نظرات شورا، بیان داشت: معادلات بین شورا و شهرداری مهم است و از آنجا که مردم هم از منتخبین خود مسائل مختلف را مطالبه می‌کنند، شهردار هم باید به شورا پاسخگو باشد؛ چرا که نمایندۀ مردم هستند.

حاج صادقیان در پاسخ به سوالی در زمینۀ شایعه‌ای که در خصوص نحوۀ انتخاب یا ابقای شهردار فعلی و مواضع منتخبین شورای پنجم در فضای مجازی منتشر شده است، این موضوع را کاملاً رد کرد و بیان داشت درحال حاضر تنها چیزی که مشخص است، دغدغۀ همۀ اعضای منتخب، نحوۀ تعامل گزینه‌های مدنظر پست شهردار با شورا و پاسخگویی جدی به آن به‌عنوان مهم‌ترین ویژگی خواهد بود.
مهدی حاج صادقیان دربارۀ شهرسازی اصولی بیان داشت: دیدگاهی که شهر را ماشینی بداند در جهان منسوخ شده و باید به سمتی رفت که توسعۀ شهر توسعه انسان محور باشد و با مشارکت بیشتر علوم انسانی صورت بگیرد.
او ادامه داد: باید توجه داشت شهرسازی، سبک زندگی مردم را مشخص می کند؛ به‌عنوان مثال، ما با حذف پیاده‌رو و ساخت خیابان عملاً به مردم می‌گوییم که ما فضایی برای پیاده‌روی شما نداریم و باید به تردد با وسیلۀ نقلیه روی آورند.
او همچنین بیان داشت: نبود طرح جامع شهرسازی به‌روزشده به علت ماندن در بروکراسی‌های اداری دولتی، مسائل شهرسازی را با دشواری‌هایی مواجه کرده و سبب انجام فعالیت‌هایی بدون مطالعه شده است.
این عضو منتخب شورای پنجم عنوان کرد: مسائل روز مره، پیگیری مطالبات اصلی را به عقب می‌اندازد که پیگیری مردم، می‌تواند آن را به ثمر برساند.
او در زمینۀ قیمت‌گذاری املاک گفت: این مسئله باید براساس عرضه و تقاضا باشد که البته سیر تحولات جامعه سبب جاافتادن همین موضوع خواهد شد.
مهدی حاج صادقیان ایجاد کارگروه‌های مشورتی را از برنامه‌های انتخاباتی خود ذکر کرد و بیان داشت قرار بر ایجاد این کارگروه‌ها و ورود افراد به‌صورت داوطلبانه به آن‌هاست. ضمن اینکه اعضای شورا، نشست‌های دوره‌ای عمومی با مردم خواهند داشت.
او همچنین گفت: روابط عمومی باید روابط عمومی شورا و شهرداری باشد و مسائل مربوط به شورا را نیز اطلاع‌رسانی کند.
برگزاری جلساتی علنی با حضور مردم و خبرنگاران و نیز حمایت از گروه‌های مردم نهاد و راه‌اندازی مرکز مطالعات راهبردی شهری از دیگر وعده‌های این منتخب شورای پنجم نجف آباد بود.
مهدی حاج صادقیان در پایان بیان داشت: با دقت به سخنرانی‌های آیت‌الله منتظری (ره) به‌عنوان فردی که در شکل‌گیری انقلاب بزرگ اسلامی نقش اساسی داشت، فراوانی دو نکته را در آن بارز می‌بینیم. نکتۀ اول سفارش به مطالعه و دومین نکته سفارش به کارهای تشکیلاتی است و بنده نیز ضمن عرض تشکر و خرسندی از حضور در جمع تشکیلاتی شما، به نتایج چنین فعالیت‌های گروهی امیدوارم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا