سرخط خبرهای سازمان

عارف سپهری: پساب فاضلاب به تالاب گاوخونی برسد

بوی باران| کشاورزی با بیان اینکه پساب اصفهان مناسب کشاورزی نیست،تاکید‌‌کرد: حجم بیشتری از فاضلاب‌های صنعتی و شهری باید تصفیه و برای افزایش رطوبت به سمت تالاب بین المللی گاوخونی هدایت شود زیرا خشکی کامل این تالاب ریزگردهای سمی را منتشر خواهد کرد.

عارف سپهری در گفت و گو با خبرنگار کسب فردا- اظهار‌کرد: تصفیه و استفاده مجدد از پساب‌ها به ویژه در کشورهای صنعتی درحال اجرا شدن است بطوریکه در کشوری مثل آلمان این عمل را تا شش مرحله انجام می دهند و محصول نهایی به کیفتی در حد نزدیک به شرب می‌رسد.

وی با بیان اینکه پساب تصفیه شده در کشور و استان اصفهان به استانداردهای یاد شده نمی‌رسد، افزود: اعتقادی به استفاده از پساب‌ها در امر کشاورزی ندارم زیرا موجب آلودگی محصولات می‌شود.

این کارشناس آب و کشاورزی یادآوری‌کرد: پس از تصفیه‌ای که انجام می‌شود، میزان میکروب و مواد شیمایی در انواع پساب‌ها باقی می‌ماند که استفاده از آن در زمین کشاورزی صحیح نیست.

سپهری با اشاره به خشکی تالاب بین‌المللی گاوخونی و خطر انتشار ریزگردها، تصریح‌کرد: در شرایط فعلی باید سعی‌کنیم فاضلاب‌های شهری و صنعتی بیشتری را نخست تصفیه و سپس به سمت گاوخونی هدایت کنیم تا رطوبت این تالاب خشک شده افزایش پیدا کند.

وی یادآوری‌کرد: در حال حاضر پساب‌های شهری پس از تصفیه‌ای مختصر در بستر زاینده‌رود یعنی در مسیر شرق اصفهان به سمت تالاب گاوخونی جاری است اما کشاورزان با برداشتهای مختلف اجازه رسیدن آن را به تالاب را نمی دهند زیرا در سال‌های اخیر این رودخانه فقط در سال چند مدت کوتاه برای کشت پاییزه باز می‌شود و اکثر ماه‌های سال آبی برای زراعت ندارد.

رییس کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، ادامه داد: این قشر به دلیل بحث معیشت و زندگی نمی تواند شاهد عبور همین پساب‌های آلوده به سمت تالاب گاوخونی باشد و آنرا برای آبیاری به زمین خود هدایت نکند.

سپهری اظهارکرد: طبق مصوبات شورای عالی آب، اولویت مصرف آب به ترتیب شامل شرب، محیط زیست و کشاورزی و در نهایت صنعت است که این امر اهمیت رساندن آب یا پساب به تالاب ها را نشان می دهد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا