سرخط خبرهای سازمان

حمایت صادقانه، انتقاد عالمانه| آنچه که بایستی مقام عالی استان آذربایجان غربی توجهات خود را بدان ها معطوف سازد

 

سعیدفرجی

رئیس سازمان عدالت و آزادی منطقه آذربایجان غربی

 

 

 

 

 

استان سوق الجیشی آذربایجان غربی به واسطه جایگاه ویژه تاریخی و جغرافیایی اش و در مجاورت با سه کشور حساس منطقه خاورمیانه همواره با چالش های اساسی روبرو بوده است.

این استان از مزیتهای اقتصادی و فرهنگی متنوع (به ویژه همجواری آن با کشورهای خارجی و برخورداری از ۹۶۷ کیلومتر مرز به عنوان یک فرصت) برخورداراست، اما علی رغم این موضوع شاخص های توسعه استان در خیلی از موارد شکاف معناداری با میانگین کشوری دارد. گرچه نباید از نظر دور داشت که شرایط خاص استان در پیش از انقلاب، ناامنی های اوایل انقلاب و عوارض ناشی از درگیری مستقیم هشت ساله در جنگ تحمیلی تعمیق بیشتر این شکاف را باعث گردیده بود.

وضعیت وخیم دریاچه ارومیه، نرخ بالای بیکاری جوانان، پایین بودن بسیاری از شاخص های توسعه استان از میانگین کشوری و قرارگرفتن آذربایجان غربی در رده های پایین آمارها د رحوزه های مختلف، سهم ۲٫۰۱ درصدی استان از محصولات ناخالص داخلی کشور، وضعیت بد صنایع و بنگاههای اقتصادی شهرهای استان و رکود و تعطیلی بسیاری از آنها، فاصله شاخص سلامت استان با میانگین کشوری، وضعیت بد جاده های شهرها و… همه و همه از مصیبتهای موجود در آذربایجان غربی هستند.

سه چالش اساسی استاندار در آذربایجان غربی:

۱- احیای دریاچه اورمیه

بزرگ ترین دریاچه ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا، نشسته در قلب آذربایجان غربی. نگین شمال غرب ایران که هر روز رنگ خوش فیروزه ای اش در تصاویر ماهواره ای محوتر و کمتر می شود. این نگین آبی آذربایجان پنج سال قبل نفس هایش به شماره افتاده بود و اگر بگوییم رو به احتضار بود، بیراه نگفته ایم.

درست از روزی که دولت یازدهم کارش را آغاز کرد، رئیس جمهور از همت عالی دولت برای احیای دریاچه ارومیه سخن گفت و قول آن را داد. با حضور دکتر حسن روحانی در ارومیه جلسات متعددی برگزار و در اولین جلسه هیئت وزیران در مردادماه سال ۹۲، تشکیل «کارگروه نجات دریاچه ارومیه» تصویب شد. ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد و ۱۶ عامل اصلی و فرعی خشک شدن این دریاچه توسط دانشمندان دانشگاه صنعتی شریف مشخص شد. اگرچه طی چهار سال اخیر اقداماتی برای احیای این دریاچه، که مایه دلخوشی هفت میلیون ساکن آذربایجان شرقی و غربی است، انجام گرفته اما تا شرایط آرمانی راهی بسیار طولانی است.

چالش برانگیزترین کار استاندار محترم، احیا این دریاچه است. هم به دلیل قول دولت و توجه شخص ویژه دکتر روحانی به احیای آن و هم به دلیل نظر ویژه مردم آذربایجان و استان به احیای مجدد این نگین خوش رنگ.

۲- توجه به امر اشتغال جوانان و بانوان استان

روند روبه رشد بیکاری در سطح استان نگرانی همگان را درپی داشته است واگر همه ی این مسئله‌های اجتماعی را که کنار هم بگذاریم دست‌ها به سوی دکمه آژیر قرمز می‌رود تا هشداری باشد برای آمار بیکاری و ناتوانی مالی در خانواده‌ها و تاثیرش بر مشکلات خانوادگی. با یک نگاه به جامعه و هر خانواده ای می‌توان تعداد دو ـ سه نفر جوان تحصیلکرده‌ای را دید که یا به دلیل بیکاری امکان ازدواج برایش مهیا نشده یا بیکاری تیشه بر ریشه زندگی مشترک‌شان زده است.

بیکاری مفرط موجود در سطح کشور و به تبع آن در سطح شهرهای آذربایجان غربی چالشی بزرگ برای حاکمیت، دولت و نماینده عالی دکتر روحانی در آذربایجان غربی است. آذربایجان غربی با آمار بیکاری ۱۴ درصدی و نزدیک به ۱۷۰ هزار تحصیل کرده بیکار یکی از بدترین شرایط را طی می کند.

برنامه های دولت یازدهم و شخص استاندار سابق نیز نتوانست وضعیت را بهبود بخشد و افزوده شدن همه ساله تعداد زیادی از جوانان تحصیلکرده بر این تعداد بر عمق آن می افزاید.

بعد از برجام امیدهای زیادی برای تحقق سرمایه گذاری خارجی در کشور شکل گرفته است. امروز راز حل مشکلات اقتصادی کشور در سرمایه گذاری داخلی و خارجی و انتقال تکنولوژی روز به کشور است؛ راهکار خروج از فضای رکود حاکم بر اقتصاد کشور تنها و تنها از معبر سرمایه گذاری های کلان خارجی و داخلی می گذرد؛ در دنیای امروز اختلافات سیاسی و نزاع های بین المللی با همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک تجاری قابل حل و فصل است و اقتصاد و مبادلات بازرگانی رافع سوء تفاهمات امنیتی و سیاسی است.

مسئولین دولت از نبود منابع برای ایجاد اشتغال و ایجاد کارخانجات و نیز نبود ردیف استخدامی در ادارات سخن می گویند. محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی تنها چاره توسعه استان و به تبعش، حل بحران بیکاری در آذربایجان غربی را سرمایه گذاری بخش خصوصی و خارجی عنوان کرده است.

شهریاری در اولین روزهای حضورش در مسند قدرت، با دعوت جهت حضور سرمایه گذاران کشور آلمان نشان داد که هم روابط گرمی در دوران دیپماتی خود در فرانکفورت داشته و هم شناخت عمیقی از بحران موجود در آذربایجان غربی و هکذا حل این معضل را دارد.

وی به نیکی دریافته که سرمایه گذاری و حمایت همه از آن، بسیاری از شاخص های پایین این استان را به بالا خواهد برد. این سرمایه گذاری ها ونیز در کنار آن احیای بنگاه های بزرگ اقتصادی استان در اورمیه و شهرهای دیگر استان، هم بر چرخه تولیدی – صنعتی این استان موثر خواهند بود و هم از ارقام بیکاری جوانان و بانوان کسر خواهد کرد.*

همچنین استان ما در حوزه تولیدات کشاورزی و تولید میوه جات، تخمه آفتابگردان و عسل در کشور جزء رتبه های اول است. با ساماندهی بازار فروش این تولیدات و ایجاد کارخانجات بزرگ بسته بندی های صنعتی و صادرات آنها به کشورهای خارجی نیز بایستی مورد توجه ویژه شخص استاندار واقع گردد. حدود ۶۰درصد مردم این روستا در امر کشاورزی و باغداری بوده و از این راه ارتزاق می کنند.

۳- توجه خاص به مباحث سیاسی و فرهنگی استان

آذربایجان غربی به دلیل کثیرالقوم بودنش همواره محور چالش های اساسی در حوزه سیاسی، قومی، مذهبی و نیز زبانی واقع گردیده است. تا جایی که این گونه مباحث گاها تند، این استان را به مباحث امنیتی وارد ساخته است.

سوای اینکه این نگاه امنیتی حاکم بر استان اقوام موجود را در فشار امنیتی- سیاسی قرار داده و درگذشته هرگونه اظهار نظر و نوشتن را برایشان را مانع کرده و نزاع پرخاشگری های آن شاکله استان را تحت الاشعاع خود واقع ساخته؛ و نیز مشکلی اساسی تر بدان وارده است که آن عدم توسعه یافتگی در ابعاد مختلفش است. «نگاه امنیتی» ریشه های جامعه شناختی خاصی مانند هم مرز بودن با چندین کشور و تضادهای قومیتی دارد. این انگاره در ضدیت کامل با مبحث سرمایه گذاری خارجی و داخلی و بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی و رفع مشکلات عدیده بنگاه های تولیدی و صنعتی قرار دارد که لزوم حل و ریشه کنی آن لازم و واجب است.

به نظر می رسد استاندار محترم بایستی برای برداشتن چنین نگاه شوم و نادرستی گام های بنیادینی بردارد. و آن گام تنها با «گفتگو» حل می شود. ایشان بایستی بعنوان مسئول شورای تامین استان آذربایجان غربی، در گفتمانی با دیگر مسئولین نظامی و امنیتی دخیل در این حوزه و نیز نمایندگان محترم مجلس و همچنین درتعاملی سازنده با مسئولین محترم شورای امنیت ملی کشور و هکذا ائمه جمعه شهرهای مختلف، نگاه ها را به سمت توسعه استان و زدودن نگاه امنیتی و تبدیل شدن نگاه به مرز بعنوان فرصت توسعه نه تهدید امنیتی برای استان تغییر دهند.

در کنار این امر مهم، تغییرات عمده و اساسی در معاونین استانداری، تغییرات مدیران کل ناکارآمد و مخصوصا آنهایی که در تفکر جناح مقابل دولت تدبیروامید هستند، توجه به تشکل ها و نیروهای وفادار به دولت و نیروهای ستادی و بهره گیری از آنها در مسئولیتها و نیز توجه ویژه به جوانان و بانوان را نیز مورد توجه خویش قرار دهد.

قطع یقین ما اهالی رسانه استان آذربایجان غربی در حمایت و کمک به امر توسعه این استان عقب افتاده و پیمودن پله های ترقی آن در کنار مقام عالی استان و نیروهای خدوم دولت، با حمایت صادقانه، منتقدی عالمانه نیز خواهیم بود.

 

*هرچند نگاه راقم این سطور نگاهی خوش بینانه صرف به این قضیه نیست و حضور و بازدید خارجی ها را نباید سرمایه گذاری عنوان کرد. کوشش در مقالات آینده پیگیر این امر مهم و لزوم توجه به آن را برخود واجب می داند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا