سرخط خبرهای سازمان

بیانیه پایانی سیزدهمین مجمع عمومی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی؛ تاکید بر بسترسازی حقوقی نظام حزبی به عنوان ابتدایی‌ترین ضروریات توسعۀ سیاسی کشور

بسم الله الرحمن الرحیم

سیزدهمین مجمع عمومی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، در پی تغییر قانون احزاب و الزاماتی که این قانون و آیین‌نامه‌های اجرایی‌اش برای تطبیق اساسنامه و مرامنامۀ احزاب رسمی کشور پیش آورده است، در شرایط اضطرار و پیش از موعد مقرر برگزار می‌شود.

تغییر قانون «فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته‌شده» که مصوب دهۀ شصت و ناسازگار با اقتضائات و نیازهای ضروری توسعۀ حزبی در دنیای امروز بود، می‌توانست گامی روبه‌جلو و مطلوب باشد و در نهادینه‌سازی نظام حزبی و تحکیم و تقویت فرهنگ تحزب در کشور نقشی مهم بر دوش بگیرد اما مع‌الأسف قانون «نحوۀ فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» که بدون مشورت جدی با کنشگران حزبی و جامعۀ حقوقی کشور و بدون نظرداشت اقتضائات توسعۀ سیاسی و حزبی در دوران امروز، در آخرین ماه‌های استقرار مجلس اصول‌گرای نهم تصویب شد، به‌رغم برخی مزیت‌ها و گشایش‌های مختصری که در فرایند فعالیت حزبی پیش روی فعالان حزبی گذاشته است،‌ نه تنها کمک چندانی به گسترش، تعمیق و تسهیل کنشگری حزبی در کشور نخواهد کرد بلکه قید‌وبندها و تنگناهای بیشتری را در پیش پای احزاب و فرهنگ تحزب خواهد گذاشت.

گویا نگاه کلی قانون‌گذاران مجلس نهم در قانون جدید این بوده است که احزاب در خوش‌بینانه‌ترین تعبیر، شرّ لازمی برای جوامع امروز هستند که باید تحت جدی‌ترین نظارت‌ها، کنترل‌ها و قیدوبندها باشند و برای هر تحرک و فعالیت خود، اعم از تأسیس شعب و دفاتر، تعیین اعضای شورای مرکزی، تشکیل کنگره‌ها و مجامع عمومی، تشکیل اجتماعات، تغییر اساسنامه، تحول در ساختار داخلی و حتی نام‌گذاری ارکان درون‌تشکیلاتی خود، از حاکمیت سیاسی کشور کسب مجوز کنند و عملا به احزاب فرمایشی تبدیل شوند. جالب اینجاست که در کنار این همه تضییقات و محدودیت‌ها، نه در نظام انتخاباتی و نه در فرایندهای گزینشی و نه در ارکان اصلی تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نظام، نه‌تنها احزاب با شخصیت حقوقی و مستقل خود، نقشی ایفا نمی‌کنند بلکه نفس کنشگر حزبی بودن کافی است تا هالۀ تیره‌ای از محذوریت‌ها،‌ محدودیت‌ها، ملاحظات و مانع‌تراشی‌ها بر تمام ابعاد زندگی فردی، اجتماعی و شغلی فرد کنشگر سایه افکن گردد.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی درعین التزام عملی به تمام قوانین اساسی و عادی کشور، که اقتضای مشی قانون‌مدارانه و اصلاح‌طلبانۀ این تشکیلات سراسری است، به دولت تدبیر و امید و به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به‌ویژه اعضای فراکسیون امید یادآور می‌شود که به‌رغم گذشت چندین سال از استقرار دولت و مجلس اعتدالی، هنوز برای بسترسازی حقوقی نظام حزبی، که جزو ابتدایی‌ترین ضروریات توسعۀ سیاسی کشور است، هیچ گام بلند تأثیرگذاری برداشته نشده و زمین ناهموار تحزب همچنان پرسنگلاخ و صعب العبور باقی مانده است و لذا ضروری است که با دعوت از احزاب و تشکلها و رایزنی و نظرخواهی از آنان، بازنگری و اصلاحات جدی در قانون احزاب صورت گرفته تا راه تحزب و توسعه سیاسی در کشور هموار گردد.

از این گذشته یادآور می شویم سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، به عنوان بخشی از جریان اصیل و دیرپای اصلاح طلب بر این باور است که ایران عزیزمان بیش از هر زمان دیگر نیازمند توجه و عطف نظر حاکمیت و ملت به آرمان های اصیل انقلاب اسلامی و مطالبات ملت آزادی خواه و عدالت طلب ایران در یک و نیم سده ی اخیر است. اصلاح طلبی مد نظر ما، همچنان بر آرمان های پدران مشروطه خواه مان و نسل های بعدی به ویژه مبارزان نهضت ملی و مجاهدان انقلاب اسلامی، یعنی حق حاکمیت ملی، حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت قانون، ایفای حقوق ملت، توسعه و اعتلای کشور، آزادی، عدالت و حقوق بشر و سازگاری دستاوردهای بشری با ارزش های معنوی و آموزه های وحیانی استوار است.

ما علی رغم برخی ناکامی ها و کاستی ها، همچنان تنها راه عبور از بحران ها و مخاطرات را تقویت و تعمیق اصلاحات و دوری از افراط و تفریط های اقتدارگرایانه و براندازی خواهانه ارزیابی می کنیم و برای رسیدن به فردایی بهتر، راهی روشن تر و مطمئن تر از اصلاحات پیشاروری حکومت و ملت نمی شناسیم.

 

در همین راستا و معطوف به شرایط کشور و جهان، موارد زیر را به عنوان اولویت های عرصه سیاسی ایران بر می شماریم:

۱- کارشکنی‌های گسترده، نقض عهد و اخیرا خروج ایالات متحده ی آمریکا، از توافق نامه بین المللی موسوم به برجام، موقعیت ویژه و مختصات جدیدی در عرصه ی سیاسی بین المللی به وجود آورده است. سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، وحدت رویه ی حاکمیت و ارکان جمهوری اسلامی ایران را در مواجهه با این رخداد، امری لازم و حیاتی ارزیابی می کند. سازمان مواضع رئیس جمهوری دکتر حسن روحانی، مبنی بر ادامه ی همکاری با سایر دول طرف قرار داد و مذاکره با ایشان در راستای حفاظت از دستاوردهای برجام برای جمهوری اسلامی ایران را اقدامی هوشمندانه و در راستای منافع و مصالح ملی ارزیابی و از آن حمایت می کند.

در چنین وضعیتی، مواجهه ی عقلانی، دیپلماتیک، همه جانبه نگر، واقع بینانه و به دور از هیجانات، سطحی نگری و افراطی گری تضمین کننده منافع کشور و ملت ایران عزیز خواهد بود.

بدیهی است که رییس جمهوری و وزیر امور خارجه بر اساس ساختار سیاسی و متن حقوقی قانون اساسی، در هماهنگی با سایر ارکان و نهادها و بر اساس اختیارات و وظایف مصرح در قانون اساسی در پی گیری منافع ملی وظیفه و اختیار بی بدیلی دارند و یکی از برتری های گفتمان فاخر اصلاحات و دکتر حسن روحانی که یک سال پیش و در چنین روزهایی مجددا مورد پذیرش ملت واقع شد، درایت و جدیت متولیان سیاست خارجی برای تنش زدایی و عبور از بحران های بین المللی و گسترش صلح و گفتگوی مسالمت آمیز با جهان بود. اعتماد رهبری نظام به تیم سیاست خارجی و مخصوصا وزیر امور خارجه، مکمل قدرتمند و موثر رای ملت، در پشتیبانی از سرداران عرصه دیپلماسی است و باید این اعتماد را پاس داشت و به عنوان سرمایه ای ارزشمند برای عبور از بحران تلقی کرد.

سازمان استمرار وحدت رویه حاکمیت و پرهیز از تشتت در اعلام مواضع نهادهای حاکمیتی را برای مدیریت فضای سیاسی بین المللی جدید، لازم و حیاتی می داند و بر ان انگشت تاکید می گذارد.

۲- حاکمیت جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران برای عبور از وضعیت جدید، نیازمند تعمیق و گسترش اعتماد متقابل و پرهیز از شکاف و گسیختگی هستند. نمایش واقعی وحدت ملت و حاکمیت، باطل السحر نقشه های شوم کسانی است که تحریم و فشار را برای فاصله انداختن بین ملت و حاکمیت در دستور کار قرار داده اند. در همین راستا بر حاکمیت فرض است که ضمن اعتماد به شهروندان و نیروهای سیاسی درون نظام، از تحدید و تهدید عرصه عمومی دست برداشته، با احترام به آزادی های مصرح در قانون اساسی، موانع ارتباط ملت و حاکمیت را از سر راه بردارد. اعتمادسازی حاکمیت وملت در این شرایط می تواند دشمنان این بوم کهن را در رسیدن به منافع شوم شان ناکام بگذارد.

سازمان در همین راستا، گفتگو و آشتی ملی بر مبنای حفظ منافع کشور، رفع محدودیت و حصر و حبس از نیروهای وفادار به آرمانهای اصیل انقلاب و همچنین میدان دادن به فعالان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و طرفداران توسعه ملی را امری لازم ارزیابی می کند که می تواند بر شکاف ملت-حاکمیت فائق آید. ما برآنیم که سرمایه اجتماعی بزرگان کشور از سلایق گوناگون، در این شرایط باید هم افزا شده و در عبور از وضعیتی چنین مورد استفاده قرار گیرند.

۳- شکل گیری و استمرار برجام بدون همراهی تمام ارکان نظام امکان پذیر نبود. از این رو همچنان که برجام تصمیم نظام بود، مواجهه با وضعیت بحران در برجام نیز نیازمند تصمیم گیری و همراهی تمام ارکان است. بهره برداری جناحی از وضعیت کنونی، یاس آفرینی در صف متحد ملت، القای شکست دولت در برجام همچون سمی مهلک برای وحدت ملی است که باید به شدت از آن پرهیز کرد. سازمان ضمن دعوت از عقلای جریان های مختلف سیاسی به سیاست ورزی بر اساس منافع ملی و اصول عزت، حکمت و مصلحت، فعالان سیاسی و رسانه ای را به پرهیز از پراکندن تخم ناامیدی و تفرقه در صف ملت دعوت می کند.

ما همچنین برآنیم که با توجه به موضع دشمنان منطقه ای کشور در تضعیف ایران و منافعش، مخصوصا ضدیت با برجام، لازم است مدعیان دلسوزی برای نظام و رهبری، از همداستانی و هم زبانی با دشمنان قسم خورده ی جمهوری اسلامی ایران دست بردارند و یکپارچه از تصمیم نظام برای تداوم برجام و حفظ منافع ملی حمایت کنند

۴- در آستانه یک سالگی دولت دوازدهم، رئیس جمهوری و دیگر اعضای دولت را به وفاداری به شعارهای انتخاباتی و مطالبات جنبش اصلاحی فرا می خوانیم. سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، سرمایه بزرگ جریان بهبود طلب را صداقت، یک رنگی، پاکدستی و جدیت در دفاع از حقوق ملت می داند. بی التفاتی به مطالبات جنبش اجتماعی اصلاحی، فروکاهنده ی سرمایه ی اجتماعی و ویران گر منبع قدرت دولت اعتدالی است. زیبنده نیست که دولت بر سرمایه اجتماعی خوو، منفعلانه و به نام اعتدال، چوب حراج زده و فرصت طلبان و عافیت طلبان را به میدان دار بلامنازع سیاست و اقتصاد تبدیل کند.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی همچنان امیدوارانه و در چارچوب گفتمان اصلاح طلبی به سیاست ورزی ادامه داده و استمرار تدبیر و امید و البته نه انفعال و وادادگی را بر هم زننده خواب ایران سوز استثناطلبان تمامیت خواه می داند و بر این باور است که همچنان امید بذر هویت ماست و امروز القای حس یاس و ناامیدی بزرگترین ضربه را به آینده ملک و ملت خواهد زد.

و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

۲۱ اردیبهشت ماه ۹۷

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا