سرخط خبرهای سازمان

بیانیه سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی منطقه گیلان درباره وضعیت مدیریت شهری در رشت و انتخاب شهردار

در اردیبهشت ‌۹۶ وقتی شهروندان رشتی پای صندوق‌های رأی رفتند تا در کنار انتخابی ملی برای تعیین رئیس‌جمهور کشور، به کاندیداهای خود برای ورود به شورای شهر رأی دهند و تصمیم گرفتند عرصه‌ی مدیریت شهری رشت را به آن‌ها واگذار کنند، هزار امید در دل داشتند و با انتخابشان به فردایی روشن برای شهرشان دل‌بسته بودند. بررسی و اثبات اینکه آیا امروز تمامِ آن‌هایی که در آن روزهای پایانی اردیبهشت در صف‌ها ایستادند و انتخاب‌های خود را در صندوق انداختند از رأی‌های خود چه در انتخاب رئیس‌جمهور و چه در انتخابات شورای شهر پشیمان‌اند و یا هنوز به آنان که انتخاب کردند اعتقاددارند، نیازمند بررسی دقیق‌تر و برگزاری نظرسنجی‌هایی معتبر توسط مراکز و نهادهای مستقل است، اما آنچه امروز مشهود است نارضایتی بخش عظیمی از رأی‌دهندگان به لیست‌های رنگارنگ و متفاوت در این شهر، از عملکرد نمایندگان پارلمان شهری رشت در انتخاب شهرداری است که پس از کمتر از یک سال، برای قرار گرفتن در جایگاهی انتصابی در وزارت کشور، رشت را با تمام زخم‌ها و مشکلاتش رها کرد و با پشت پا زدن به انتخاب‌کنندگانش در شورا و با لبخندی که در دوران شهرداری‌اش کمتر بر چهره‌اش نمایان شده بود به تهران و پشت میزش در وزارت کشور رفت و سریالِ تکراری رشتِ بی شهردار دوباره رخ‌نمود.

در این روزهایی که شهروندان رشتی منتظر تصمیم اعضای شورای شهر خود برای انتخاب شهرداری دیگر هستند و برخی اعضای شورای شهر مستقیم و یا غیرمستقیم کاندیداهای خود را برای شهرداری رشت اعلام کرده‌اند، سازمان عدالت و آزادی منطقه گیلان، به‌عنوان حزبی اصلاح‌طلب که در انتخابات گذشته همراه دیگر احزاب اصلاح‌طلب استان در گرم کردن تنور انتخابات کوشیده بود و امروز خود را موظف به پیگیری مطالبات همان مردمی می‌داند که در انتخابات، آن‌ها را ترغیب به حضور در انتخابات کرده بود، بر آن شد تا نکاتی را درباره‌ی انتخاب شهردار و راهبردهای مدنظرش در حوزه‌ی مدیریت شهری اعلام نماید.
ازآنجاکه سازمان عدالت و آزادی یکی از معدود احزاب اصلاح‌طلب بود که برنامه انتخاباتی خود را برای انتخابات شوراها در معرض قضاوت عموم مردم قرار داده بود، شاید امروز ارائه راهکارها و مطالبات بر مبنای همان برنامه آسان‌تر باشد.

در نظرگاه ما، شهر به‌مثابه یک سازمان بزرگ است که در آن مجموعه‌ای از نهادها و روش‌ها برای رسیدن به اهدافی در تعامل با یکدیگر هستند و مدیریت شهری به‌عنوان دانشی نو در این بستر، نیازمند نگاهی ژرف و همه‌جانبه نگر است. ازآن‌رو که در عرصه حکمرانی خود را مدافع «حکمرانی خوب» میدانیم معتقدیم در حوزه‌ی مدیریت شهری هم برای رسیدن به توسعه‌ای متوازن و همه‌جانبه و پایدار نیازمند رسیدن به شاخص‌های موجد «حکمرانی خوب شهری» هستیم و ازآن‌رو که نهادهای بین‌المللی سال‌هاست که چنین شاخص‌هایی را تعریف و مدون کرده‌اند، برای رسیدن به نقطه ایدئال راه سخت و درازی پیش رو نیست و می‌توان با مراجعه به آن تعاریف و شاخص‌ها و تجارب هم اهداف و هم مسیر رسیدن به آن را شناخت و اجرایی کرد.

اگر مؤلفه‌ها و شاخص‌های حکمرانی خوب شهری را در مواردی چون مشارکتی بودن، اجماع محوری، پاسخگویی، شفافیت، مسئولیت‌پذیری، کارآمدی و اثربخشی، جامعیت و عدم تبعیض میان شهروندان و درنهایت قانون محوری و حاکمیت قانون، خلاصه کنیم، ایجاد نقشه راهی برای رسیدن به این شاخص‌ها نیازمند اولویت‌سنجی و امکان‌سنجی است تا بتوان در کمترین زمان و با کمترین هزینه به آن‌ها دست‌یافت.

نتیجه رسیدن به این شاخص‌ها در عرصه حکمرانی شهری، کاهش فساد و درنتیجه جلوگیری از هدر رفت منابع و افزایش کارآمدی خواهد بود. سازمان عدالت و آزادی به‌عنوان حزبی اصلاح‌جو، تحول‌خواه و مطالبهگر وظیفه خود می‌داند که اولویت‌های خود را دربندهای زیر به‌عنوان پیشنهاد‌هایی به اعضای منتخب مردم در شورای اسلامی شهر رشت ارائه کند و از سایر نهادها و مسئولین دخیل و مرتبط با حوزه‌ی مدیریت شهری بخواهد که در اجرایی شدن این بندها و رسیدن به شاخص‌های حکمرانی خوب شهری کوشا باشند و همیاری کنند:
۱-شفافیت: ما معتقدیم در شرایط امروز که اعتماد عمومی کاهش‌یافته و ساختار کلان حکمرانی با مشکل سرمایه‌ی اجتماعی مواجه شده، مهم‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای کسب مجدد اعتماد عمومی برای شورای شهر رشت، شفاف کردن فرایندهای تصمیم‌گیری و شیشه‌ای کردن عرصه‌ی مدیریت شهری است. سازمان عدالت و آزادی منطقه گیلان به‌عنوان اولین پیشنهاددهنده و ارائه‌دهنده‌ی طرح شفافیت شورای شهر و شهرداری رشت که در آبان ماه سال قبل در صحن شورا مطرح شد و هم‌اکنون در کمیسیون‌های شورا در حال پیگیری است، معتقد است که یگانه راه مبارزه بارانت و فساد و غلبه بر ناکارآمدی‌های مزمن و ریشه‌دار مدیریت شهری رشت، شفاف شدن تمام جلسات و فرایندهای تصمیم‌گیری است. تمامی جلسات صحن شورا، آرای اعضای شورا، قراردادها و معاملات شهرداری، سازوکار انتصابات و استخدام‌ها، فرایندهای تصمیم‌گیری، شاخص‌های مدنظر اعضای شورا برای انتخاب شهردار، نطق‌های اعضای شورا، هزینهکردها و درآمدهای شهرداری و کلیه‌ی عملکردهای مرتبط با حوزه‌ی مدیریت شهری و شهرداری رشت به‌عنوان نهادی عمومی باید بدون واسطه در اختیار شهروندان قرار گیرد. برای رسیدن به این حد از شفافیت نیاز به تغییرات اساسی و بنیادین در زیرساخت‌های اطلاع‌رسانی شورا و شهرداری است که معتقدیم به‌عنوان اولویت اول شورای شهر باید پیگیری و سریعاً اجرایی شود. ایجاد سامانه‌ای جهت برگزاری معاملات و مزایدات و مناقصات به‌صورت آنلاین و حذف واسطه‌ها که موجب بریده شدن رانت‌ها و رخدادهای پشت پرده می‌شود از اولویت‌های شورای شهر و شهرداری قرار گیرد تا مردم به‌عنوان مهم‌ترین صاحبان شهر از همه‌ی رخدادها بدون پرده‌پوشی مطلع شوند.

۲-مشارکت محوری: در شرایطی که شهرداری رشت از کسری بودجه و عدم هم‌طرازی درآمدها و هزینه‌ها و بدهی‌ها رنج می‌برد، شاید تنها راه برون‌رفت از گره سخت و درهم‌پیچیده‌ی مشکلات شهری، بازگشت به مردم اعتماد به جامعه و نهادهای مردمی فعال در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، محیط زیستی، اجتماعی و فرهنگی است. واسپاری بخشی از وظایف شهرداری‌ها به مردم و گسترش سیستم محله محوری و بازگرداندن سرای محلات به جایگاه واقعی خود شاید بتواند بخشی از مشکلات شهرداری‌ها را در حوزه‌های مختلف کاهش دهد. اعتماد به شهروندان نیازمند آن است که شهروندان خود را صاحبان واقعی شهر بدانند و اطمینان پیدا کنند که از سوی اعضای پارلمان شهری محرم به‌حساب می‌آیند و می‌توانند در تصمیم‌سازی‌های شهری دخیل باشند. نمونه‌های موفق جهانی در این زمینه به‌عنوان الگوهای موفق قابلیت گرته‌برداری و الگوبرداری رادارند. استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های شهر رشت و حتی استان و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی برای ارتقای سطح کارآمدی ساختار شهرداری می‌تواند در اولویت شورای شهر و شهرداری رشت باشد. استفاده از ظرفیت‌های کمیته‌های تخصصی احزاب فعال راهکار دیگری است که باید مدنظر متولیان حوزه مدیریت شهری قرار گیرد. ما معتقدیم تنها راه برون‌رفت از معضلاتی که شهر را گرفتار خودکرده اعتماد به مردم و بازگشت به آن‌هاست. معتقدیم که مردم تنها از طریق میزهای خدمت و تنها از طریق شنیدن صدایشان به اعضای شورای شهر اعتماد نمی‌کنند، بلکه لازم است در کنار چنین راهکارهایی، آن‌ها را در مدیریت شهر دخیل کنیم و از آن‌ها برای ارائه راهکار کمک بخواهیم. نمونه‌های موفق «تالارهای شهر» در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته جهان نمونه مناسبی برای حضور مردم در عرصه تصمیم سازی است.

۳-مدیریت واحد و یکپارچه شهری: شاید مهم‌ترین معضل سال‌های اخیر شهر رشت عدم اجماع و همبستگی میان نهادهای متولی شهر رشت بوده و هست. به نظر می‌رسد نبود طرح مدیریت یکپارچه باعث‌وبانی اصلی بخش عظیمی از موازی کاری‌ها و ناکارآمدی‌ها و اتلاف سرمایه‌ها بوده و هست. جا دارد شورای شهر رشت تا پیش از آماده شدن لایحه‌ی مدیریت یکپارچه شهری، با تشکیل کارگروه‌هایی دائمی در این خصوص جهت پیگیری هماهنگی دستگاه‌های متولی و تنظیم و امضای تفاهم‌نامه‌هایی با ادارات درگیر در حوزه مدیریت شهری جهت افزایش همکاری و هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف اقدام نمایند و درنتیجه آن از هزینه‌های گزاف اضافی جلوگیری شود و نهادهای متولی حوزه‌ی مدیریت شهری را به هماهنگی بیشتر و اجماع در تصمیم سازی رهنمون کند.

۴. توسعه اجتماعی: از مهم‌ترین معضلات سال‌های اخیر در رشت، گسترش حاشیه‌نشینی و افرایش شکاف طبقاتی در شهر رشت است که اگر متولیان امر و اعضای شورای شهر هرچه سریع‌تر به حل آن نپردازند و راهکاری‌هایی برای تغییر و به توازن رساندن آن نیابند شاید در ده سال آینده تبدیل به مهم‌ترین معضل شهر رشت شود. سازمان عدالت و آزادی به‌عنوان حزبی مدافع عدالت معتقد است که حکمرانی خوب شهری زمانی محقق خواهد شد که شهروندان کمترین احساس تبعیض را داشته باشد و تنها در این صورت است که تمایل به مشارکت در امور شهری را از خود نشان می‌دهند و در رفع مشکلات شهر به یاری مدیران شهری می‌آیند. هدایت سرمایه‌گذاری‌ها به مناطق کمتر برخوردار شهری و توجه ویژه به این نقاط حاشیه‌ای و پرهیز از نگاه منفی و زائد به این بخش‌های شهر رشت، شاید باید اولویت عملی و نه زبانی اعضای شورای شهر باشد. احداث فرهنگسراها و توسعه سرانه فضاهای سبز و پارک‌ها و تفرجگاه‌ها و برگزاری جشنواره‌هایی باهدف افزایش نشاط اجتماعی در مناطق حاشیه شهر و نقاط کمتر برخوردار می‌تواند باعث ایجاد توازن در شهر شود و از گسترش اختلاف طبقاتی بکاهد. افزایش سرانه فضاهای آموزشی و ورزشی در این نقاط و ایجاد کتابخانه‌ها و فضاهایی برای گفتگو و آموزش مهارت‌های زندگی به‌صورت رایگان در سرای محلات از دیگر اولویت‌های اعضای شورا و شهرداری باید باشد. نگاه ویژه به این مهم و در اولویت قرار دادن آن شاید نقطه‌ی مغفول مدیریت شهری در سال‌های گذشته بوده که لازم است پیش از آنکه به بحرانی لاینحل تبدیل‌شده و بر عمق این شکاف افزوده شود موردتوجه قرار گیرد.

۵. توسعه اقتصادی: شهر رشت به‌عنوان یکی از شهرهای سبز و به‌عنوان مرکز استانی توریست پذیر باید از حالت «شهری برای عبور» به «شهری برای اُتراق» تبدیل شود تا بتوان با استفاده از ظرفیت‌های توقف توریست‌ها سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری ترغیب کرد و با ایجاد بسترهای مناسب برای سرمایه‌گذاری به ارتقای جایگاه شهر کمک کرد. استفاده از ظرفیت برندینگ‌شهری برای ایجاد جذابیت از اولویت‌های دیگر تصمیم سازان باید باشد. برای تسهیل امر سرمایه‌گذاری، ایجاد صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری شاید باید از اولویت‌های شورای شهر و شهرداری رشت باشد. برطرف کردن موانع جذب سرمایه‌گذاری خارجى نیز از دیگر الزامات اصلی است که عدم توجه به آن به تداوم همین روند فعلی خواهد انجامید.

ایجاد بسترهای مناسب برای کارآفرینان جهت ارتقای جایگاه درآمدی شهر و ارتقای اکوسیستم کارآفرینی شهر با ایجاد فضایی مناسب جهت گردهمایی‌های دائمی کارآفرینان از سراسر کشور از دیگر راه‌های جذب و ایجاد سرمایه‌های بومی است.
۶-توسعه فرهنگی: شهر رشت به‌عنوان یکی از شهرهای دارای شاخص‌های فرهنگی و تاریخچه تأثیرگذار فرهنگی هنوز و پس از سال‌ها فاقد اماکن تخصصی فرهنگی شامل سینماهای مدرن، سالن‌های تئاتر، سالن‌های کنسرت و اماکن فرهنگی است، شورای شهر و شهرداری رشت به‌عنوان نهادهایی عمومی که دارای کمیسیون‌های تخصصی و سازمان‌های متولی جهت حوزه‌های فرهنگی و ورزشی هستند به‌عنوان یکی از نهادهای تصمیم گیر حوزه فرهنگ باید برای ارتقای جایگاه فرهنگی رشت تلاش کنند و با ایجاد فرهنگسراها، نگارخانه‌ها، موزه‌ها، سالن‌های تئاتر و ترغیب سرمایه‌گذاران و ارائه تسهیلات به آنان جهت احداث سالن‌های مجهز سینما و موسیقی به ارتقای سرانه اماکن فرهنگی بی افزایند. اینکه پس از یک سال از حضور شورای شهر جدید برای فرار از احداث اماکن فرهنگی در رشت به دامان برگزاری جشنواره‌های خیابانی پناه ببریم که در شهری که به شهر باران‌های نقره‌ای معروف است و نیم بیشتر سال را پرباران است، از راهکارهای مقطعی، هرچند لازم، به شمار می‌رود نشانگر عدم توجه و یا کم‌توجهی مدیران شهری به این مقوله‌هاست.

۷-سیما و منظر شهری: شهر رشت به‌عنوان یک مرکز استان دارای هویت تاریخی و بومی نیازمند دقت نظر بیشتر در حوزه سیما و منظر شهری است. شاید این نکته که از ورودی شهر هیچ نشان و اثری از تاریخچه و هویت شهر نمی‌بینیم و حتی در قدیمی‌ترین محله‌های شهر هم اثری از هویت بومی نیست و حتی در احداث المان‌های شهری و دیوارنگاری‌های شهری هم کمترین توجه به این حوزه مشهود است، خود نشانگر مغفول ماندن این حوزه در ادوار مختلف شهرداری و تمام دوره‌های شورای شهر است. استفاده از نخبگان و متخصصان حوزه طراحی شهری جهت احیای فضای بصری رشت و بهبود وضعیت فعلی از نیازهای اصلی این شهر برای ارتقای جایگاه رشت است. در این زمینه تجارب بسیار موفقی در واسپاری‌های مردمی در جهان وجود دارد که قابلیت اجرایی شدن و توجه بیشتر در رشت را دارد.

۸- انتخاب شهردار:
سازمان عدالت و آزادی منطقه گیلان معتقد است بزنگاه انتخاب شهردار از مقوله‌های بسیار مهم و تأثیرگذار در مسیر رسیدن به حکمرانی خوب شهری است که اگر با دقت نظر فراوان و به‌صورت کاملاً شفاف و به‌دوراز باندبازی‌ها و به‌دوراز اثرگذاری نهادهای غیر مردمی و کانون‌های قدرت و ثروت اجرایی نشود، می‌تواند زخم بر زخم‌های این شهر بی افزاید و این بار فاجعه‌آفرین باشد. ما معتقدیم در شرایط فعلی که رشت و شهروندانش هنوز در بهت استعفای شهردار مستعفی پیشین به سر می‌برند، لابی‌های پشت پرده و غیر شفاف اعضای شورای شهر برای انتخاب شهردار بعدی نوعی توهین به رأی‌دهندگان و حامیان اعضای شورا به‌حساب می‌آید.

ما معتقدیم فرایندهایی که از ابتدا پشت پرده‌ها و خارج از دید عموم شهروندان و خارج از آکواریوم شیشه‌ای افکار عمومی رخ دهند منجر و منتج به ایجاد رانت‌ها و بازتولید چرخه فسادی خواهند شد که شهر و شهروندانش را گرفتار هزینه‌های گزاف و ناکارآمدی‌های متوالی خواهد کرد. باور داریم که امروز اگر مذاکرات انتخاب شهردار به پستوها و دفاتر شخصی اعضا و لابی‌های خارج از دید و «جلسات غیرعلنی» کشیده شود و مردم و رأی‌دهندگان و رشت وندان کماکان در تمام برهه‌های حساس نامحرم تلقی شوند و نظر شهروندان هیچ تأثیری در انتخاب شهردار شهرشان نداشته باشد، انتظار مشارکت از مردم و انتظار اعتماد آن‌ها به نمایندگانشان در پارلمان‌های شهری بیهوده و عبث خواهد بود. نتیجه این فرایند غیر شفاف، تنها افزایش ناکارآمدی و گسترش بی‌اعتمادی شهروندان است و گسترش شایعات و قدرت گرفتن کانال‌های غیررسمی اطلاع‌رسانی که شاید مهم‌ترین آفت حکمرانی خوب شهری باشند و تنها از نبود شفافیت ارتزاق می‌کنند و هرروز فربه‌تر می‌شوند و درنتیجه به استحاله‌ی واژه و مفهوم «شفافیت» و درافتادن به باتلاق «افشاگری» منجر خواهند شد.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی منطقه گیلان از تمام اعضای شورای شهر می‌خواهد که در جلساتی علنی ابتدا به بحث و بررسی و احصای شاخص‌ها به‌صورت شفاف بپردازند و پس از جمع‌بندی و اعلام عمومی آن شاخص‌های فنی و علمی و سابقه‌ای، به اعلام کاندیداهای خود و بررسی آن‌ها بر مبنای شاخص‌های احصا شده بپردازند و تمام مراحل را به‌صورت شفاف و علنی در اختیار عموم مردم قرار دهند. تنها با طی این فرایند است که مردم علاوه بر این‌که خود را محرم می‌پندارند می‌توانند با بررسی شاخص‌ها و مقایسه آن‌ها با افراد معرفی‌شده، نظرات و تحلیل‌های خود را به گوش منتخبان خود برسانند و احزاب و گروه‌ها و متخصصین می‌توانند با بررسی‌های فنی‌تر به تحلیل افراد پرداخته و در مسیر انتخاب شهردار مشارکت فعال داشته باشند. در شرایط فعلی و تداوم روندهای غیر شفاف، مردم و جامعه و حتی متخصصان امور شهری تنها به تماشاچیانی نامطمئن و یا لابی‌گرانی پشت پرده تقلیل خواهند یافت که نتیجه‌ی این روند جز سرخوردگی بخشی از جامعه و رانت‌خواری بخشی دیگر نخواهد بود.

ازآن‌رو که شهرداری رشت به اذعان بسیاری از کارشناسان و اعضای شورای شهر درگیر مشکلات عدیده و کلان و بدهی‌های از پیش مانده است که نتیجه‌ی محتوم انتخاب‌های رانتی و غیر کارشناسی و کاملاً غیر شفاف اعضای شورا در این دوره و دوره‌های قبل بوده است، وظیفه‌ی خود میدانیم که اعضای محترم شورای شهر را از انتخاب عجولانه و غیر کارشناسی و غیر شفاف پرهیز دهیم و از آن‌ها تقاضا کنیم کفیت و دقت در انتخاب را فدای سرعت و کمیت نکنند و با دقت نظر بیشتری به بررسی شاخص‌ها و کاندیداها بپردازند و از حلقه‌ی افراد تکراری و کوچک پرهیز کنند، شهری که عنوان کلان‌شهر را یدک می‌کشد و با معضلات بزرگ و مزمنی دست‌به‌گریبان است، نیازمند اشخاص و افرادی است که در حد و اندازه اداره‌ی کلان‌شهر باشد، انتخاب افرادی با سبقههای مدیریتی غیر ملی و در سطوح محلی شاید در شرایط کنونی موجب شود دوباره مشکلات و گره‌ها بر مدیران غلبه کرده و شهر را مجدداً گرفتار دسته‌بندی‌های مرسوم نموده و مجدداً پس از مدتی شهری بماند بی شهردار و یا با شهرداری خسته و مستأصل و ناکارآمد. شاید برای شورای شهری که یک‌بار و تنها در سال اول حضورش، در انتخاب گزینه مطلوب ناکام مانده است، دقت نظر و تأمل بیشتری برای انتخاب مجدد نیاز باشد. رشت ابن بار شهرداری می‌خواهد تازه‌نفس و باانگیزه و توانمند و «ملی» که گرفتار روزمرگی‌ها نشود و بتواند خود و عرصه مدیریت شهری را از گرداب رانت و فساد و ناکارآمدی‌های برجای‌مانده از دوره‌های قبل برهاند.
در پایان از تمام اعضای شورای شهر رشت می‌خواهیم فارغ از دسته و گروه و جناح‌بندی‌های رایج تنها به رشت و توسعه آن بی اندیشند و منافع و خیر جمعی را بر منافع و مطامع شخصی ارجحیت داده و با انتخاب خود، مردم را امیدوار و آینده شهر را روشن‌تر کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا