سرخط خبرهای سازمان

چکیده سخنرانی “ناصر آملی” فعال سیاسی اصلاح طلب در جمع اصلاح طلبان شهرستان قاین

✅ در گذشته اساسی ترین سوال در فلسفه سیاسی این بود که چه کسی باید حکومت کند اما در جهان جدید اساسی ترین سوال این است که چگونه باید حکومت کرد؟

✅ در جهان جدید یکی از دستاوردها این است که حکومت حق مردم است و مردم هر منطقه ای حق دارند به سرنوشت خود مسلط باشند و این اعمال شدن حق مردم بر سرنوشت خود از طریق انتخابات آزاد، از طریق ایجاد پارلمان و از طریق ایجاد نهادهای مدنی و … امکان پذیر است.

✅جامعه مدنی یعنی اجتماع نهادهای مدنی، که بین قدرت و مردم برای مقابله با تطاول قدرتها حائل میشوند. اینکه اصلاح طلبان صحبت از حزب و نهادهای مدنی می کنند به این دلیل است که نهادهای مدنی، مردمِ منتشر و توده وار را نهادمند و به هم متصل می کند و این قدرت منتشر تبدیل به قدرت واحدی می شود که در برابر قدرت حاکم نقش نظارتی دارد.

✅در حوزه عمل سیاسی اصلاح طلبی در مقابل سه جریان قرار می گیرد: اول محافظه کاران و حافظانِ به هر ترتیب وضع موجود؛ دومین رقیب جدی اصلاح طلبی که اصلاح طلبان با آن مساله دارند انقلاب های اجتماعی است و سومین جریانی که در مقابل اصلاح طلبان است شورش های پوپولیستی و کور و براندازانه و ویرانگر است.

✅محافظه کاران کنونی در ایران حکومت را حق مردم نمی دانند، آنها حکومت را حق خدا و خودشان را نماینده خدا روی زمین می دانند. آنها قانون اساسی را هم به زور پذیرفته اند و ابایی ندارند هر وقت بتوانند آنرا نقض کنند و بر علیه آن صحبت کنند.

✅ انقلاب یعنی تلاقی دو منحنی؛ منحنی کاهنده کارآمدی نظام سیاسی حاکم و منحنی فزاینده خواست های به حق مردم. اما حتی انقلابهایی که اجتناب ناپذیر و خوب بوده اند عمدتاً نتایج درستی به بار نیاورده اند. بعضی فکر می کنند انقلاب یعنی تنها نیروی ویرانی، اما این مساوی است با براندازی و شورش، انقلاب در شکل درست آن نیاز به رهبر دارد، نیاز به ساختار و بدنه سازمانی و تشکیلاتی دارد، تدارکات، سرمایه و امکانات می خواهد. اصلاح طلبان معتقدند انقلابها نتایج خوبی نداشته و فروپاشی موجب بیداد بیشتر می شود.

✅اگر اصلاح طلبانی چون آقای خاتمی معتقدند که اصلاح طلبی راه کم هزینه و پرفایده ای است، حرف بی راهی نیست بلکه بر اساس تجربیات تاریخی است.

✅اصلاح طلبان دو وظیفه مهم دارند: از یک سو؛ باید با مردم باشند و به مردم نزدیک شوند و تا آنجا که می توانند جامعه را مدنی کنند و خواستهای مردم را سازماندهی کنند تا بتوانند خواسته های خود را ابراز کنند.

از سوی دیگر؛ در بزنگاههایی که فرصت ایجاد می شود باید برای خود در قدرت جای پاهایی پیدا کنند تا هم بتوانند قدرت را اصلاح نمایند و هم سخن مردم را به قدرت برسانند و هم در درون قدرت اصلاحاتی ایجاد کنند.

✅اصلاح طلبی تنها این نیست که برنامه ریزی کنیم که در انتخابات پیروز شویم و به قدرت برسیم و بعد از آن به مردم کاری نداشته باشیم. این اصلاح طلبی نیست بلکه حزبی است از احزاب بدنه قدرت که ارتباط آن با مردم قطع است و موجب اتفاقات نادرستی خواهد شد.

✅ ما در هیچ دولتی به اندازه دولت خاتمی رشد اقتصادی نداشتیم، رشد صنایع، آزادیهای مدنی و چاپ و انتشارات و روزنامه نگاری و تولید کتاب نداشتیم، اینها همه بر اساس آمار قابل اثبات است.

✅ اصلاح طلبان به دنبال اصلاح کشورند و با وجود شرایطی که بر آنها گذشت هیچ گاه قهر نکردند و نمی کنند، چون سرنوشت و امنیت کشور برایشان بسیار مهم است.

✅اصلاح طلبی یک مشی سیاسی است که از مردم آغاز می شود و به سمت اصلاح قدرت و نه انهدام قدرت می رود. نه به خاطر اینکه به قدرت وصل است بلکه به این خاطر که معمولا حرکتهای انهدامی و انتحاری دستاوردهای خوبی در هیچ برهه ای از تاریخ نداشته است. لذا این است که اصلاح طلبان قائل به همراهی با مردم و به رسمیت شناختن حقوق مردم و گفتگو با قدرت به جای درگیری با قدرت و حکومت هستند.

✅ اصلاح طلبی عاقلانه ترین و مدبرانه ترین کارِ ممکن در حوزه عمل سیاسی است و هیچ نظام سیاسی نیست که اصلاح پذیر نباشد.

✅ مسولیت آنچه در کشور می گذرد بر عهده کسانی که اعتراض می کنند نیست، بلکه بر عهده کسانی است که این صداها و اعتراض ها را دیر شنیده یا کسانی که این صداها را هنوز که کوتاه است نشنوند.

✅ امیدواریم مردم به مسیرهای تاریکی که کرانه ناپیدا و آینده ناپیداست قدم نگذارند و از اصلاح تدریجی امور کشور مایوس نباشند و با تدبیر و حوصله وضعیت موجود را مورد تحلیل قرار دهند، با کمک خداوند این روزهای سخت را سپری خواهیم کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا