سرخط خبرهای سازمان

ترور دولتی و هدفمند؛ یادداشتی از رضا صادقیان


رضا صادقیان

رویداد تروریستی در اهواز نشانه‌های روشن عملیات ترور هدفمند را دارد. اتفاق ناگواری که در روز دفاع مقدس به وقوع پیوست، به دلیل انجام شدن در یک روز خاص که همزمان با سال‌روز جنگ تحمیلی و همچنین در مکان مشخص که مقابل جایگاه مقامات مسئول در رژه نیروهای مسلح اتفاق افتاد بی‌شک تروری هدفمند است.

در تعریف اشکال مختلف ترور، به ترور کور که معمولا عملیات‌های انتحاری است می‌توان اشاره کرد. اینگونه ترورها کشته شدن جمعیت بیشتر مورد توجه تروریست‌ها است و براساس آنچه در کشورهایی مانند افغانستان،‌ عراق، سوریه و سایر نقاط جهان رخ می‌دهد، حامیان این شکل از ترور فقط به شمار قابل توجه کشته‌ها نظر دارند تا بتوانند با ایجاد ترس و وحشت در میان شهروندان و اهل قدرت از آنان امتیاز بگیرند.

ترورهای دولتی نیز نوعی دیگری از تروریسم هستند که توسط بخش‌هایی از نهادهای دولتی انجام می‌شود و به عنوان نمونه می‌توان به ترورهایی اشاره کرد که توسط سازمان‌های جاسوسی صورت می‌گیرد، خبرهای منتشر شده درباره ترور مقامات دولتی، کشته شدن جاسوسان دوجانبه و یا ترور برادر رهبر کره‌شمالی در فرودگاه مالزی در دسته ترورهای دولتی قرار می‌گیرند. نوع دیگری از ترور نیز وجود دارد که ترور هدفمند خوانده می‌شود،‌ در اینگونه ترور هدف به صورت مشخص و توسط یک تیم شناسایی و هدف‌گذاری می‌شود. آنچه در شهر اهواز اتفاق افتاد، تمامی عناصر یک ترور هدفمند را دارد.

در ترورهای هدفمند رد پای دولت‌ها نیز وجود دارد. در واقع هدف‌گذاری، انتخاب اهداف که با توجه به بازخوردهای مورد نظر تروریست‌ها انتخاب می‌شود، مشخص کردن روزی به ‌خصوص و هدفی که در اینگونه ترورها تعریف می‌گردد و برنامه‌ریزی آن نیز توسط سازمان‌های دولتی انجام می‌گردد. از همین‌رو در ترور اخیر و با توجه به شواهد و مستنداتی که از سوی شماری از مسئولان کشورهای خلیج فارس در رسانه‌ها منعکس شده این امکان وجود دارد که با یارگیری شماری از ساکنان مناطق داخل ایران به گفته‌های خویش جامه عمل پوشانده و با مشخص کردن اهدافی در پی ضربه زدن به قدرت قانونی مستقر در داخل کشور باشند.

کلیپ منتشر شده از سوی رسانه متعلق به داعش و تهدید مردم کشورمان توسط چهار نفر از تروریست‌های همین گروه و عجله بی‌حد و حصر گروه‌هایی جدایی‌طلب-قومیت‌گرا برای معرفی خودشان به عنوان عاملان ترور چندان مهم نیست. نکته مهمتر آنجاست که این افراد و چهار تروریست ناتوان‌تر از آن هستند که امکان برنامه‌ریزی و حتی استقرار در نقطه‌ای مشخص را برای آغاز عملیات داشته باشند. وقتی با گفته‌ها، استدلال‌ها و مواضع شخصیت‌های مهم این گروه‌ها روبرو می‌َشویم، این افراد را کوچک‌تر از آن می‌یابیم که بتوانند از سرزمین دیگری موفق به برنامه‌ریزی و انجام عملیات باشند، از همین‌رو می‌توان تحرکات تروریستی اخیر در شهر اهواز را به عنوان یک ترور دولتی-هدفمند معرفی کرد. تروری که بخشی از ریشه‌های آن در ماجراجویی و هیجان‌گستری مقامات کم تجربه-بی‌‌‌تجربه مسئولان کشورهای حاشیه خلیج فارس بروز می‌یابد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا