سرخط خبرهای سازمان

اقتصادی/ بررسی جایگاه ایران در شاخص های کلی فضای کسب‌وکار جهانی

گزارش Doing Business 2019 یا «انجام کسب و کار» که چشم انداز سهولت فضای کسب و کار در ۱۹۰ کشور جهان را بررسی می‌کند، توسط بانک جهانی منتشر شد.

به گزارش اقتصاددان، مهم‌ترین نهادی که برای سنجش وضعیت کسب‌وکار کشورهای مختلف شاخص تهیه می‌کند، بانک جهانی است. مبنای کار این گروه بررسی سهولت قانونی کسب‌وکار است. نحوه محاسبه هر شاخص بر اساس اطلاعات پرسشنامه‌ای است و هر قدر سرعت انجام دادن یک فعالیت بیشتر و تعداد مراحل اداری و هزینه‌های آن کمتر باشد محیط کسب‌وکار آن کشور مناسب‌تر و رتبه آن در مقایسه با سایر کشورها بهتر است.

شاخص سهولت کسب‌وکار بانک جهانی برای نخستین بار در سال ۲۰۰۴ میلادی با پنج شاخص ترکیبی و با مطالعه در ۱۳۳ کشور تهیه شد. شاخص مزبور طی سال‌های اخیر به تدریج تکمیل شده به نحوی که در گزارش فضای کسب‌وکار ۲۰۱۹، شاخص سهولت انجام کسب‌وکار در ۱۱ بخش و برای ۱۹۰ کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

بانک جهانی برای توضیح و معرفی این شاخص ۱۱ فعالیت را از زمان شکل‌گیری تا انحلال یک کسب‌وکار در دو بعد «پیچیدگی و هزینه فرآیندهای نظارتی» و «قدرت نهادهای قانونی» دسته‌بندی می‌کند. بعد اول شامل زیرشاخص‌های زیر است:

راه‌اندازی یک کسب‌وکار
دریافت مجوزهای ساخت
دسترسی به برق
ثبت مالکیت
پرداخت مالیات
تجارت برون‌مرزی

بعد دوم نیز مشتمل بر زیرشاخص‌های زیر است:

دریافت اعتبار
حمایت از سرمایه‌گذاران خرد
اجرای قراردادها
ورشکستگی و پرداخت دیون
مقررات بازار کار

۱۰ کشور اول رتبه بندی آسانی محیط کسب و کار ۲۰۱۹ عبارتند از:

نیوزلند (۸۶٫۵۹)
سنگاپور (۸۵٫۲۴)
دانمارک (۸۴٫۶۴)
هنگ کنگ (۸۴٫۲۲)
کره جنوبی (۸۴٫۱۴)
گرجستان (۸۳٫۲۸)
نروژ (۸۲٫۹۵)
ایالات متحده آمریکا (۸۲٫۷۵)
بریتانیا (۸۲٫۶۵)
مقدونیه (۸۱٫۵۵)
کشورهای ونزوئلا، اریتره و سومالی نیز به ترتیب با نمره‌های ۳۰٫۶۱، ۲۳٫۰۷ و ۲۰٫۰۴ در رتبه‌های آخر قرار گرفته است.

بر اساس گزارش بانک جهانی ایران امسال در شاخص کلی فضای کسب‌وکار نمره ۵۶٫۹۸ را به‌دست آورده است که نسبت به سال قبل ۲٫۳۴ واحد افزایش داشته است، بر این اساس فضای کسب‌وکار در ایران بهتر شده است. ایران در گزارش سال قبل و بر اساس برآوردهای اصلاحی بانک جهانی نمره ۵۴٫۶۴ را به‌دست آورده بود.

اما ایران در رده‌بندی جهانی فضای کسب‌وکار میان ۱۹۰ کشور با ۴ پله سقوط نسبت به سال ۲۰۱۸، در رده ۱۲۸ جهان قرار گرفته است که بر این اساس به‌لحاظ سهولت کسب‌وکار فقط از ۶۲ کشور جهان وضعیت بهتری دارد. این اعداد بیانگر این هستند که گرچه ایران در فضای کسب و کار نسبت به سال گذشته بهبود داشته است، اما نسبت به بقیه کشورها عملکرد مطلوبی نداشته و کندتر عمل کرده است.

بر اساس این گزارش میان ۱۰ محور کسب‌وکار در ۶ محور وضعیت ایران نسبت به سال قبل بهبود پیدا کرده است که عبارتند از آغاز کسب‌وکار، کسب مجوز، ثبت داراییها، مالیات، تجارت، و دریافت انرژی برق. در ۴ محور دیگر وضعیت ایران تغییری نداشته است.

وضعیت ایران در مولفه‌های انجام کسب و کار ۲۰۱۹ بانک جهانی

در جهان نیوزیلند با نمره ۸۶٫۵۹ رتبه نخست از نظر فضای کسب‌وکار را به خود اختصاص داده است و سنگاپور با نمره ۸۵٫۲۴ و دانمارک با نمره ۸۴٫۶۴ به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند.

منابع:

۱. کانال تلگرام دیده بان خط مشی ایران

۲. فایل اصلی گزارش بانک جهانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا