سرخط خبرهای سازمان

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی: بزرگسالان به جوانان به مثابه همکار نگاه کنند نه ابزار

راه‌حل شکاف نسلی سیاسی ایران این است که بزرگسالان به جوانان به مثابه همکار نگاه کنند نه ابزار

باید احساس تعلق جوانان به نهادهای سیاسی و اجتماعی را تقویت کنیم

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در نشستی با عنوان «بیم و امید» به همت کمیته جوانان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اصفهان در روز جوان با اشاره به میزان مشارکت و کنش سیاسی و اجتماعی جوانان در ایران خاطرنشان ساخت: در دنیای امروز وضعیت کنش جوانان در عرصه‌های سیاسی اجتماعی دچار تحول معنا شده و از مدل‌های پیشین که ما سراغ داشتیم فاصله گرفته است.

مهدی مقدری افزود: نسل جوانی رشد کرده که می‌گوید ما می‌خواهیم این سرزمین را تغییر دهیم و اصلاح کنیم و از وضعیت فعلی راضی نیستیم. ما نمی‌خواهیم همه‌چیز همین‌طور بماند.

وی گفت: آمارها نشان می‌دهد امروز کنش سیاسی جوان‌ها در سراسر دنیا مخصوصا در قالب تشکیلاتی و حزبی افت کرده است. در عین حال شاهدیم که جنبش‌های اجتماعی در کشورهای اروپایی رشد کرده و دقیقا مشابه این اتفاق در ایران نیز در حال وقوع می‌باشد.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: امروزه با نگاهی به تجربه ۲۰ ساله فعالیت حزبی بعد از دوم خرداد ۷۶، به مرحله ای رسیدیم که ناامیدی در کشور حاکم است و یکی از دلایل آن این است که یک شکاف نسلی بین نسل پیشین سیاست‌ورزان در کشور با نسل جوان امروزی به وجود آمده است.

مقدری افزود: در واقع جوان امروزی به عنوان فردی که قصد دارد کنش‌گری دارد از نگاه برخی سیاست‌مداران که در قدرت هستند به مثابه ابزاری تلقی می‌شوند که لازم است در بزنگاه‌های خاص سیاسی ورود کنند؛ نه به عنوان یک همکار برنامه‌ریز و نیرویی که می‌تواند با فکر خلاق خود ابتکارات شهروندی را به وجود آورد. راه حل این شکاف این است که بزرگسالان به جوانان به مثابه همکار نگاه کنند، نه ابزار.

عضو شورای شهر اصفهان ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مهم این است که صدای جوانان به عنوان یک نهاد مولد در جریان فکری ایران شنیده نمی‌شود و مجال بروز آنها وجود ندارد؛ این موضوع باعث می‌شود جوان احساس کند که تنها یک پوستر چسبان انتخاباتی است. این تفکر از اینجا شکل می‌گیرد که جوانان احساس کرده‌اند که در فرایندهای تصمیم‌گیری نقشی در برنامه‌ریزی ندارد و از همین روست که ناامیدی شدت پیدا می‌کند.

مقدری یادآور شد: در گزارش ۲۰۱۴ اکونومیست با عنوان گزارش جهان آینده آمده بود در سال‌های آینده، ۴۳درصد کشورهای جهان در معرض خطر جریان‌های جنبشی قرار می‌گیرند که توسط جوانان شکل می‌گیرد و این امر عمدتا در آسیا و اروپا رخ می‌دهد؛ اکنون با گذشته چهار سال از این گزارش مشاهده می‌کنیم که این پیش بینی درست بوده است. در واقع، فاصله‌ای که در احزاب سیاسی به وجود می‌آید راه حل‌های سازشی را بین دو نسل جوان و نسلی که در قدرت هستند عمیق‌تر می‌کند و در نتیجه جنبش‌های جدیدی شکل می‌گیرد که نهادهای سیاسی موجود را قبول ندارند.

وی در ادامه گفت: از همین رو احزاب سوسیال‌دموکرات در اروپا و به ویژه در اسکاندیناوی که به لحاظ تاریخی در خط مقدم بهره‌مندی از زنان در تصمیم‌گیری سیاسی بوده‌اند، امروزه راهبردشان را برای نقش جدی جوانان ارتقا داده‌اند و نتیجه آن شد که بسیاری از رهبران سیاسی این کشورها از زنان و جوانان در عالی‌ترین پست‌های سیاسی پارلمان و دولت ایفای نقش می‌کنند.

مقدری با اشاره به نظریه مثلث مشارکت جوانان خاطرنشان ساخت: مشارکت جوانان وقتی با جامعه ارتباط برقرار می‌کنند که اولاً آنها باید چیزی را به چالش بکشند. دوم، آنها باید احساس کنند که ظرفیت ایجاد تغییرات را دارند و در نهایت باید بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند تا مسائل را به طور موثر حل کنند. این سه‌گانه در حال حاضر در ایران وجود ندارد و برعکس فضای به چالش کشیدن و ایجاد تغییرات از آنها گرفته شده است؛ نتیجه آنکه نهادها ضعیف و مشارکت کاسته شده است و البته این خواسته جریان تمامیت‌خواه و رقیب سیاسی ماست.

دبیرکل حزب عدالت و آزادی خاطر نشان کرد: ایران نیز در شرایط کنونی تا حد زیادی ناامیدی و فاصله میان احزاب و جوانان را تجربه می‌کند؛ مسأله ای که اهمیت دارد این است که احساس تعلق جوانان در عصر جدید نسبت به نهادهای موجود کاهش پیدا کرده و نوعی شکاف بین آنها دیده می‌شود و این بزرگترین مشکلی است که در رابطه با مشارکت جوانان وجود دارد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا