سرخط خبرهای سازمان

معرفی کتاب : دیپلماسی چندجانبه (محمد جواد ظریف)

دیپلماسی چند جانبه عنوان کتاب : دیپلماسی چندجانبه

نویسنده : محمد جواد ظریف – سید محمدکاظم سجادپور

ناشر : وزارت امور خارجه

صفحات : ۹۲۸ (سه جلد)

قیمت پشت جلد : ۱۷۵۰۰ تومان

 

به پیشنهاد و معرفی  : مهدی مقدری (کارشناس ارشد روابط بین الملل – دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی)

moghadari_BW

دیپلماسى چند جانبه عنوان کتاب سه جلدى است از دکتر محمد جواد ظریف و دکتر محمد کاظم سجادپور. در این کتاب به مبانی نظری و عملکرد سازمان‌هاى منطقه‌اى و بین‌المللى در ۱۴ فصل پرداخته شده است.

جلد اول؛ شامل هشت فصل است که به بحث‌هاى نظرى و کلى بررسى مفهوم دیپلماسى چندجانبه، سیر تحول تاریخى دیپلماسى چندجانبه، فهم نظرى دیپلماسى چندجانبه و نظام بین‌الملل، دیپلماسى چندجانبه و حقوق بین‌الملل، ساختار تصمیم‌گیرى در دیپلماسى چندجانبه، بازیگران دیپلماسى چندجانبه و فرهنگ دیپلماسى پرداخته شده است.

جلد دوم؛ نخست دیپلماسى چندجانبه در سازمان ملل متحد و خارج از آن سازمان در دو فصل به بررسى شده و در چهار فصل آخر، بررسى نقش دیپلماسى چندجانبه در مسائل جهانى با تمرکز بر صلح و امنیت بین‌الملل، توسل به زور و فیصله مسالمت‌آمیز اختلافات تسلیحات و خلع‌سلاح، محیط‌زیست و توسعه و نهایتاً حمایت از حقوق بشر پرداخته شده‌است.

جلد سوم؛ پیوست های کتاب که شامل برخی اطلاعات پیرامون منشور ملل متحد ، آیین نامه مجمع عمومی، دستورکار مجمع عمومی و ارائه توضیحاتی درباره زیر مجموعه های سازمان ملل متحد می باشد.

توضیحات نویسندگان در خصوص کتاب:

دکترمحمد جواد ظریف: این کتاب قرار نبود چنین حجمی داشته باشد. این کتاب حاصل دغدغه دو دهه‌ای من و آقای دکتر سجادپور است. چراکه در کلاس‌هایی که از سال ۱۳۷۱ در دانشکده بین‌الملل برای تدریس سازمان‌های بین‌المللی به نظرم رسید که با توجه به سابقه مطالعاتی کتابی به فارسی برای تدریس برای دوره فوق لیسانس نوشته شود. این کتاب تلاشی است تا هم بحث‌های نظری سازمان‌های بین‌المللی را مطرح کنیم و هم با مقداری تجربه که طی ۲۸ سال به دست آوردیم آن بحث‌ها را کامل کنیم و مقداری هم این مسائل را بومی کنیم. هدف ما از این کتاب این بود که برای تحلیل‌گر و برای بازیگر امکان نگرش صحیح به دیپلماسی چند جانبه را فراهم کنیم که برای بازیگران از این جهت مهم است که بتوانند نقش فعال‌تری را در سازمان‌های بین‌المللی که از موقعیت قابل توجهی در روابط بین‌الملل برخوردارند ایفا کنند. ایفای نقش در این مجامع نیازمند درک این مسئله است که این مجامع از چه کارآمدی و چه کارآیی برخوردارند. سازمان‌هاى بین‌المللى بهترین محل براى اجراى دیپلماسى چند جانبه است. سازمان‌هاى بین‌المللى در دهه ۳۰ تا ۵۰ میلادى رشد منفى داشته‌اند و از دهه ۵۰ به بعد داراى رشد مثبت بوده‌اند که این رشد هنوز متوقف نشده است.

دکتر سجادپور: رشته روابط بین‌الملل و علوم سیاسی در همه جای دنیا، من جمله در ایران یک معضل فاصله با واقعیت به طور طبیعی دارد. آنچه که ما در مورد سازمان ملل می‌خوانیم با آن چیزی که سازمان ملل است، تشابه‌ها و اختلاف‌هایی دارد. از انگیزه‌های اصلی ما پر کردن این فاصله بود. که در این کتاب موضوع چگونگى فهم دیپلماسى چند جانبه نقد و بررسى شده و مطالب آن نیز مرتبط با دروس دانشگاهى در رشته علوم سیاسى و روابط بین الملل است. شکل و محتواى دیپلماسى چند جانبه متفاوت است . سازمان‌هاى مختلف در کشور در مذاکرات بین‌المللى شرکت مى‌کنند که در این میان علاوه بر داشتن اطلاعات فنى و تکنیکى باید از فهم و آگاهى سیاسى نیز برخوردار بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا