سرخط خبرهای سازمان

زرگرپور: امکان شکسته شدن سد زاینده‌رود وجود دارد

استاندار اصفهان کاهش بیش از حد آب پشت سد را خطرناک دانست و از احتمال ترک برداشتن آن خبر داد و گفت: اگر اتفاق خاصی نیفتد تونل سوم کوهرنگ تا پایان آبان ماه راه‌اندازی خواهد شد که می‌تواند بخشی از کم‌آبی را جبران نماید.

رسول زرگرپور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان تصریح کرد: بر اساس برنامه توسعه در حوزه زاینده‌رود تا سال ۱۴۰۴ حدود یک میلیارد مترمکعب کمبود آب داریم و اگر تمامی طرح‌های عمرانی آبی در استان اجرا گردد، تنها نیمی از نیاز آبی استان مرتفع می‌گردد.

وی اظهار کرد: اساس ساخت سد زاینده‌رود یک سد دو قوسی است که وقتی حجم آب پشت سد کم شود امکان ترک برداشتن آن بیشتر می‌شود و اکنون در چنین شرایطی قرار داریم.

استاندار اصفهان تصریح کرد: با توجه به عدم بارش باران‌های پاییزی در استان حجم آب پشت سد اکنون به حدود ۱۳۰ میلیون مترمکعب رسیده و ۵۰ میلیون مترمکعب آن نیز غیرقابل استحصال است که با توجه به استفاده روزانه حدود یک تا ۱٫۵ میلیون مترمکعب اگر شرایط به همین منوال باشد امکان اینکه در آبان ماه دچار مشکل در تأمین آب شرب شویم وجود دارد.

وی ادامه داد: برای این منظور طرح جیره‌بندی آب اصفهان را مورد بررسی و مطالعه قرار داده‌ایم و با توجه به اینکه آب پشت سد با این حجم می‌تواند به لحاظ کیفیت هم دچار مشکل گردد، دستورات لازم جهت بررسی دقیق کیفیت آب را هم صادر کرده‌ایم.

زرگرپور افزود: برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که در صورت بروز چنین اتفاقی کمترین مشکل به وجود بیاید، به خاطر اینکه نمی‌شود مردم یک روز صبح از خواب بیدار شوند و ببینند آب در لوله‌کشی‌ خانه‌هایشان نیست.

* یک شبه نمی‌توان مشکلات را حل کرد

وی خاطرنشان کرد: مدیریت استان با تمام وجود در تلاش است تا آورده آب این حوزه را افزایش دهد و اگر اتفاق خاصی نیفتد تونل سوم کوهرنگ تا پایان آبان ماه راه‌اندازی خواهد شد که می‌تواند بخشی از کم آبی را جبران نماید اما مردم باید بدانند یک شبه نمی‌توان مشکل آب استان را حل نمود.

استاندار اصفهان طرح انتقال آب از خلیج‌فارس و دریای خزر به مرکز ایران را فاقد مطالعات کافی دانست و گفت: با توجه به کمبود منابع آبی راهی جز اجرای طرح‌های این‌چنینی نداریم، اما به شرطی که مطالعات زیست‌محیطی و اقتصادی آن را هم در نظر بگیریم.

وی اظهار کرد: مردم هم باید بدانند این آبی که از خلیج‌فارس و خزر به اصفهان می‌آید یک آب گرانی خواهد بود و باید قدر آن هم بدانند.

* باید به جایگاه اصلی خودمان بازگردیم

زرگرپور اضافه کرد: ما در دو دهه گذشته در سطح کشور از قافله توسعه و عمران عقب‌افتاده‌ایم و باید عزممان را جزم کنیم تا در یک فاصله چهار تا پنج ساله دوباره در بسیاری از شاخص‌ها رتبه اول کشور را کسب کنیم.

وی بیان کرد: برای رسیدن به طراز اول کشور نیاز به همراهی و همکاری همه اقشار مردم هست که موثرترین اقشار هم نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هستند.

به گزارش فارس، سال آبی جاری در حالی آغاز شد که هنوز پس از گذشت حدود یک ماه از این سال هیچ بارشی در اصفهان صورت نگرفته است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا