سرخط خبرهای سازمان

دکتر الهه کولایی در پانزدهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی گفت: فعالیت سیاسی و نهادمند برای کشور در حال حاضر قابل قبول نیست

دکتر الهه کولایی در پانزدهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی گفت: فعالیت سیاسی و نهادمند برای کشور در حال حاضر قابل قبول نیست و نیاز به بهبود دارد اما خوشبختانه کنش سیاسی و تلاش برای تغییر شرایط، براساس موازین قانونی دیده می شود.

وی ادامه داد: در بحث سیاست خارجی و روابط بین الملل، ما ایرانیان که در کشوری زندگی می‌کنیم که از مسائل بیرونی بسیار تاثیر می‌گیریم و برای تحقق آرمانهای انقلاب در عرصه بین المللی تلاش می‌کنیم. در تمام سالهای بعد از انقلاب سرعت تحولات بین المللی مورد توجه هست و انقلاب ارتباطات فاصله ها را نزدیک کرده است. شناخت جغرافیای کشور ما نیاز به درک عمیقی از منطقه و در سطح بین الملل دارد. بعد از فروپاشی اتحاد شوروی ما فرصت های بسیاری را از دست دادیم و این فرصت سوزی خوب نبود. در کشوری که موقعیت خاص جغرافیایی دارد متاسفانه از این مسائل کمترین استفاده را کردیم.

کولایی افزود: نگاه همه یا هیچ در مسائل بین المللی اشتباه است و ما باید در کنش سیاسی به فضای جغرافیایی اطراف خود توجه کنیم و یادمان نرود در اطراف ما چه می‌گذرد. در مقایسه با ترکیه که چطور واقع گرایانه از فرصت‌ها استفاده کرده و این فرصت‌ها تاثیر فوری بر شرایط و زندگی مردم ما دارد.

وی افزود: ما تنها کشور در جهان بودیم که می‌توانستیم ترانزیت پرسودی نه فقط از جنبه اقتصادی بلکه سیاسی با افزایش همکاری‌های منطقه‌ای ایران داشته باشیم.

کولایی گفت: گاهی انقدر درگیر مسایل داخلی میشویم که از مسائل خارجی و فرصت ها باز می‌مانیم. با اعتباری تاریخی فرهنگی می‌توان برای تغییر و تاثیرگذاری اقدام کرد و به فضای بین المللی توجه کرد.

وی افزود: مسیرهای ارتباطی درحال شکل گیری و گسترش است. در منطقه ما و در چهارچوب این پروژه ها می توان از برنامه‌های مختلف سود برد.

الهه کولایی گفت: شعار نه غربی نه شرقی برای ما دستاورد بزرگی است. دولت ترامپ به لطف خدا تکرار نشد و فرصتی برای ایران فراهم آمده است، هرچند فرآیندی پیچیده است اما برای ایجاد صلح و ثبات در ایران فرصت خوبی است.

شرط موفقیت تامین منافع ایران و ایرانیان داشتن روابط حسنه با اروپا و دیگر کشورها است، همان اتفاقی که در برجام افتاد و با همه انتقادات در سطح منطقه برای تعامل با دیگر کشورها فضاسازی کرد و تابلوی ایران را تغییرداد. ایران می تواند در پروژه های جدید منطقه تاثیرگذار باشد.

وی افزود: در دوره آقای خاتمی و دولت اصلاحات در سطح منطقه و جهان ما در وضعیت خوبی بودیم اما متاسفانه در دوره ترامپ ما در موقعیت دشواری قرار گرفتیم. امروز دولت بایدن به دنبال تغییر شرایط با ایران است و مردم ما که سختی ها را تحمل کردند شایستگی رسیدن به فضایی بهتر را در سایه صلح و ثبات منطقه‌ای دارند. هرچند ممکن است گروه هایی نخواهند و تحولات منطقه ای را درک نکنند و منافع محدود خود را ترجیح می دهند اما در آستانه انتخابات وظیفه اصلاح طلبان است که از شرایط ویژه منطقه بهره ببرند و مجال ندهند این فرصت هم از دست برود. وقت آن رسیده که تحولات بین المللی را جدی بگیریم و از طریق ابزار موثر سیاسی و براساس شناخت درست، جامعه را متوجه شرایط کنیم. باید با تقویت مردم سالاری جلوی از دست دادن فرصت‌ها را بگیریم، و فقط در پرتوی رای مردم است که این کشور به موفقیت خواهد رسید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا