سرخط خبرهای سازمان

گزارش اختصاصی بوی باران از سخنرانی دکتر جلایی پور در نشست اصلاح طلبان اصفهان

گزارش اختصاصی بوی باران: امین شایگان نیا 

دومین نشست شورای هماهنگی اصلاح طلبان اصفهان پس از انتخابات ریاست جمهوریبا عنوان “جامعه ی مدنی و جایگاه احزاب و تشکل های غیردولتی” با حضور دکتر حمید رضا جلایی پور دانشیار جامعه شناسی دانشگاه تهران در سالن اجتماعات هلال احمر اصفهان برگزار شد.

در ابتدای نشست دکتر جلایی پور با بیان خاطره از دکتر محسن میردامادی گفت: زندان تنها مختص افرادی است که نمی شود در بیرون از زندان نگه داری شوند و در ادامه دعا کردند که موانع برای رفع این حبس ها و حصرها برداشته شود و این سرمایه های بزرگ انسانی باز به دامن جامعه برگردند تا بشود بهتر و بیشتر از آنان استفاده شود. ایشان با اشاره به موضوع اعلام شده ی سخنرانی خود در تبلیغات قبل از سخنرانی اعلام کردند که مایلند بیشتر پیرامون راهبرد اصلاح طلبان در دوره اعتدال صحبت کنند تا با این بحث کلی دوستان خود بتوانند پاسخ هایی برای راهکارها که یکی از این راهکارها تقویت احزاب است بیابند.

جلایی پور با ارائه ی یک بحث تاریخی به راهبرد اتخاذ شده ی اصلاح طلبان از سال ۷۶ پرداختند و افزودند که به نظر بنده اصلاح طلبان در طول این سال ها ۲ راهبرد کلی در برابر فضای جامعه و به منظور حفظ و تقویت و گسترش دستاوردها اتخاذ کردند. اولین راهبرد، راهبردی بود که در دولت اصلاحات اتخاذ کردند. جلایی پور معتقد است: اصلاح طلب ها پس از تجربه ی دولت توسعه ی اقتصادی آیت الله هاشمی رفسنجانی به این نتیجه رسیدند که برای توسعه و پیشرفت باید به سمت یک برنامه ی توسعه ی همه جانبه حرکت کنند.

ایشان در ادامه افزود: برای رسیدن به این خواسته اصلاح طلبان راهبرد “حاکمیت قانون” را انتخاب کردند و این راهبرد هم از سوی دولت و هم از سوی نهادهای مدنی هم سوی اصلاح طلبان و هم از سوی شهروندان اتخاذ شد. ایشان با اشاره به شعار “فشار از پایین و چانه زنی از بالا”؛ این شعار را از شعارهای منتصب شده از طرف جریان تندرو به اصلاح طلبان معرفی کردند و اعلام کردند که سمت و سوی حرکت اصلاح طلبان اصلا به قصد رسیدن به یک چنین شعاری نبود! دکتر جلایی پور در ادامه اشاره کردند که اگر به حرکت اصلاح طلبان نگاه کنید خوب می فهمید که آنان تنها از ظرفیت ها قانونی برای نیل به یک توسعه همه جانبه که از موارد مهم این توسعه همه جانبه توسعه سیاسی بود استفاده کردند.

دانش یار دانشگاه تهران در ادامه ی سخرانی افزود که آیا اصلاح طلبان در آن دوران ۸ سال مسیری غیر از انتخابات، تقویت و گسترش نهادهای مدنی و بیشتر کردن تعداد رسانه های غیردولتی استفاده کردند؟! ایشان علت اصلی تاکید اصلاح طلبان به توسعه ی سیاسی در راه رسیدن به توسعه ی همه جانبه را بدین موضوع ارتباط دادند که آیا اگر یک دولت پاسخ گو و شفاف نباشد می تواند کارا باشد و در اجرای سیاست های اقتصادی موفق باشد؟!

عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی راهبرد اصلاح طلبان را پس از سال ۸۴ و به خصوص از سال ۸۸ به بعد ایستادگی مدنی اعلام کردند و افزودند: در برابر راهبرد افراطی ها حاکم که در پی محو کامل اصلاح طلبان و اندیشه های آنان برای نیل به یک حکومت اسلامی مطبوع خود بودند اصلاح طلبان بهترین روش یعنی ایستادگی مدنی را اتخاذ کردند و با حفظ خود و ارتباط های خود با جامعه و گسترش شبکه های اجتماعی توانستند تمام نقشه های انان را نقش برآب کنند و انتخابات ۹۲ را به صحنه ی غافلگیری این دسته از افراد تبدیل کنند.

این فعال سیاسی با پرسش یک سوال که راهبرد اصلاح طلبان از بعد خرداد ۹۲ باید چه باشد؟ بحث خود را ادامه داد و با اشاره به مشکلات پیش روی ایران و ایرانیان از جمله مشکلات زیست محیطی که ایرانیان به دلیل سوءمدیریت و عدم دیپلماسی قوی دچار آن شدند و منجر شده است که بیش از ۲۰ میلیون ایرانی از هوای ناسالم برخوردار باشند و همچنین مشکلات اقتصادی که بخشی از آن به دلیل سومدیریت اقتصادی دولت های نهم و دهم و بخشی از آن به دلیل تحریم های شکننده ای بود که وضع شده است و از آنها مهمتر رشد بزهکاری های اجتماعی و آسیب دیدن نهاد مستحکم خانواده ی ایرانی، راهبرد اصلاح طلب ها را حمایت و دفاع از دولت دکتر روحانی به جهت فائق آمدن بر مشکلات زیست محیطی و همچنین حل مشکلات اقصادی و برطرف شدن تحریم های ظالمانه ی بین المللی اعلام کردند

ایشان در پایان سخنرانی با اشاره به آمار و ارقام هایی که نشان می دهد نزدیک به ۱۵ میلیون معتاد، ۸ میلیون زاغه نشین وجود دارد ؛به همراه دهها پارامتر دیگری که نشان از اوضاع اسفبار اجتماعی ایران است افزودند که باید برای دو دهه ی متوالی رشد اقتصادی بالای ۵ درصد را تحربه کنیم تا همزمان با اعمال سیاست های صحیح اجتماعی در جامعه بتوان جلوی بزهکاری های اجتماعی را گرفت وگرنه فقر و بیکاری به تنهایی می توانند هر نوع سیاست اجتماعی را ناکارآمد کنند و قوی ترین نهاد مدنی ما یعنی خانواده را که بهترین محمل برای پیشبرد اهداف اجتماعی دولت است را تضعیف کند.

نظر دادن بسته است.

بالا