سرخط خبرهای سازمان

متن کامل سخنان دبیرکل سازمان عدالت و آزادی؛ دولت به عقبه رای خود بازگردد و به فکر ساماندهی شبکه حامیانش باشد

با توجه به فقدان آرای حزبی و ایدوئولوژیک بیم آن می رود دولت طرفداران پر و پاقرصی نداشته باشد و آرای دولت بسیار کوتاه مدت باشد و ما شاهد دولت مستعجل باشیم.

بوی باران | دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در سخنرانی افتتاحیه نهمین کنگره حزب، ضمن بیان شرایط فعلی سازمان به تحلیل اجمالی از فضای کنونی کشور پرداخت. متن کامل سخنان مهدی مقدری به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

ایام هجر را گذراندیم و زنده ایم

ما را به سخت جانی خود این گمان مبود

مهمانان ارجمند

آقایان و خانمها

۱۸ سال از اولین روزهایی که جمعی از کنشگران سیاسی و اجتماعی اصفهان عزم ورود به حوزه پر افت و خیز تحزب نمودند و امر سیاسی را پردامنه تر و حرفه ای تر از گذشته پی گرفتند گذشت؛ و بدین سان سنگ بنای سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی را بنا نهادند. همراهان و دوستانی که در بلبشوی سیاست ورزی در ایران سودای “عدالت” و “آزادی” داشتند؛ چه آنکه می پداشتند فصل مشترک تمام آرمانهای بشری در طی قرنها جدالِ فلسفی، همانا دست یازیدن به عدالت و آزادی ست. و اینچنین بود که نقطه عزیمت شان در این حزب “عدالت و آزادی” گردید و مبنای سیاست ورزی و مرام سیاست پیشگی در سازمان وفاداری به این دو آرمان تعریف شد. عدالت دوش به دوش آزادی و آزادی شانه به شانه عدالت. عدالتی و آزادی ای که هیچ یک به مسلخ دیگری نمی رود و هر دو پابه پای یکدیگر در سناریوی سعادت بشری نقش بازی می کنند.

آری ۱۸ سال گذشت؛ سالهای پر افت و خیز و بسی پرتلاطم. سالهایی که ضربان امید در قلب ما هزاران بار فراز و فرود داشت. با هر رویداد خوشایند از اندرونی سیاست بیرون خزیدیم و ندای امید در دادیم و در هر رویداد ناگوار جهدمان همه آن بود که کورسو چراغ امید را روشن نگاه داشته و روزنه ها را برای روز مبادا باز نگه داریم که سیاست به قول بزرگی همانا هیچ نیست جز هنر ستیز و سازش.

و امروز با افتخار می گوییم سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در بزنگاههای حساسِ سالهای اخیر به درستی از این هنر بهره برده و راز بقاء و گسترش تدریجیِ دامنهِ اثر آن نیز همین بوده است.

آقایان و خانم ها

بی پیرایه و بی آرایه بگویم؛ ما از ترس مرگ هیچگاه خودکشی نکردیم. تا وقتی که دیگران از سرای سیاست ورزی بیرون نراندندمان سیاست را به دندان گرفتیم و آرمانهامان را به پیش بردیم. حداقل ها را به فال نیک گرفتیم و از آن فرصت ساختیم.  اعضای محترم سازمان و فعالان سیاسی و اجتماعی به خوبی به یاد می آورند سالهای فترت را، سالهایی که سازمان سعی بر آن داشت بدنه اجتماعی همسو در ستادهای انتخاباتی را با هر برنامه و در هر بزنگاه پویا نگه دارد و سرمایه های اجتماعی را هرز ندهد. و چه سخت و صعب بود فعالیت حزبی زیر سایه نگاه های سنگین.

امروز سالهای سخت را نه تنها سازمان ما بلکه اساسا تحزب در ایران پشت سر گذاشته و از سر گذارند. آن هم در دولتی که ریسش با تحکم در فلسفه وجودی احزاب تشکیک می کرد و صراحتا براین عقیده بود که تا می تواند نهادهای نوپا و البته تاثیرگذار در سپهر سیاسی ایران را منزوی و بی خاصیت جلوه دهد. تصدیق فرمایید که سیاست ورزی در این فضا بوالعجب کاری بود سهمگین.

در این راستا و بر این سیر انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته فرصتی بود برای تغییر و حساس ترین فرصت. فرصتی که جامعه ایرانی انصافاً و تمام قد آن را به فال نیک گرفت و ناباورانه حماسه آفرید. پیام های این انتخابات و تحلیل آن از حوصله این کلام خارج است اما انتخابات ۹۲ نشان داد عرصه عمومی در ایران زنده است و علائم بالینی حیات را دارد. این انتخابات نمایان کرد عرصه عمومی متشکل از جامعه مدنی و جامعه سیاسی هنوز کارکرد خود برای اثر گذاری را از دست نداده و قدرت اجتماعی همچنان می تواند قدرت سیاسی را به تغییر رفتار وادارد. انتخابات ۹۲ نشان داد در نظام جمهوری اسلامی ایران همچنان صندوق های رای یگانه عنصر تاثیرگذاری ست و اصلاحات پروژه ای قابل پیگیری ست.

دولت برآمده از انتخابات در بیشتر شهرها و روستاها حائز آرای اکثریت بود و این نشان می داد میل عمومی تغییر آنچنان پر دامنه بوده که تمامی شکاف های قومیتی، دولت_ملت ، نسلی و غیره در نوردیده و مردم با هر عقیده و از هر قوم و با هر سن و سالی یک چیز را مطالبه می کردند و آن تغییر وضع حاکم بر کشور بود.

و امروز خرسند از آنیم که دولت تدبیر و امید این میل عمومی تغییر را لااقل تا اینجا آرام و منطقی توام با اعتدال به پیش برده و در این راستا منشا برکات پر شماری بوده:

۱-    در عرصه فرهنگ، پس از سالهای رخوت و جمود شاهد حاکم شدن فضای امید بر فضای فرهنگی و هنری هستیم و به نظر می رسد سالهای قهر نخبگان با فرهنگ به سرآمده. جامعه نیز از این فضا استقبال نموده و آمارهای موجود موید همین ادعاست.

۲-    در عرصه سیاست خارجی، نیز گامهای سترگی برداشته شده و تحولات بسیار مثبتی روی داده است. هژمونی ایران هراسی به شدت رو به ضعف نهاده و دروازه های بین المللی تا حدودی به روی ایران گشوده شد. پرونده هسته ای از بن بست ایدوئولوژیک خارج شده و در فضای منطقی محاسبه هزینه و فایده و به دور از هیاهو پیش رفته است . روابط منطقه ای گسترش چشمگیری یافته و قدرت منطقه ای ایران در حال بازیابی ست.

۳-    در عرصه اقتصادی، نیز فعلا قطار ترمز بریده انحطاط اقتصادی از لبه پرتگاه منحرف شده و در حال بازگشت به ریل است. نرخ تورم تا حدودی کنترل شده و بازار و قیمت ها تثبیت گشته و آرامش نسبی بر اقتصاد حاکم گردیده است.

۴-    در عرصه سیاسی، نیز گشایش هایی را شاهد بودیم، هرچند انتظارها بیش از اقدام های صورت گرفته است.

 

با همه این احوال همچنان برخی ملاحظات را نمی توان از نظر دور داشت و به عنوان یک سازمان سیاسی که از جمله حامیان حاضر در صحنه انتخابات اخیر برای شکل دهی یک تحول تاریخی بوده و نه جزء یاران شنبه توصیه هایی به دولت محترم داریم که قطعا از سر دلسوزی است و نه نقد غیرمنصفانه و تخریب و تندروی، چه آنکه دولت تدبیر و امید را دولت خودمی دانیم و از هیچ کوششی برای دفاع از آن دریغ نخواهیم نمود:

گفتمان محوری دولت گفتمان اعتدال است. این گفتمان با توجه به صبغه سیاسی ایران و مختصات جامعه ایرانی، گفتمان غریبی ست. نه در اندیشکده ها درباره مبانی و مختصات آن تئوری خلق شده و نه در فرهنگ سیاسی ایران و جامعه ایرانی آورده شده است. لذا در این مرحله بیشتر سلبی بوده تا ایجابی، همچنان که آرای دولت نیز آرای سلبی ست. یعنی با توجه به فقدان آرای حزبی و ایدوئولوژیک بیم آن می رود دولت طرفداران پر و پاقرصی نداشته باشد و آرای دولت بسیار کوتاه مدت باشد و ما شاهد دولت مستعجل باشیم. این مسئله در میان مدت بیشتر خود را نشان خواهد داد پس توصیه ما به دولت محترم تدبیر و امید که از قضا در بدنه تصمیم گیرندگان و تصمیم سازان آن کم نیستند بزرگانی که مدیریت استراتژیک خوانده اند، آنست که هرچه سریعتر و بدون فوت وقت دولت به عقبه رای خود بازگردد و به فکر ساماندهی شبکه حامیان خود باشد. چه آنکه انتخابات سال آینده مجلس هم برای دولت و هم برای آینده کشور و هم برای آینده توسعه در ایران بسیار سرنوشت ساز خواهد بود.

از سوی دیگر، نظر می رسد دولت سیاست داخلی را به حال خود رها کرده و سیاست روشنی برای پروژه “توسعه سیاسی” در دستور کار ندارد و فقط در نقش پیمانکارِ مدیریت بحران ظاهر شده که چند پروژه فوری و اولویت بندی شده بیشتر روی میز ندارد؛ “حل بحران اقتصادی” و “حل بحران بین المللی”. چه آنکه؛ در غیر این صورت شاهد آن خواهیم بود دولت عملگرای جناب آقای دکتر روحانی، دولت مستعجل باشد.

از طرف دیگر، سیاست رسانه ای دولت تا امروز بیشتر بر بزرگنمایی و مانور بر “توافقات هسته ای” متمرکز بوده و به نظر می رسد دولت نیز نقطه ثقل سیاست ورزی خود را توافق هسته ای قرار داده است. این مسئله به لحاظ استراتژیک می تواند بسیار پر ریسک باشد، چه آنکه اگر شیشه عمر دولت توافق هسته ای باشد با عدم توافق هسته ای، آسیب دیدگی دولت بسیار محتمل خواهد بود. توصیه ما به عنوان یک حزب سیاسی به دولت در این مرحله آن است که شالوده های سیاست ورزی را بیشتر بر اقناع جامعه مدنی و توانمندسازی عرصه عمومی قرار دهد تا در بزنگاه بحرانِ سرمایه اجتماعی دولت کارساز باشد و بتواند منشا اثر بماند.

معروف است “شفافیت قدرت می آفریند”؛ دولت تدبیر و امید یا به دیگر سخن دولت اعتدال با توجه به خصوصیت ذاتی آن، به نظر می رسد گاه از عدم شفافیت رنج می برد. با یک جامعه شناسی سیاسی می توان پی برد از خصوصیات دولت آنکه همانقدر که مخالفین آن در احتضار به سر میبرند و هنوز نمی دانند این دولت برای آنها تهدیدست یا فرصت، در میان موافقان آن و حتی بدنه اجتماعی حامیان آن بعضا همین احتضار حکمفرماست. و این بخاطر تلاش نافرجامیست که گاه دولت برای جمع اضداد در بافت سیاسی ایران انجام می دهد که از نظر افکار عمومی محکوم به شکست است. لذا در این مرحله دولت باید یکپارچگی سیاسی، انسجام بدنه، درجه شفافیت خود را بالاتر برده تا قدرت بیشتری در افکار عمومی حاصل کند.

سروران گرامی

اعضای محترم سازمان

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی از سالها پیش بر اساس سند چشم انداز تدوین شده ماموریت ها و استراتژی های خود را تنظیم نموده و در مسیری مشخص حرکت می کند. بر این اساس، ماموریتی که سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی برای خود تعریف کرده عبارت است از: “تبیین اندیشه و عمل اصلاح‌طلبانه و گسترش آن به همه شئون جامعه”. به این معنی که سازمان، مفهوم و تاثیرات اصلاح‌طلبی را هم به زبان عمل و هم به زبان کلام ترجمه کرده و آن را در بین جامعه مخاطب خود نشر می‌دهد. به عبارت دیگر در شرایطی که از یک سو اندیشه‌های ساختارشکن و از سوی دیگر اندیشه‌های محافظه‌کارانه در قشرهایی از جامعه رسوخ کرده و طرفدارانی را به خود جلب نموده‌است، سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی ماموریت خود را نشر و تبیین اندیشه اصلاح‌طلبانه قرار داده است.

اکنون، با توجه به تغییرات محسوسی که در فضای سیاسی ایران بروز نموده است دومین سند چشم انداز حزب به همت والای اعضای شورای مرکزی و دفتر سیاسی آماده شده و امیدوارم با یاری اعضای حزب در مناطق فعال کشور بتوانیم به تحقق آن دست یابیم.

اینک، در پایان دوره مسوولیتم از تلاش ها، حمایت ها و همراهی های تمامی اعضای محترم سازمان کمال تشکر را داشته امیدوارم در سایه عنایات حضرت حق روزهای سرشار از موفقیت و بهروزی نصیب ملت بزرگ ایران و اعضای دلسوز سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی را شاهد باشم.

درپایان، بار دیگر از تشریف فرمایی شما سروران گرامی به ویژه اندیشمند فرهیخته جناب آقای دکتر عارف که این روزها به نمادِ از خودگذشتگی و عقلانیت مبدل گشته اند و نیز از پیام های سرشار از محبت و لطف حضرات آقایان آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی مراتب سپاس خود را اعلام می دارم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا