سرخط خبرهای سازمان

در وزارت کشور اعتقادی به توسعه احزاب وجود ندارد

سلام نو | نزدیک به یک سال است که از آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی می گذرد و تغییرات زیادی در بسیاری از کادرهای دولتی ایجاد شده است. اما همچنان در برخی از استان های کشور حضور عده‌ای از اصولگرایان تندرو که اعتقادی به اصول اصلاحی و اعتدالی ندارند، روند دستیابی به اهداف دولت تدبیر و امید را دشوار و در بعضی موارد ناممکن کرده است. با توجه به نقش بسیار مهم فرمانداران در اجرای سیاست‌های دولت و همچنین در موضوعات حساس مانند انتخابات، این مساله که بسیاری از آنان وابسته به جریان افراطی و گروه‌های خاصی چون جبهه پایداری هستند، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. در همین رابطه سلام نو گفتگویی با علی تاجرنیا انجام داده که در ادامه می‌خوانید:این فعال اصلاح‌طلب در این خصوص گفت: در واقع نقش این فرمانداران این است که از اجرایی شدن برنامه هایی که شخص رییس جمهور بارها بر آنها تاکید داشته جلوگیری کنند.

نقش فرمانداران بسیار حساس و مهم است

علی تاجرنیا در خصوص اهمیت نقش فرمانداران به «خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سلام نو» گفت: در واقع استانداران و فرمانداران نماینده عالی دولت در استان و شهرستان هستند و به نوعی محوریت مدیریت کلان استان و شهرستان با آنها است. از آنجا که بسیاری از مدیران سایر وزارتخانه‌ها و ادارات کل و روسای ادارات شهرستانی دیگر هم عمدتا با هماهنگی آنها منصوب می شوند، بنابر این نقش آنها بسیار مهم و حساس است.

وی ادامه داد: ابتدایی‌ترین انتظار این است که به هر حال نمایندگان عالی دولت در شهرستان‌ها، همراه و هماهنگ رییس جمهور و معتقد به برنامه های تدبیر و امید باشند. جدای از بحث هایی که در خصوص برخی انتصابات است، متاسفانه شاهد هستیم که در استان البرز در کمتر از یک سال مجبور به تغییر می شوند.

بدنه وزارت کشور نمی‌تواند خواسته‌های رئیس جمهور را راهبری کند

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم در ادامه گفت: متاسفانه کسانی که در دوره ی دولت نهم و دهم، وسیع‌ترین تغییرات را در بدنه اجرایی کشور داشتند، اکنون برای انتصابات شکل گرفته دولت را تحت فشار قرار دادند و همین امر هم دولت را ناگزیر کرده تا تغییرات لازم آن طور که باید و شاید، صورت نگیرند. من فکر می کنم که در واقع این حق دولت است که فرماندارانی همراه داشته باشد.

وی در خصوص عملکرد وزارت کشور در این زمینه اذعان داشت: متاسفانه بدنه وزارت کشور و مجموعه‌ای که در آن حضور دارند، مجموعه ای نیست که بتواند خواسته‌های رییس جمهور را در مدیریت کلان استان و شهرستان‌ها هدایت و راهبری کند. به هر حال اعتقاد به روش‌های اعتدال گرایانه و پیشبرد اهداف دولت تدبیر و امید، از ابتدایی‌ترین مسائلی است که مدیران باید به آن توجه داشته باشند و من فکر می کنم که ما در وزارت کشور و در سطوح عالی افرادی را داریم که سوابق سیاسیشان این همخوانی را نشان نمی دهد. بسیاری از تغییراتی که در وزات کشور وجود دارد مانند معاونت سیاسی، جدا از مسائلی که در موردش مطرح است، بسیار جدی و تاثیر گذار است.

مساله فراتر از مجوز یک برنامه است

تاجرنیا در ادامه‌ی این گفتگو افزود: خود وزارت کشور مسئله اول است. در برنامه‌های آقای روحانی نقش توسعه احزاب، نهادهای مدنی و تشکل ها مطرح بود. طبیعتا مجموعه‌ای که باید این امور را هدایت و راهبری کند وزارت کشور است که احساس می شود این اعتقاد در راس وزارت کشور وجود ندارد. طبیعی است فرماندارانی که احساس می‌کنند در راس وزارت کشور این رویکرد وجود ندارد، روش های مد نظر خود را پیش می‌برند. ما اکنون مصداق این شعر هستیم که می گوید «اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی، در آورد غلامان اون درخت از بیخ»

علی تاجرنیا در پایان به سلام نو گفت: در واقع وقتی نگاه توسعه سیاسی و احزاب در راس وزارت کشور وجو ندارد، طبیعتا فرمانداران با هر گونه اقدامی که این مسئله را می خواهد تقویت کند، مخالفت خواهند کرد. مسئله فراتر از این است که مجوز یک برنامه داده نشود، بلکه مشکل ما این است که رویکرد آنها مبتنی بر نظر مردم و یک جهت گیری اعتدال گرایانه در جهت تقویت نهادهای مدنی، گروه های سیاسی، تشکل ها و احزاب نیست. احزاب و نهادهای مدنی هستند که در واقع شکل دهنده افکار عمومی هستند و این افکار عمومی هم مهترین پشتوانه‌ی دولت است. اگر آن‌ها به وظایف خود عمل نکنند، ما نمی توانیم جامعه‌ای با حرکت‌های منسجم و در راه سیاست‌های دولت را داشته باشیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا