سرخط خبرهای سازمان

سخنگوی دولت از افزایش اختیارات استانداران گفت

بوی باران – سخنگوی دولت تاکید کرد: هدف ایران از این دور از مذاکرات هسته ای این است که به توافق نهایی و دائم دست پیدا کنیم.
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت بعد از پایان اولین نشست مشترک هیات دولت‌ و استانداران در مجموعه‌ حافظیه سعدآباد در پاسخ به سوالی درباره ی مذاکرات وین ۶ که از آن به عنوان آخرین دور مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی نام برده می‌شود، گفت: در این دور از مذاکرات تلاش بر این است که به توافق نهایی و دائم دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به اهمیت دستیابی ایران به حقوق خود از جمله چرخه کامل سوخت هسته‌ ای تصریح کرد: انتظار داریم دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده کشورمان همانطور که تاکنون با هوشمندی از منافع ملی کشور دفاع کرده‌اند، در این مرحله نیز همینطور باشند تا ملت ایران از حقوق قانونی خود در ارتباط با این موضوع و پیشرفت کشور برخوردار باشند.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به توفیقات دولت در مهار نسبی تورم در طی چند ماه گذشته و عزم دولت برای خروج از رکود و افزایش رونق اقتصادی در کشور گفت: تهیه و تنظیم برنامه‌ی ششم توسعه در دستور کار دولت قرار گرفته و از آن سو و با توجه به این‌که جایگاه استان‌ها در رونق ملی دارای اهمیت بسزایی است از همه استانداران دعوت شد که در یک جلسه مشترک با اعضای هیات دولت حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: در ابتدای این جلسه استانداران مشکلات و معضلاتی را که طی چند ماه گذشته در استانهایشان باآن مواجه بودند را به هیات وزیران منتقل کردند واز سوی دیگر رئیس جمهور نیز سیاست‌ها و رویکردهای دولت تدبیر و امید را تشریح کردند تا یک ساماندهی مناسب برای مشارکت در امر رونق بخشی به اقتصاد و توسعه و پیشرفت کشور و هماهنگی در راستای تهیه و تدوین برنامه‌ی ششم بین هیات وزیران واستانداران شکل بگیرد.
سخنگوی دولت با بیان این‌که رئیس جمهور در این جلسه سیاست‌ها و رویکرد دولت در مورد رونق اقتصادی و اهمیت مشارکت استان‌ها در تهیه و تنظیم برنامه‌ی شش ساله را به آنها منعکس کردند، گفت: دراین جلسه بر چگونگی انجام اموری که باید برای پیشرفت کشور به آن توجه شود صحبت و توافق صورت گرفت و پیشنهاد شد که با حضور روسای کمیسیون‌های تخصصی دولت وزیر کشور ، معاونت نظارت و راهبردی و نمایندگان استانداران کارگروهی در هفته‌ی آینده تشکیل شود که از جمله مباحثی که در این کارگروه مورد بررسی قرار می‌گیرد پیشنهاد استانداران برای داشتن اختیارات بیشتر برای پیشبرد برنامه‌های دولت است.
افزایش اختیارات استانداران نخستین بار در تبلیغات انتخاباتی محمود احمدی نژاد در سال ۸۴ مطرح شد. احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اش این شعار را در مواردی اجرایی کرد.
اختیار واگذاری زمین و آب به سرمایه‌گذاران ، اجرایی کردن استخدام های دولتی و تصمیم گیری د مورد پروژه های نیم تمام استانی از جمله اختیاراتی بود که احمدی نژاد در دولت دهم آن را انجام داد.
حال ظاهرا قرار است این اختیارها افزایش یابد. نوبخت با اشاره به اصل تمرکز زدایی در امور و استفاده از ظرفیت بزرگ استان‌ها برای پیشبرد امور، گفت: استانداران نماینده‌ی عالی دولت هستند و باید رویکرد دولت در برنامه‌های کوتاه مدت وبلند مدت و همچنین برنامه‌ی ششم را با هم افزایی به پیش ببرند.
نوبخت تاکید کرد:«این جلسه نشان داد که ما نیازمند برگزاری جلسات بیشتر و هماهنگی بیشتر هستیم تا هم افزایی بیشتر فراهم شود.»
خبر دیگر نوبخت احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود. نوبخت زمان این رخداد را« آینده نزدیک» خوانده و گفته است: البته احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ممکن است با این نام نباشد و نام دیگری برای آن در نظر گرفته شود، ولی سازمانی برای برنامه‌ریزی کشور بر اساس برنامه‌ی ششم در کشور ایجاد و بازآفرینی خواهد شد.
با حذف سازمان مدیریت از ساختار اداری کشور ، نام آن به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تغییر کرد .
مخالفان این تصمیم معتقدند که دولت محمود احمدی‌نژاد به منظور حذف نظارت یک نهاد فرابخشی این تصمیم را اتخاذ کرده و این تصمیم به معنای حذف برنامه ریزی و نظارت در دولت بود.
سخنگوی دولت با اشاره به ادغام سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها در استانداری‌ها در سال ۸۵ یادآور شد: در حال حاضر سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در استان‌ها برای ارزیابی پروژه‌ها و فعالیت‌های مرتبط با خود هیچ نهادی را در استان‌ها ندارد و این نهاد در آن زمان در وزارت کشور و استانداری تعریف شده است.
وی گفت: این کارگروه پیشنهادات اعلام شده را که در راستای آمادگی و چابکی بیشتر دولت مطرح شده مورد جمع بندی قرار می‌دهد و منعکس می‌کند.
دیگر اظهارات سخنگوی دولت به نقل از ایسنا به شرح زیر است:
اتفاقات اخیر عراق
*همانطور که وزارت خارجه و سخنگوی آن بیان کرده‌اند جمهوری اسلامی ایران با توجه به حساسیت موضوع به دقت رخدادهای عراق را زیر نظر دارد.
*امیدواریم که نمایندگان مردم فهیم و متدین عراق با توجه به حساسیتی که رخدادهای صورت گرفته در عراق برای منطقه دارد، و رژیم صهیونیستی برای تکه تکه شدن عراق لحظه شماری می‌کند با دقت و بصیرت کامل و این که قدرت‌های بزرگ به دنبال چه منافع و اهدافی هستند به منافع ملی مردم خود توجه کند.
*ما مراوده‌های صمیمی با مردم عراق داریم.دولت جدید عراق نیز برخواسته از نظر مردم است و با آن در جهت برخورد با تروریسم همکاری می‌کنیم.
*عزم دولت برای خروج کشور از رکود است. البته این نیاز به سرمایه‌گذاری مناسب در بخش‌های مختلف از جمله بخش صنعت و معدن و مسکن و کشاورزی دارد.
*دولت در طی مدتی که مسئولیت را بر عهده گرفته توانسته حدود ۳۰ واحد تورم نقطه به نقطه را کاهش بدهد واین نرخ تورم را در خرداد ماه به میزان ۱۴٫۷دهم برساند و این سیاست موفقی بوده که قطعا محصول تصادف نیست بلکه محصول سیاست‌های سنجیده از جمله سیاست‌های پولی و مالی و تعادل بودجه‌ای است.
مهلت سه ماهه دولت، برای تعیین دهک‌ها برای دریافت رایانه نقدی
*در تبصره ۲۱ بند ” و ” هیچ ضرب و عجلی برای دولت در این ارتباط تعیین نشده و بیان شده که یارانه نقدی باید به خانواده‌های نیازمند داده شود. دولت در این راستا اعلام کرد که خانواده‌هایی که نیازمند دریافت یارانه هستند ثبت نام کنند و آنهایی که ثبت نام کردند مدعی هستند که نیازمند یارانه هستند.
* با توجه به پایگاه‌های اطلاعاتیمان از همان ابتدا شروع به بررسی‌های لازم برای تامین دهک‌ها کردیم البته خیلی مقتضی و مناسب ندیدیم که دائم بیان کنیم که قراراست یارانه یک سری از افراد غیر نیازمند حذف شود چراکه به محض این که چنین سخنی را بیان کنیم افراد کم درآمد دچار استرس می‌شوند.
* ما در حال حاضر از منابعی که حاصل افزایش قیمت‌های حامل انرژی و همچنین ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی که قانون اجازه داده که از خزانه برداشت کنیم برای پرداخت نقدی یارانه‌ها استفاده می‌کنیم البته در کنار پرداخت نقدی یارانه ها طرح تحول سلامت را اجرا کرده‌ایم.
* همان طور که از ابتدا گفته بودیم دولت در صدد نیست که از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی‌ برای دولت و کسری بودجه منابعی را بیافریند، بلکه ما قصد داریم از این محل و خزانه دولت به آن میزان که قانون اجازه داده برای ارائه خدمات به مردم استفاده کنیم. از جمله ارائه خدمات درمانی بهتر به مردم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا