سرخط خبرهای سازمان

مرتضی مبلغ: احزاب اهتمام لازم را جهت تقویت خود ندارند

هر چند بیش از ۱۵۰ سال است از آغاز فعالیت احزاب در ایران می گذرد، اما همچنان این نهال، نو پا به نظر می رسد و راه بسیاری برای بالغ شدن در پیش دارد. برخی معتقدند که جامعه ایرانی اساسا ظرفیت کار حزبی ندارد و برخی هم عقیده دارند که رویکرد حاکمیت‌های گوناگون تحزب را برنتابیده است. در همین رابطه سلام نو گفتگویی با مرتضی مبلغ، عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

معاون وزارت کشور دولت اصلاحات در این رابطه گفت: مشکل احزاب در ایران به دو عامل مهم و اساسی ساختار قانون و فرهنگ بازمی‌گردد . در قسمت دوم یعنی عامل فرهنگی، به خاطر پیشینه احزاب در رژیم پیشین، جایگاه احزاب به درستی برای مسئولان و فعالان سیاسی کشور تبیین نشد. همچنین یک درک جامع و کاملی از این که احزاب ضرورت اجتناب ناپذیر مردم سالاری هستند نیز به وجود نیامد. ضمنا به دلیل حضور جریان هایی که منافعشان با شکل گیری فعالیت احزاب به خطر می افتد، به تدریج یک فرهنگ فاصله گرفتن از احزاب و به کمون رفتن احزاب به وجود آمد. یعنی احزاب به گونه ای ترویج شد که حزب گرایی یک جریان منفی و نامطلوب به نظر برسد.

مرتضی مبلغ در ادامه به خبرنگار «پایگاه خبری تحلیلی سلام نو» گفت: این جریان همواره وجود دارد. در واقع فرهنگی در عرصه ی سیاسی کشور شکل گرفته که اساسا احزاب را به حاشیه می راند. ریشه ی چنین امری به این نکته باز می گردد که دست‌اندرکاران امر، درک درستی از حزب نداشتند. احزاب از لحاظ ساختار قانونی جایگاه مناسبی ندارند و می دانیم که احزاب پیوند وسیع و تنگاتنگی با انتخابات و قانون انتخابات دارند‌.

این فعال اصلاح طلب تصریح کرد: اصولا بهار احزاب در فصل انتخابات است و نقش و جایگاه احزاب نوعا در نهاد های انتخاباتی است که مشخص می شود. می دانید در همه ی کشور های جهان و کشورهایی که به نحوی نظام مردم سالاری داشته، احزاب نقش مستقیم، سهمیه ها و فراکسیون پارلمانی دارند. اما در کشور ایران این گونه نیست و احزاب نقش ثانوی و فرضی دارند. در حالی که اگر فرض کنیم احزاب وجود نداشتند باز هم انتخابات مانند اکنون برگزار می شد و پارلمان هم شکل می‌گرفت و هیچ اتفاقی هم رخ نمیداد.

مبلغ تاکید کرد: اکنون که در قوانین ما جایگاه احزاب و نقششان در انتخابات به درستی دیده نشده، احزاب به هیچ عنوان نمی توانند به شکل قدرتمند و موثر خودشان را پیدا کنند. حال یک سری موانع مشکلات دیگری هم هست که می شود به عنوان عوامل دست دوم از آن یاد کرد. مانند آن که به هر حال احزاب اهتمام لازم جهت تقویت خود ندارند و تلاش لازم را نمی کنند. به خصوص احزابی که موثرتر هستند و رقابت های بین حزبی که وجود دارد گاها به جای آن که احزاب را تقویت کند ، افراد به دست خود احزاب بیشتر تضعیف شوند.

وی در پایان به سلام نو گفت: همین طور نهادها و دستگاه‌های اجرایی و قضایی که باید از احزاب دفاع کنند، گاها طوری عمل می کنند که نه تنها در جهت تقویت احزاب نیست، بلکه بیش از گذشته آنها را تضعیف می‌کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا