سرخط خبرهای سازمان

تونل بهشت‌آباد بازهم بلاتکلیف ماند

جلسه تصمیم گیری در خصوص تونل بهشت آباد با حضور رییس مجلس، وزیر نیرو، استاندار اصفهان، نمایندگان دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری باز هم بی نتیجه ماند.

به گزارش بوی باران به نقل از ایمنا، عصر سی ام تیرماه جلسه ای در دفتر رئیس مجلس با حضور وزیر نیرو، استاندار اصفهان، مشاور استاندار و ۴ نماینده چهارمحال و بختیاری و همچنین حاجی دلیگانی، کامران، موسوی لارگانی، فولادگر، منصوری، صرامی، مقتدایی و ابوترابی نمایندگان استان اصفهان در خصوص تصمیم گیری برای تونل بهشت آباد برگزار شد اما باز هم تکلیف بهشت آباد معلوم نشد و همه چیز موکول به یک ماه آینده شد.

راهی دراز تا تعیین تکلیف بهشت آباد

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس در خصوص مسائل مطرح شده در این نشست گفت: در مجموع این جلسه نسبت به جلسات قبلی بهتر بود اما در این نشست به آنچه نمایندگان اصفهان به دنبالش بودند نرسیدیم و تا نتیجه نهایی برای تعیین تکلیف بهشت آباد راه درازی در پیش داریم.

دفاع جانانه استاندار اصفهان از بهشت آباد
حسینعلی حاجی دلیگانی همچنین تاکید کرد: استاندار اصفهان در این جلسه به گونه ای مطلوب و مقتدر از طرح بهشت آباد و موضوع آب اصفهان و حق آبه داران دفاع جانانه ای کرد.
وی افزود: قرار شد تعدادی متخصص و کارشناس از زوایای مختلف اما بی طرف در مورد مسائلی که اصفهانی ها معتقدند آب در بالادست برداشت می شود و چهارمحالی ها منکر آن بوده و اصفهان را متهم به برداشت آب غیر مجاز می کنند نظر خود را اعلام کنند همچنین نحوه انتقال آب از سرچشمه های کارون به استان اصفهان با اشرافیت دو کمیسیون انرژی و کشاورزی بررسی و نتیجه نهایی اعلام شود.

 دیدگاه منفی وزیر نیرو نسبت به طرح بهشت آباد

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا وزیر نیرو از مواضع قبلی خود در مورد طرح تونل بهشت آباد کوتاه آمد یا خیر، بیان داشت: متاسفانه هنوز وزیر نیرو دیدگاه منفی و مخالفی نسبت به بهشت آباد دارد و به دو دلیل با این طرح مخالفت می کند: ۱- وزیر نیرو معتقد است بر طبق تجارب ایجاد تونل در مناطق مختلف در این گونه طرح ها موجب ضرر شده است که البته این دیدگاه چیت چیان از سوی نمایندگان اصفهان رد شد و اصفهانی ها عنوان کردند که احداث تونل راهکارهایی دارد و می شود از تبعاتی که موجب نگرانی می شود، دوری کرد.  ۲- قرار بود بعد از احداث تونل بهشت آباد ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب در قالب ۲۵۰ میلیون متر مکعب برای اصفهان، ۱۸۰ میلیون متر مکعب برای کرمان و ۱۵۰ میلیون متر مکعب برای یزد جابه جا شود اما اکنون این دو استان خواهان برداشت جداگانه آب هستند که این قابل توجیه نیست.  البته جواب نمایندگان اصفهان این بود که دو استان کرمان و یزد اعلام آمادگی کردند که تونل بهشت آباد اجرا شود و باید با مسئولان دو استان در جلسه ای به یک اتفاق نظر مشترکی برسیم.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار با تاکید بر این که در این جلسه هنوز دیدگاه وزیر نیرو بر اجرای طرح بهشت آباد در قالب لوله است، تصریح کرد: نمایندگان اصفهان خواستار این هستند که وزیر نیرو دلایل فنی خود را که ادعا می کند عنوان نماید.

تاکید لاریجانی بر اختصاص سهمی برای جاری شدن آب در زاینده رود
حاجی دلیگانی با اشاره به اصلی ترین صحبت رئیس مجلس در این جلسه که بر آن تاکید جدی شد، گفت: قرار شد در تقسیم آب، وزیر نیرو سهمی را برای جاری شدن رودخانه زاینده رود قرار دهد و موضوع احیای زاینده رود را مساله ای جدی و ملی تلقی کرده و برای آن وزنی درخور شایسته قایل شود. وی با بیان این که در این نشست مقرر شد طرفین مبنای خواسته هایشان را براساس قانون قرار دهند، افزود: همچنین تاکید شد سهم آبه، حق آبه و حق اشتراک، حق خصوصی افراد بوده و نمی توان از آن ها سلب کرد.

استیضاح وزیر نیرو به یک ماه آینده موکول شد
به گفته حاجی دلیگانی رئیس مجلس دستور داد مدیریت واحد زاینده رود در منطقه مستقر شود و به صورت پروازی نباشد وی اضافه کرد: قرار شد موضوع حق اشتراکی ها در جلسه بعدی شورای عالی آب مطرح شود و این موضوع در مدیریت حوضه آب زاینده رود تصمیم گیری و مصوب شود.
وی همچنین در خصوص طرح استیضاح وزیر نیرو، گفت: عصر گذشته در جلسه دیگری یک ماه به وزیر نیرو فرصت داده شد مسائلی را که مربوط به مناطق مختلف کشور است را یک به یک بررسی کند و باید دید نتیجه عملکرد وزیر در این مدت چگونه خواهد بود. بحث استیضاح وزیر نیرو به یک ماه آینده موکول شد و بعد از آن این طرح یا اعلام وصول و یا منتفی خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا