سرخط خبرهای سازمان

انتقادهای صریح قائم مقام سازمان عدالت و آزادی از متولیان امر به معروف و نهی از منکر کشور

وجود احزاب قوی بهترین ابزاری است که می‌تواند حاکمیت را در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر یاری دهد

چرا در جامعه امروز ایران نهی از منکر تنها در پوشانده شدن چند تار موی زن خلاصه می شود؟!

بهتر است کسانی که به دنبال امر به معروف و نهی از منکر هستند به حبس زدایی به عنوان دفع یک منکر مضر برای جامعه فکر کنند

تجربه به مسئولان ارشد مملکتی ثابت کرده است حجاب و عفاف مساله ای نیست که با داغ و درفش و گشت ارشاد و حرکت‌های ایذایی حل و فصل شود

به نظر می‌رسد مسئولان فرهنگی کشور به دنبال قطع یکی از راه‌های رونق اقتصادی در کشور و تسری عقاید ضد ایرانی در ذهن گردشگران خارجی هستند

یک پژوهشگر دینی گفت: وجود احزاب قوی در جامعه، تشکیل تشکل‌های مدنی در بین مردم و دانشجویان و گسترش مطبوعات شفاف، قدرتمند و منتقد در کشور بهترین ابزاری است که می‌تواند حاکمیت را در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر یاری دهد.

به دنبال آشکار شدن ابعاد پنهان طرح امر به معروف و نهی از منکر در خبرگزاری‌های رسمی کشور که قرار است پس از تعطیلات مجلس شورای اسلامی کار بررسی آن در صحن علنی مجلس از سر گرفته شود‌، بهراد بهشتی قائم مقام سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، درباره جنبه‌های شرعی و اعتقادی این فریضه الهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: هر چند اجرای امر به معروف و نهی از منکر در یک نظام اسلامی امر واجب و لازمی است، اما متولیان این فریضه الهی و افراد دارای دغدغه در گام نخست باید به شناخت جامعی از معروف‌ها و منکرات جامعه دست یابند.

وی تصریح کرد: اولویت بندی میان معروف‌ها و منکرها گام موثر دیگری است که فعالان حوزه فرهنگ باید به آن توجه کنند، امری که به نظر می‌رسد غفلت از آن در سال‌های اخیر بیش از آن که مدعیان و متولیان امر به معروف و نهی از منکر را به مقصود مورد نظر برساند آن‌ها را به بیراهه کشانده و از مسیر اصلی منحرف کرده است.

نهی از منکر تنها پوشاندن چند تار موی زنان نیست

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی خاطر‌نشان‌کرد: حق الناس که تحت عنوان حقوق بشر در سطح بین المللی شناخته می‌شود امروز در صدر هرم ارزش‌های اعتقادی و انسانی قرار گرفته به طوری که بر اساس آموزه‌های دین مبین اسلام این حق طبیعی حتی از حق الله نیز بالاتر و ارزشمندتر شمرده می‌شود، بنابراین آیا نمی‌توان رعایت حق الناس را جز معروفات جامعه دسته بندی کرد؟

بهشتی افزود: آیا احقاق حقوقی مانند حق آزادی بیان، حق انتقاد، حق اعتراض، حق برگزاری اجتماعات عاری از خشونت، حق ایجاد تشکل‌های مدنی تاثیر گذار در جامعه و حق برخورداری از آب و هوای پاک را نمی‌توان جز معروفاتی برشمرد که تخطی مقامات کشوری و استانی از آن‌ها نیازمند امر به معروف و نهی از منکر است؟

این پژوهشگر دینی گفت: متولیان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه چه جوابی در برابر حقوق پایمال شده مردمی دارند که در برابر قدرت‌های حکومتی و دستگاه‌های وابسته به آن‌ها مجبور به سکوت و مدارا هستند؟! چرا در جامعه امروز ایران نهی از منکر تنها در پوشانده شدن چند تار موی زن خلاصه می شود؟! چگونه مسئولان فرهنگی کشور چشم خود را بر روی اشاعه منکراتی مانند مبالغه و خرافه گویی‌های بی پایه و اساس در مداحی‌ها و سخنرانی‌ها بسته‌اند؟!

رسانه ملی آبروی مردم را بازیچه خود کرده است

قائم مقام سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی ادامه داد: بر اساس احادیث بزرگان دین اسلام آبروی مومن با حرمت خانه کعبه هیچ تفاوتی ندارد، اما در سال‌های اخیر صدا و سیما که نام رسانه ملی را بر خود نهاده است به طور واضح و آشکار حیثیت افراد را بازیچه خود قرار داده و با درج و انعکاس اخبار یک طرفه، تهمت زا و نادرست به شخصیت‌های ملی و مردمی انگ بی آبرویی به آن‌ها زده است. با این حساب آیا بزرگترین نهاد رسانه‌ای کشور نیازمند امر به معروف و نهی از منکر نیست؟!

این فعال سیاسی با اشاره به سخن امام علی (ع) درباره امر به معروف و نهی از منکر اظهارکرد: مطابق با فرمایش امام علی (ع) در نهج البلاغه که می فرمایند «لا تترکوا الأمر بالمعروف والنهی عن المنکر فیولّی علیکم شرارکم، ثمّ تدعون فلا یستجاب لکم» جامعه موظف است با احیای روحیه امر به معروف و نهی از منکر در بدنه خود بر وضعیت نامناسب موجود فایق آید چرا که در غیر این صورت دیگر برای آن‌ها راه گریزی از شر حاکمان ناسالم وجود ندارد.

بهشتی تصریح‌کرد: در روایات آمده است که شرط انجام امر به معروف و نهی از منکر وجود احتمال تاثیر گذاری آن است بنابراین متولیان این فریضه الهی باید برای تاثیر گذاری کلام خود در جامعه به دنبال راهکارهای قوی و تاثیر گذار در بدنه اجتماعی جامعه باشند.

عضو هیئت رییسه سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در اصفهان، خاطرنشان‌کرد: وجود احزاب قوی در جامعه، تشکیل تشکل‌های مدنی در بین مردم و دانشجویان و گسترش مطبوعات شفاف، قدرتمند و منتقد در کشور بهترین ابزاری است که می‌تواند حاکمیت را در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر یاری دهد.

حبس‌های تعریف نشده عامل مفسده‌های بسیاری است

وی با اشاره به در نظر گرفتن اشد مجازات در حد حبس برای ناقضان فریضه امر به معروف و نهی از منکر در طرح پیشنهادی مجلس، گفت: یکی از منکراتی که در جامعه اسلامی ایران در سال‌های گذشته باعث بروز مفسده‌های بسیاری نیز شده همین حبس‌های تعریف نشده است؛ چرا قانون گذاران کشور بعد از طرح عناوین مجرمانه برای هر موضوع کوچک و بزرگی مسئله حبس را  مطرح می‌کنند؟ بهتر است کسانی که به دنبال امر به معروف و نهی از منکر هستند به حبس زدایی به عنوان دفع یک منکر مضر برای جامعه فکر کنند.

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی  با غیر معقول دانستن وادار کردن توریست‌های خارجی به حفظ حجاب کامل اسلامی ادامه داد: به نظر می‌رسد مسئولان فرهنگی کشور به جای اینکه دغدغه رسیدگی به معضلات و منکرات اجتماعی ایران را داشته باشند به دنبال قطع یکی از راه‌های رونق اقتصادی در کشور و تسری عقاید ضد ایرانی در ذهن گردشگران خارجی هستند تا آن‌ها را به این مسیر سوق دهد که در ایران نیز مانند عراق و افغانستان عقاید خشک و جبر زده داعشی و طالبانی وجود دارد.

بهشتی با بیان اینکه در ایران به هرم ارزش‌های دینی وارونه نگاه می شود، اظهارکرد: دیدگاه‌های کارشناسی نشده و متعصبانه بعضی از متولیان فرهنگی جامعه صرفآ سیاسی است و تاریخ مصرف سیاسی نیز دارد به طوری که اگر مدیران دولتی و مملکتی به این دیدگاه‌ها توجه کنند در دراز مدت با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد اما تجربه ثابت کرده است که طرح امر به معورف و نهی از منکر مجلس نیز مانند سایر قوانین، طرح ها و لوایح کارشناسی نشده کشور شانسی برای قرار گرفتن در بوته آزمایش ندارد.

نهادهای فرهنگی متهم ردیف اول وضعیت نامناسب حجاب و عفاف

این پژوهشگر دینی اظهارکرد: تفکر درباره این سوال که چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این مقطع زمانی به ناگاه نگران اجرا نشدن فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه افتاده‌اند در حالی که در دو دولت گذشته نیز وضعیت حجاب و عفاف در کشور نامناسب و غرب زده بود انسان را به جوابی به جز اینکه آن‌ها با اهداف سیاسی و برنامه ریزی شده به این اعمال دست می‌زنند نمی‌رساند.

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی تصریح کرد: متهم ردیف اول وضعیت نامناسب حجاب و عفاف در جامعه ایران نهادهای فرهنگی و مذهبی کشور هستند و متولیان فرهنگی جامعه نیز باید قبل از محکوم کردن دولت یازدهم در ایجاد شرایط کنونی راهی برای استحکام بخشی و جهت دهی کارآمد به تبلیغ نهادهای فرهنگی مانند روحانیت، ائمه جمعه، واعظان مذهبی و صدا و سیما بیابند.

این فعال سیاسی خاطر نشان‌کرد: همان گونه که تجربه به مسئولان ارشد مملکتی ثابت کرده است حجاب و عفاف مساله ای نیست که با داغ و درفش و گشت ارشاد و حرکت‌های ایذایی حل و فصل شود بلکه پژوهشگران حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی جامعه باید گرد یکدیگر جمع شوند و با یک نگاه ژرف نگرانه به آسیب شناسی بنیادی این موضوع بپردازند و نتایج تحقیقات خود را نیز به صورت شفاف و روشن در اختیار مردم و مسئولان فرهنگی جامعه قرار دهند.

بهشتی با اشاره به اینکه عفاف گوهر حجاب است، گفت: به نظر می‌رسد متولیان بخش فرهنگ بیش از آنکه به رعایت عفاف در جامعه تاکید کنند بر مسئله حجاب اصرار می ورزند و هر چند عدم رعایت حجاب توسط برخی بانوان قابل توجیه نیست اما بهتر است به این سوال نیز پاسخ داده شود که چرا چشم دل مردان و زنان در جامعه سیر نیست که دغدغه مندان فرهنگی جامعه برای ایجاد امنیت برای زنان مجبور به تفکیک جنسیتی در محیط های کار می شوند؟!

زنان و مردان در کنار یکدیگر خانه خدا را طواف می‌کنند

عضو هیئت رییسه سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در اصفهان ادامه داد: در هیچ کجای اسلام به تفکیک جنسیتی اشاره نشده است به طوری که حتی در زمان اقامه نماز در مسجد الحرام زنان در کنار مردان می‌ایستند و در طواف خانه خدا نیز تبعیضی برای زنان در نظر گرفته نمی‌شود.

وی افزود: یک جامعه متعادل جامعه‌ای است که در آن زنان در کنار مردان بدون وجود هیچ گونه نگاه شهوت آلود و یا حرکت گناه آلودی به کار و فعالیت و تلاش می‌پردازند و پیش از هر چیز به سازندگی و پویایی کشور خود می‌اندیشند، اما پاسخ به این سوال مهم را که چرا در جامعه ایران و در برخی مشاغل، زنان از امنیت کافی در کنار مردان برخوردار نیستند باید از همان مسئولان فرهنگی پرسید که به جای پاسخ گویی به عملکردهای ۳۵ سال اخیر خود با پاک کردن صورت مساله به فکر تفکیک جنسیتی در محیط‌های کار افتاده‌اند.

بهشتی تصریح کرد: ناگفته پیدا است که بخشی از طرح‌های اخیر مجلس درباره امر به معروف و نهی از منکر و یا اقدامات اخیر برخی مسئولان درباره تفکیک جنسیتی در محیط‌های کار، با هدف دور ساختن اذهان عمومی از کاستی‌های جامعه و فسادهای دولت قبل و بخشی نیز با هدف ایجاد اخلال در عملکرد دولت یازدهم صورت می‌گیرد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا