سرخط خبرهای سازمان

معرفی کتاب: جهانی شدن و دموکراسی در ایران (امیرمسعود شهرام نیا)

عنوان : جهانی شدن و دموکراسی در ایران

نویسنده: امیرمسعود شهرام نیا

ناشر : نگاه معاصر

صفحات :۶۶۸

قیمت پشت جلد : ۸۵۰۰ تومان

 

 


به پیشنهاد و معرفی : مهدی مقدری (دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی – کارشناس روابط بین الملل)

moghadari_BW“جهانی شدن و دموکراسی در ایران” عنوان کتابی از امیرمسعود شهرام نیاست که بر پایه روش علمی و آکادمیک نوشته شده و انتشار یافته است. این کتاب نگاهی دقیق به نظریه های جهانی شدن و دموکراسی و شاخصی های هر یک از آنها دارد و در واقع بخش نخست آن را تشکیل می دهد. نویسنده کتاب منظور در نظر گرفته از جهانی شدن را در واقع موج جدید جهانی شدن می داند و به توسعه اخیر آن بعد از پایان جنگ سرد و گسترش مفهومی آن از دهه ۹۰ میلادی اشاره می کند.

در مقدمه این اثر همچنین به نظریه های دموکراسی خواهی بر پایه موج های دموکراسی تاکید می شود . شهرام نیا در مقدمه کتاب اشاره دارد که منظورش از “موج دموکراسی” تحولاتی است که طی مدت نسبتاً کوتاه و فشرده ای در درون نظام های سیاسی مختلفی که شباهت هایی با هم دارند، در جهت پیشرفت فرآیندهای دموکراتیک رخ می دهد.

در واقع نویسنده می خواهد تاثیر مجموعه تغییرات ایجاد شده در نظام بین الملل را که از آن با تعبیر پارادایم جهانی شدن یاد می کند بر موج اخیر دموکراسی به ویژه در ایران بررسی نماید.

از این رو، بخش دوم به روند و شاخص های دموکراسی در ایران و تأثیر جهانی شدن بر فرآیند دموکراسی در ایران می پردازد.

خاطر نشان می سازد که روش شهرام نیا برای تبیین دموکراسی در ایران مبتنی بر نظریه “موج سوم دموکراسی” هانتینگتون است.

به دانشجویان و علاقمندان به مطالعات علوم سیاسی، روابط بین الملل، اندیشه های سیاسی و جامعه شناسی سیاسی ایران مطالعه این کتاب را  توصیه می کنم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا