سرخط خبرهای سازمان

اصولگرایان بحران رهبری سیاسی دارند

 

آرمان ـ سعید شمس: عملکرد دولت یازدهم از آغاز فعالیت خود تاکنون دارای نقاط مثبت و منفی بوده است و هیچ فرد یا گروهی منکر آن نیست چون ذات همه دولت‌ها همین است اما باید در نظر داشت دولت یازدهم آنچه را تحویل گرفت که مشکلات زیادی در آن نهفته و برخی از آنها بارز بود. اکنون که بیش از یکسال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید گذشته است باید این سوال را داشت که دکتر روحانی و یارانش تا چه اندازه در رفع این مشکلات موفق بودند و البته چه سنگ اندازی‌هایی در این مسیر وجود داشته است. امیر محبیان از فعالان سیاسی اصولگرا با گفتن اینکه « در سال دوم فشار‌ها بر دولت افزون خواهد شد. البته حتما دولتی‌ها می‌دانند که تحمل فشار جزیی از کارشان است و به همین دلیل گمان نمی‌کنم تاثیری در تلاش و تاثیرگذاری آنها داشته باشد. » اصرار دارد که دولت باید حاشیه گریز باشد. این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین با گفتن اینکه «جریان اصولگرایی با وجود پتانسیل بالای سیاسی و اجتماعی هنوز گرفتار بحران رهبری سیاسی است. » معتقد است که در غیاب مرحوم عسگراولادی و بیماری آیت‌الله مهدی کنی و همچنین وضعیت خاص آقای ناطق نوری این جریان باید قید اتحاد را بزند و در نهایت برای همگرایی تلاش کند. امیر محبیان در این راستا به سوالات «آرمان» پاسخ داد که در ادامه می‌خوانید:
 دولت یازدهم سال نخست فعالیت خود را با موفقیت ها و البته برخی ناکامی‌هایی به پایان رساند و اکنون نیمه دوم را در حال گذراندن است. چالش های پیش رو در سال دوم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 
سال نخست معمولا سال امن برای دولت‌هاست زیرا هنوز موج انتظارات آغاز نشده است، هر چند دولت روحانی در‌‌ همان سال نخست هم زیر فشار قرار گرفت و فعالیت خود را با فشار و تهدید شروع کرد. بر این گمانم که در سال دوم فشار‌ها بر دولت افزون خواهد شد. البته حتما دولتی‌ها می‌دانند که تحمل فشار جزیی از کارشان است و به همین دلیل گمان نمی‌کنم تاثیری در تلاش و تاثیرگذاری آنها داشته باشد.
 افزایش فشارها در سال دوم هم امری معمول است؟ در حالی که بسیاری عملکرد سال نخست دولت را مثبت ارزیابی می‌کنند، این هجمه‌ها و فشارها، ریشه در چه موضوعاتی دارد؟
یک دلیل افزایش فشارها، نزدیکی به انتخابات مجلس است. می‌خواهند با هجمه و فشار، دولت را در انتخابات به انفعال و خنثی بودن بکشند و هم به دلیل این است که مخالفان تندرو دولت سریع‌تر از آنچه گمان می‌رفت روحیه خود را بازیابی کردند. در سال دوم بعضی وزارتخانه‌ها زیر فشار خواهند بود، وزارت ارشاد به دلایل مختلف از سوی مخالفان دولت زیر فشار خواهد ماند، فقط هوشمندی مسئولان وزارتخانه است که آنها را از ترکش حملات نجات خواهد داد. وزارت علوم نیز از فشار‌ها خلاص نخواهد شد زیرا دغدغه مخالفان، وزیر نبود بلکه سیاست‌های وزارتخانه بود که ظاهرا کسی صحبت از تغییر آن نمی‌کند. وزیر خارجه هوشمندانه فشار‌ها و تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرد اما باید خود را برای زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسد، آماده سازد. مخالفان تند دولت منتظر نتیجه مذاکرات هستند تا در صورت به نتیجه نرسیدن آن براساس روش «دیدی گفتم» روحانی را زیر سوال ببرند. دولت هم با وجود شعار‌ها متاسفانه سیاست تبلیغاتی منسجمی نداشته و برنامه روشنی بر پایه مدیریت برداشت ندارد.
 فارغ از پیش بینی آینده و استراتژی مخالفان، دولت یازدهم تا به امروز به چه میزان توانسته انتظارات عمومی را برآورده کند؟
واقعیت موجود این است که دولت پیشین با نوع مدیریت و رفتاری که داشت، ناخواسته سطح انتظارات و مطالبات مردم را بسیار پایین آورد و مردم فعلا همین که جنجال نیست، احساس آرامش می‌کنند. اما مهلت فعلی تداوم چندانی نخواهد داشت. به زودی مطالبات در حوزه‌های مختلف مطرح می‌شود و مخالفان هم بر این امواج سوار خواهند شد. هر دولتی باید بداند که مهم‌تر از فعالیت‌هایش ایجاد تصویری از عملکرد دولت است که مردم آن را موفق ارزیابی کنند. موفقیت تصادفی نیست، موفقیت محصول برنامه‌ریزی است، هر دولتی هم که برنامه‌ریزی برای مدیریت افکار عمومی نداشته باشد در واقع برای شکست خود برنامه‌ریزی کرده است.
 نقاط قوتی که در کارنامه یکسال دولت ملموس هستند، کدامند؟
مهم‌ترین نقطه قوت دولت، اولا آن است که پس از یک دوران پر جنجال بر سر کار آمد لذا پس از پیروزی، افکار عمومی خسته به یک فضای آرام و انفعالی وارد شد. دومین نقطه قوت دولت آن بود که پروژه محوری‌اش یعنی مذاکرات هسته‌ای، پروژه اصلی نظام است، لذا در حاشیه امنیت سیاست‌های کلان نظام بود و مخالفان در هجوم به این سیاست‌ها محدودیت داشتند. واکنش‌های ظریف هم جز در چند مورد اولیه هوشمندانه بود. همچنین لازم به اشاره است که از مهم‌ترین نقاط قوت به گمانم عملکرد خوب و بدون سر و صدا و البته موفق وزیر بهداشت بود. مردم نتیجه یک مدیریت تخصصی و بدون جنجال را احساس کردند.
 نقطه ضعفی هست که بتوان آن را هزینه‌سازتلقی کرد؟
اولا بزرگ‌ترین تله‌ای که فراروی دولت روحانی است، این است که از فضای عقلانی خارج شده و در فضای احساسی واکنش نشان دهد، یا آنکه ادبیات فاخر و مودبانه را کناری نهد و تسلیم ادبیات تند و خشن مخالفانش شود. افکار عمومی از روحانی و مردانش این انتظار را دارند که شان و جایگاه موقعیت خود را در رفتارشان در نظر بگیرند. دومین نقطه ضعف که نباید گرفتار آن شود افتادن در گرداب دامن زدن به مطالبات فزاینده از طریق دادن شعارهای فریبنده است. اگر دولت به دام دفاع از عملکرد یا برنامه‌ها از طریق شعار دادن بیفتد، دیری نمی‌پاید که چونان مردم فریبان جلوه‌گر خواهد شد و رقیبان شعار‌ها را سکوی حمله به دولت خواهند کرد. سوم هم اینکه فقدان استراتژی برای مدیریت افکار عمومی است، هدفم آن نیست که دولت واکنش تبلیغاتی ندارد، طبعا چنین واکنش‌هایی را می‌بینیم ولی سردرگمی موجود نشانگر فقدان استراتژی است. مطمئن باشید دولت از بی‌توجهی به همین مساله هم صدمه خواهد خورد.
 این ذهنیت که گفته می‌شود دولتِ فعلی در دشوار‌ترین شرایط ممکن شروع به کار کرد را چقدر بر اساس واقعیت می‌دانید؟
طبعا ظهور هر دولتی مولود نواقص دولت پیشین است، هرچه مشکلات دولت پیشین بیشتر باشد دولت پسین شرایط دشوارتری خواهد داشت. اما من شخصا معتقدم هر دولتی مشکلات خود را دارد و باید بر اساس راه‌حل‌هایش ارزیابی شود نه مسائل فرارویش! شما نمی‌توانید دولتی را مثال بزنید که در وضعیت ایده آلی قبول مسئولیت کرده باشد. دولت روحانی هم مشکلاتی فرارویش داشت که با شعار حل آنها رأی آورد، لذا وجود مشکلات نباید بهانه عدم حل مسائل شود بلکه باید انگیزه حل مساله شود.
 اولویت اصلی در سال اول چه مساله‌ای بود و از این پس باید پیگیری کدام موضوع مهم‌تر انجام شود؟
اولویت دولت در سال نخست پیوند زدن همه امور به مذاکرات هسته‌ای بود، اقدامی که ضمن قرار دادن اکثر فعالیت‌ها در حالت تعلیق فشار بسیاری را بر دوش وزارت‌خارجه وارد آورد. البته خوشبختانه به مرور این اشتباه اصلاح شد و هنوز هم در مسیر تفکیک امور از مذاکرات قرار داریم، در سال دوم دولت باید بکوشد به أفکار عمومی اثبات کند که فلسفه وجودیش فقط مذاکرات هسته‌ای نیست زیرا در غیر این صورت با شکست فرضی مذاکرات، دولت شکست خورده تلقی می‌شود.
 دولت رابطه‌اش با نهادهای دیگر، بالاخص مجلس را خوب مدیریت کرد یا… 
به گمانم هماهنگی مجلس با دولت مرهون هنرنمایی یا مدیریت محض دولت نیست، بلکه بیشتر به نوع نگاه اکثریت اصولگرای مجلس به دولت پیشین و به ویژه موضع دکتر لاریجانی و منش او بر می‌گردد. لاریجانی نگاه مثبتی به شخص روحانی و منش معتدل او دارد. همین امر منجر به هدایت امور به نحوی شده است که اکثریت مجلس فضای تعاملی با دولت را گسترده‌تر کردند. ضمن آنکه اکثریت اصولگرای مجلس مایل نیستند که با تندرو‌های مجلس هم موضع باشند.
 تعداد پرشمار سئوالات مجلسی‌ها به ضعف دولت بر می‌شود؟
اکثرمجلس نشینان تندرو نیستند، هر چند در میان مجلس نشینان تندرو هم هست و مخالفان دولت هم دنبال بهانه هستند تا دولت را نقد کنند، مهم این است که دولت بهانه‌سازی برای مخالفانش نکند، که باید بگویم دولت به اندازه کافی هم بهانه‌سازی برای حمله به خود کرده است به نحوی که تندرو‌ها با استفاده از این بهانه‌ها اکثریت معتدل مجلس را منفعل کردند. من بدون شک بر حسب تجربه، ضعف دولت در کنترل فضای ذهنی مجلس را در افزایش فشار‌ها موثر می‌دانم. البته ناگفته پیداست که شرایط نسبت به چند سال پیش بهتر شده و تعامل، تعاملی معقول است.
 گروهی تندرو خطاب می‌شوند، اصلا وجود چنین پدیده‌ای را قبول دارید یا خیر؟ 
تندروی همیشه بوده، هست و خواهد بود. تندروی یعنی غلبه احساس بر عقل یا منافع نزدیک بر منافع راهبردی که‌‌ همان کوته اندیشی است. به همین دلیل همیشه باید شاهد تحرکات تند چنین گروه‌هایی باشیم و البته نگذاریم تخریب هایشان غیرقابل جبران باشد.
 این گروه چه هزینه‌هایی را تحمیل می‌کنند؟
تندرو‌ها هر چند انرژی فراوانی دارند، اما این انرژی به‌دلیل فقدان راهبرد عقلانی تخریبی است. وضعیت تندرو‌ها مثل دینامیت است، پرانرژی ولی در جهت تخریب! با دینامیت می‌توان ساختمانی را تخریب کرد ولی نمی‌توان ساخت.
 دولت باید در قبال تندرو‌ها چه واکنشی نشان بدهد؟
تحمل هوشمندانه، قرار دادن تندرو‌ها در برابر افکار عمومی و نیز ایجاد اتحاد عملیاتی با معتدلین بعلاوه خودداری از دادن بهانه و گاف‌های سیاسی.
 از بحث دولت خارج شویم. موافقید به بررسی شرایط جریان اصولگرایی بپردازیم.
حتما. به هرحال اصولگرایان همیشه و در همه بحث‌ها برجسته هستند و برای کشور و همچنین اتفاقاتی که قرار است در آینده بیفتد، وضعیت این جریان اصولگرایی اهمیت زیادی دارد
 اصولگرایان یکسال بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری و یکسال مانده به انتخابات مجلس چه شرایطی دارد؟
جریان اصولگرایی با وجود پتانسیل بالای سیاسی و اجتماعی هنوز گرفتار بحران رهبری سیاسی است. شوک دوم خرداد، ضربه نخست را به قابلیت‌های رهبری اصولگرایی زد و به مرور با ظهور جریان‌های طغیانگر و مسامحه کاری با آنها این بحران عمق گرفت، درگذشت مرحوم عسگر اولادی و بیماری آیت‌الله مهدوی و موقعیت خاص آقای ناطق عملا رهبری سیاسی معتدل را تضعیف کرد، الآن در واقع به نحوی علی لاریجانی محور معتدلین شده است، او را نیز تیم ایثارگران و رهپویان و پایداری‌ها قبول ندارند. اکنون تلاش‌هایی ارزشمند از سوی حجت‌الاسلام تقوی صورت می‌گیرد که باید تقویت و جهت داده شود. بر این باورم هرچه سریع‌تر باید جریان اصولگرایی روی محور عقلانیت و اعتدال بازتعریف و نوسازی شود. تردیدی نیست که پروسه مردمسالاری در ایران بدون حفظ موازنه میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان ممکن نیست.
 آیا آنها دنبال این هستند که شکست در سال ۹۲ را جبران کنند؟ 
اصولگرایان معتدل خود را شکست خورده تلقی نمی‌کنند، زیرا روحانی را زیاد دور از خود احساس نمی‌کنند. اصولگرایان معتدل نگران اصلاح طلبان هستند، این دغدغه را می‌توان در هم‌پیمانی ناخواسته با تندرو‌ها بر روی استیضاح وزیر علوم دید.
 مجلس دهم با توجه به خط و مشی دولت چقدر برای اصولگرایان اهمیت دارد؟
مجلس همیشه برای اصولگرایان اهمیت داشته و خواهد داشت زیرا رکن مهم و دموکراتیک قدرت است، ضمن آنکه مهم‌ترین سازوکاری که با آن می‌توان رکن پر قدرت دولت را کنترل کرد، مجلس است. دقیقا به همین دلیل تلاش زیادی را از خود نشان داد تا به مانند مجالس سه گانه اصولگرایی هفتم تا نهم، مجلس دهم هم با اکثریتی اصولگرا تشکیل شود.
 آیا اصولگرایی اتحاد را تجربه می‌کند یا به مانند انتخابات نهمین دوره همچنان چند پاره وارد انتخابات خواهند شد؟
اصولگرایی حتما احتیاج دارد تا به سوی همگرایی پیش رود، تاکید بر همگرایی به این دلیل است که اتحاد کمی دور از دسترس است، اگر با وجود و ظهور جریانات تندرو همگرایی هم دشوار شد باید توافقاتی مبنی بر عدم تنازع پدید‌اید. نباید فراموش کنیم که رقبای اصولگرایی مترصد اختلاف اصولگرایان هستند، اگر کوتاهی شود چه بسا اصولگرایان و حتی کشور هزینه‌های سنگین دهد ضمن آنکه ضعف اصولگرایان فرصت اعمال فشار اصلاح‌طلبان تندرو به دولت را فرآهم می‌کند و بعید نیست دولت را از تعادل خارج کند.
 انشقاق و اختلاف عقیده‌ها در جریان اصولگرایی ریشه در چه مساله‌ای دارد؟
گروهی در مفهوم اصولگرایی ابهام دارند، اینان به گونه‌ای اصولگرایی را تعریف می‌کنند که یا دایره در برگیرندگی آن بسیار تنگ است و جز خود آنها یا گروه‌شان کسی در آن نمی‌گنجد یا آنچنان اصولگرایی را گسترده و رقیق تعریف می‌کنند که نه تنها اصلاح‌طلبان بلکه اپوزیسیون را نیز در بر می‌گیرد، این تعریف‌ها هیچکدام جامع و مانع نیست. گروهی در شناخت منش اصولگرایی دچار اختلاف هستند، بعضی تندروی را عین انقلابی‌گری می‌دانند و اعتدال را خنثی بودن! بعضی اعتدال را عنصر ذاتی اصولگرایی می‌دانند. همچنین گروهی وحدت را ضروری و گروهی وحدت را شعار شیطان می‌دانند؟! اما در تشخیص رقیب نیز اختلاف هست بعضی اصلاح‌طلبان را رقیب می‌دانند بعضی اصلاح‌طلبان تندرو را! البته بعضی همه غیر از خود را دشمن می‌دانند حتی اصولگرایان دیگر را! در تشخیص رهبری اصولگرایان هم اختلاف هست، گروهی جامعتین را پذیرفته‌اند و گروهی آیت‌الله مصباح را! البته ذکر دو نکته ضروری است این اختلافات بعضا شدید‌تر در میان اصلاح‌طلبان نیز هست ثانیا اکثریت اصولگرایان در مفاهیم و منش و… وحدت دارند ولی اقلیتی هست که در همه موارد با اصولگرایان اختلاف داشته و در همه موارد‌سازمخالف می‌زنند. وضعیتی که اصولگرایان باید تکلیف آن را یکسره کنند.
 مشکل اصلی چیست که اتحاد در انتخابات را برای اصولگرایان به اتفاقی غیرممکن یا حداقل سخت تبدیل کرده است؟
اتحاد در حال حاضر برای اصلاح‌طلبان هم دشوار است، فعلا مهم اتحاد نیست باید عاقلانه اوضاع را تحلیل کرد و به هماهنگی اکتفا کرد. علت اساسی آن هم این است که اتحاد معمولا در محیط‌های دموکراتیک سخت رخ می‌دهد، در محیط دموکراتیک ائتلاف رخ می‌دهد.
 با توجه به اتفاق انتخابات سال ۹۲ و تغییر فضا، می‌توان درباره نتیجه انتخابات مجلس دهم پیش‌بینی‌ای داشت؟
پیش بینی و پیشگویی در سیاست جای ندارد ما باید بر اساس اطلاعات دقیق سخن بگوییم یا نهایتا در صورت ابهام اطلاعات، سناریو‌پردازی کنیم. درباره سناریو‌های محتمل مجلس بحث‌های مفصلی است که باید جداگانه مورد بحث قرار گیرد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا