سرخط خبرهای سازمان

قائم مقام سازمان عدالت و آزادی : بر اساس اصل برائت استفاده از تکنولوژی‌های روز جهانی حلال است

بوی باران|هر چند مدت‌ها است که سازمان امنیت ملی وظیفه تصمیم گیری در قبال نحوه دسترسی به فضای مجازی را به شورای عالی فضای مجازی تفویض کرده است، اما باز هم کاربران رایتل و ایرانسل به راحتی نمی‌توانند از همه امکانات نسل سوم تلفن‌های همراه خود استفاده کنند به طوری که علاوه بر قطع سرویس چت تصویری، سامانه ارسال پیام تصویری نیز تنها با امضای تعهد نامه رسمی کاربر در دفاتر امور مشترکان قابل استفاده است. بنابراین می‌توان گفت که هر چند نگرانی برخی شخصیت‌ها نسبت به بازخوردهای فرهنگی استفاده از اینترنت پر سرعت همراه اول که به تازگی پروانه راه اندازی نسل سوم تلفن همراه را کسب کرده مورد توجه است، اما تاثیر عوامل سیاسی نیز در اتخاذ چنین تصمیماتی بی تاثیر نیست.

برای روشن شدن بیشتر این مساله که آیا مخالفت با استفاده از نسل سوم تلفن همراه بیشتر جنبه سیاسی دارد یا فرهنگی؟ ایسنا، با بهراد بهشتی قائم مقام سازمان عدالت و آزادی ، پژوهشگر دینی و کارشناس مسایل فرهنگی، سعید جهانیان استاد علوم ارتباطات دانشگاه اصفهان، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر و میمه در  مجلس شورای اسلامی و محمد کشفی آزاد دبیر سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار شاخه استان اصفهان به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

بر اساس اصل برائت استفاده از تکنولوژی‌های روز جهانی حلال است

بهراد بهشتی، پژوهشگر دینی با ناگزیر خواندن ورود تکنولوژی‌های روز دنیا به ایران گفت: نسل سوم تلفن همراه و برخورداری از اینترنت با پهنای باند زیاد فرآیندی است که دیر یا زود به کشور ما نیز وارد خواهد شد و مسئولان نمی‌توانند ایران را به عنوان یک کشور نخبه پرور ایزوله کرده و به حالت جزیره‌ای درآورند.

وی افزود: خوب یا بد بودن استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی مسئله‌ای نیست که در ذات این ابزارها نهادینه شده باشد به طوری که کاربر اینترنت می‌تواند از هر کدام از این ابزارها استفاده درست یا غلطی داشته باشد و برخورد سلبی با جوانان و جلوگیری از استفاده آن‌ها از تکنولوژی های روز جهانی باعث بدبینی جوانان نسبت به اسلام، فقاهت و فقها می‌شود.

بهشتی با اشاره به اصل برائت در شرع، خاطر‌نشان‌کرد: اصل برائت اصلی است که در مورد حرمت یا حلیت یک پدیده به صورت شرعی حکم صادر می‌کند. بر اساس این اصل اگر هیچ گونه سند یا مدرک قابل قبولی برای حرمت یک پدیده وجود نداشته باشد آن مسئله حلال الهی است و استفاده از اینترنت نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مسئولان نیاز جوانان را مورد توجه قرار دهند

بهشتی با تاکید بر اینکه هر تکنولوژی ممکن است پیامدهای ناخواسته و زیان بخشی نیز داشته باشد، گفت: آثار و پیامدهای ناپسند و غیر اخلاقی تکنولوژی‌های نوین ارتباطی نیازمند بررسی و ریشه کن شدن هستند، اما این که تمام آحاد جامعه را از استفاده سودمند از اینترنت پر سرعت منع کنیم اقدام صحیح و کارشناسی شده‌ای نیست.

این پژوهشگر دینی افزود: مگر تلویزیون نمی‌تواند به عنوان یک ابزارمستهجن ترین تصاویر ممکن را پخش کند پس باید تا چندی دیگر تلویزیون نیز به عنوان یک ابزار حرام در جامعه شناخته شود. مسئولان بهتر است در بحث افزایش پهنای باند اینترنت نیاز جوانان و محققان ایرانی را مورد توجه قرار دهند و استفاده از شمشیرهای چوبی در برابر آسیاب‌های بادی اجتناب کنند.

کشور نیازمند فقیهان شجاع است

وی با اشاره به شجاعت امام خمینی (ره) در فقه خویش و استفاده از آن برای رفع مشکل بازی شطرنج و مسئله موسیقی در ایران تصریح‌کرد: کشور نیازمند فقیهان و مراجع شجاعی مانند امام راحل است که با تکیه بر فقه پویا بزرگترین چالش جوانان در زمان خود را حل کردند و اگر فتوای قاطع امام در باب حلیت بازی شطرنج و گوش دادن به موسیقی نبود امروز با وجود دلواپسان دینی کشور، برای حل این مسائل با مشکل روبه رو بودیم.

بهشتی افزود: فقیهان باید گره گشای مشکلات مردم جامعه باشند نه اینکه گرهی بر گِره مشکلات مردم اضافه کنند. راهکار رهایی از نگرانی‌های فرهنگی جامعه ایجاد ممنوعیت و صدور حکم حرمت نیست بلکه مردم جامعه باید بتوانند با خیالی آسوده از تکنولوژی‌های نوین ارتباطی به صورت صحیح استفاده کنند.

زمانی مردم بلندگو را بوق شیطان می‌پنداشتند

وی خاطرنشان‌کرد: ایجاد پیوست فرهنگی برای فناوری‌های نوین ارتباطی به شرطی سودمند و راهگشا است که مخالف حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی شهروندان جامعه نباشد.

این پژوهشگر دینی و کارشناس مسایل فرهنگی گفت: در طول تاریخ مردم ایران همواره در مواجهه اول با تکنولوژی با مشکل روبه رو بوده‌اند همان گونه که شهید مطهری در وصف روزهای نخستین ورود بلندگو به جامعه ایران گفته است که مردم بلند گو را “بوق شیطان” می‌پنداشتند، اما از دید اسلام انسان باید فرزند زمان خود باشد و از همه دستاورهای جدید دنیا به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

بهشتی ادامه داد: هر چند استفاده از اینترنت با پهنای باند زیاد و یا نسل سوم تلفن همراه بی شک نقاط ضعفی نیز برای جامعه ایران دارد، اما این نقاط ضعف در مقایسه با نقاط قوت استفاده از تکنولوژی قابل چشم پوشی کردن است همان گونه که ایرادات استفاده از فناوری‌های نوین IT  و ICT از طریق راهکارهای نرم افزاری فرهنگی قابل اصلاح است.

وی افزود: جوانان ایرانی فرهیخته هستند و این حقیقت را به خوبی در می‌یابند که تمرکز نهادهای امنیتی- فرهنگی جامعه بیشتر در فیلتر کردن سایت‌های سیاسی و فکری است تا سایت‌های غیر اخلاقی و تصاویری که دیدگاه جوانان ایرانی را نسبت به سبک زندگی تغییر می‌دهند.

قائم مقام دبیر کل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی اظهارکرد: نهادهای سیاست گذار فرهنگی درجامعه باید بدانند که بروز و گسترش چنین دیدگاه‌هایی در بین مردم تبعات منفی بسیاری دارد و دیدگاه جوانان را نسبت به روند سیاست گذاری کشور با مشکل روبه رو خواهد کرد.

 دلواپسان مجلس راه به جایی نخواهند برد

بهشتی با تاکید بر اینکه دولت در عمل به وعده های خود جدی است، تصریح‌کرد: وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی یک به یک در حال تحقق یافتن است و رییس جمهور درباره فراهم کردن عرصه برای استفاده عموم مردم از اینترنت پر سرعت نیز به همگان قول مساعد داده و ملت امیدوار است دولت در راه رسیدن به اهداف خود محکم و استوار به پیش برود.

وی خاطرنشان‌کرد: دلواپسان نگران مجلس باید بدانند که در اعتراض‌های خود راه به جایی نخواهند برد همان گونه که در جریان استیضاح وزیر علوم نتوانستند به خواسته نهایی خود برسند چرا که به نظر می‌رسد بیش از این که این افراد نگران دین، تشیع و یا تشرع مردم باشند به فکر حفظ پست و مقام مسئولیتی خود هستند.

ایجاد نوسانات رفتاری در جامعه با تاخیر ورود فن‌آوری

همچنین سعید جهانیان، استاد مدیریت فن‌آوری اطلاعات دانشگاه اصفهان در تشریح فواید نسل سوم تلفن همراه گفت: بر خلاف نسل اول و دوم تلفن همراه که تنها توانایی انتقال صوت و دیتا را بر عهده داشتند تلفن‌های همراه نسل سوم علاوه بر انتقال صوت قابلیت انتقال اطلاعات چند رسانه‌ای را نیز دارند.

وی تصریح‌کرد: کاربران تلفن‌های نسل سوم همچنین می‌توانند علاوه بر مشاهده آنلاین ویدئوکیلیپ‌ها و برنامه های تلویزیونی بر روی گوشی‌های تلفن همراه خود از سرعت بالای اینترنت نیز استفاده کنند.

استاد مدیریت فن‌آوری اطلاعات دانشگاه اصفهان  خاطرنشان‌کرد: انسانها وقتی می توانند صدای یکدیگر را از راه دور بشنوند طبیعی است که بخواهند تصویر همدیگر را نیز ببینند و تلفن همراه صرفا وسیله ای ارتباطی محسوب نمی شود بلکه می توان از خدمات ارزش افزوده مخابراتی نیز بهره برد.

جهانیان با اشاره به مخالفت‌های صورت گرفته در خصوص استفاده از اینترنت با پهنای باند زیاد و نسل سوم تلفن همراه گفت: بر اساس تجربیات تاریخی ایران همواره وقتی در برابر ورود تکنولوژی مقاومت شده است، آن تکنولوژی به هرحال بر مقاومتها غلبه کرده است در این زمینه می توان به رادیو، فاکس، و یا ویدئو اشاره کرد.

استاد مدیریت فن‌آوری اطلاعات دانشگاه اصفهان ادامه داد: مقاومت در مقابل ورود تکنولوژی موجب می شود تکنولوژی‌های نوین با تاخیر وارده شده و مورد استفاده قرار بگیرند که این تاخیر عامل ایجاد نوسانات رفتاری در جامعه  می‌شود به عبارت دیگر موجب افراط و تفریط‌ می شود.

وی با بیان اینکه ماهیت تکنولوژی ذاتآ دو گانه است، افزود: تکنولوژی از یک سو رهایی بخش است و از سوی دیگر سلطه گر، به طوری که از یک سو محدودیت‌های زمانی و مکانی انسان را کاهش می دهد و از سوی دیگر امکان کنترل رفتارها و سلطه بر زندگی او را بیشتر می کند به عنوان مثال تلفن همراه محدودیتهای مکانی را از بین می برد اما در عین حال ردیابی کاربر و شنود مکالمات او را ساده تر می کند. به این ترتیب با ورود تکنولوژی جدید مسایل قبلی رفع می شود اما مسایل جدید تری ظهور می کند که پیچیده تر بوده و سطح بالاتری دارند.

جهانیان اظهارکرد: ورود تکنولوژی همواره سطح مسایل موجود در جوامع را ارتقاء می‌دهد و افق تازه‌تری از مسائل را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد به این ترتیب تحقیقات علمی از اعتبار و ارزش بیشتری برخوردار می‌شوند زیرا با مسایل پیشرفته تر و عمیق تری سروکار دارند همچنین امکان نوآوری و ثروت آفرینی هم بیشتر می‌شود.

استاد مدیریت فن‌آوری اطلاعات دانشگاه اصفهان تصریح‌کرد: در برار واژه تکنولوژی‌ کلمه فناوری را قرار  داده‌ایم که ساختی شبیه کلماتی مانند جنگ آوری، دلاوری ، سودآوری و حتی نوآوری دارد و انتخاب و پذیرش این معادل برای اصطلاح پیچیده و عمیقی مانند تکنولوژی حاکی از آن است که جامعه تکنولوژی را بیشتر امری وارداتی در نظر گرفته و به جنبه مصرفی آن توجه می کند. همین برداشت از تکنولوژی خود موجب بروز مقاومتها و مخالفتهایی در برابر نفوذ و ترویج آن در جامعه شده است. در حالی که بهتر است به جای “فناوری” از کلماتی مانند “فن دانی” یا “فن آگاهی” استفاده شود که متضمن وجه تولید کنندگی و خلق تکنولوژی می‌باشند.

صدا و سیما استان اصفهان در سیطره استانداری است

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی با بیان اینکه دولت در بعضی مسائل زیاده خواه است، اظهارکرد: برخی اصلاح طلبان بر این اعتقاد هستند که دلیل اصلی مخالفت مجلس با پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش پهنای باند اینترنت به دلیل ترس از انتقال اخبار به آحاد جامعه است در حالی که به عنوان مثال در استان اصفهان صدا و سیما به طور کامل در سیطره استانداری است.

وی با بیان اینکه دولت در قبال صدا و سیما ناسپاس است، افزود: به اخبار پخش شده از سیما نگاه کنید، تیتر یک همه اخبار در کشور به دستاوردها و اقدامات دولت اختصاص دارد و قوه مقننه جایگاه بعدی را در پوشش خبری دارد. بنابراین انصاف نیست که صدا و سیما را به عنوان نهادی که مخالف با سیاست‌های دولت رفتار می‌کند بشناسیم.

نمی‌توان مردم را به حال خود رها کرد

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان‌کرد: هیچ نماینده‌ای در مجلس شورای اسلامی و هیچ مقام مسئول فقهی در کشور با پیشرفت علمی مخالف نیست، اما با این وجود نمی‌توان مردم را به حال خود رها کرد چرا که بعدها همین مردم به ظاهر خوشحال امروز از ما مسئولان گلایه می‌کنند که چرا حقیقت ماجرا را برای ما شرح ندادید و چرا جامعه را از آسیب‌های تکنولوژی‌های نو آگاه نکردید.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه افراطی عمل کردن در پهنای باند اینترنت مخالف سیاست‌های کلان جامعه است، گفت: سوال اساسی این جا است که چرا رییس جمهوری که ریاست شورای عالی فضای مجازی را بر عهده دارد تاکنون هیچ جلسه‌ای برای بررسی نحوه دسترسی مردم به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پر طرفدار برگزار نکرده است.

افزایش پهنای باند اینترنت مغایر سیاست اعتدال دولت است

وی ادامه داد: اگر اطمینانی برای استفاده مردم از ظرفیت‌های مجازی داخل کشور در صورت گسترش فناوری موبایل نسل سوم و اینترنت پر سرعت وجود داشت هیچ شخص حقیقی و حقوقی با این تکنولوژی مخالفتی نمی‌کرد، اما مسئله مهم این است که این ابزارهای نوین امکان استفاده از همه ظرفیت‌های غیر اخلاقی جهانی در فضای مجازی را فراهم می‌کند که این موضوع چه از لحاظ شرعی و چه از لحاظ اخلاقی صحیح نیست.

حاجی دلیگانی افزود: همسر رییس جمهور آمریکا که در قلب کفر و فساد زندگی می‌کند در سخنرانی‌های خود اعلام کرده است که اجازه استفاده از همه امکانات فضای مجازی را به فرزندان خود نمی‌دهد، آن وقت چگونه برخی آقایان انتظار دارند نظام جمهوری اسلامی ایران با استفاده بی قید و شرط از همه ظرفیت‌های فضای بی‌چارچوب مجازی برای همگان موافقت کند. از دید دلسوزان جامعه این گونه اقدامات دولت علاوه بر این که رفتاری افراط گونه است بلکه مغایر با سیاست اعتدال دولت تدبیر و امید است.

مخالفت با افزایش پهنای باند دلایل سیاسی دارد

همچنین محمد کشفی آزاد، دبیر سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار شاخه استان اصفهان با سیاسی دانستن موضوع مخالفت برخی شخصیت‌ها با افزایش پهنای باند اینترنت اظهارکرد: نسل سوم تلفن همراه برای برخی دلواپسان نظام حکم دور زدن تحریم‌هایی را دارد که سال‌ها است آن‌ها بر فضای مجازی کشور اعمال کرده‌اند.

وی افزود: این فناوری به کاربران فضای مجازی امکان می‌دهد که بدون فوت وقت از به روزترین حوادث و اتفاقات جهان اطلاع حاصل کنند و با استفاده از تماس تلفنی تصویری به صورت آنلاین از عمق رویدادهای روز کشور و جهان مطلع شوند.

 وی ابراز عقیده ‌کرد: آنچه حساسیت و نگرانی برخی شخصیت‌های مذهبی و سیاسی کشور را در مورد استفاده از اینترنت با پهنای باند وسیع برانگیخته است بیش از آنکه مسائل فرهنگی باشد مسائل سیاسی است، چرا که آن‌ها دریافته‌اند در صورت همه گیر شدن  استفاده همگان از این تکنولوژی صدا و سیمای ایران تسلط خود را بر  جامعه از دست خواهد داد.

 کشفی آزاد مدعی شد: هر چند وجود پیوست فرهنگی برای استفاده از هر گونه فناوری نو در جامعه الزامی است، اما با نگاه به وضعیت کنونی جامعه در می‌یابیم که جامعه از لحاظ فرهنگی جایگاه مناسبی را ندارد. کاربران فضای مجازی برای دسترسی به انواع سایت‌های اجتماعی و سیاسی به صورت عمده از فیلتر شکن استفاده می‌کنند و سوال اساسی این است که اگر تکنولوژی‌های نو توان بر هم زدن تعادل فرهنگی جامعه را دارند خواهند توانست وضعیت فرهنگی جامعه را از آنچه اکنون هست بدتر کنند؟

صدا و سیما بیش از این که ملی باشد مِیلی است

وی با بیان اینکه صدا و سیما بیش از آنکه ملی رفتار کند دارای رویکرد مِیلی است، گفت: پایگاه عمده اطلاع رسانی مردم در حال حاضر صدا و سیما است، اما امروز خبر از ورود تکنولوژی در کشور پیچیده که در تلاش است با به کار بردن جدیدترین تکنولوژی‌های روز جهانی به پایگاه ساده و قابل دسترسی برای خبر رسانی به مردم تبدیل شود و همین موضوع نیز نگرانی برخی افراد در کشور و مجلس را برانگیخته است.

دبیر سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار شاخه استان اصفهان ادامه داد: پایان امپراتوری یک رسانه خاص و ورود عرصه‌های جدید اطلاع رسانی در کشور به طور حتم در آینده دیدگاه جدیدی را پیش روی مردم و مسئولان قرار خوهد داد و آینده سرنوشت سیاسی و اجتماعی کشور را تعیین خواهد کرد.

نسل سوم تلفن همراه دستاویز دلواپسان برای استیضاح وزیر است

کشفی آزاد با مثبت ارزیابی کردن رفتار کلی مجلس با دولت افزود: در میان اصول‌گرایان مجلس تنها عده کمی از نمایندگان مجلس با سیاست‌های دولت مخالف هستند و من یقین دارم که اگر موضوع ورود موبایل نسل سوم هم نبود باز هم نمایندگان برای استیضاح یکی دیگر از وزرای هیئت دولت راه حلی پیدا می‌کردند.

وی اظهارکرد: اگر به نام نمایندگان در لیست استیضاح نگاه کنید در خواهید یافت که گروه اقلیتی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک جنگ قدرت را بر علیه دولت به راه انداخته‌اند و با لابی‌گری و امتیاز گیری در تلاش هستند تا قدرت سیاسی خود را به دولت اعتدال تحمیل کنند غافل از اینکه دولت عزم خود را به کار گرفته تا به دور از حاشیه سیاست‌های تدبیری خود را به کار گرفته و به نتیجه برساند.

دبیر سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار شاخه استان اصفهان، تصریح‌کرد: برای گروه اقلیت دلواپس مجلس نه تنها شخص وزرا بلکه عملکرد آن‌ها نیز مهم نیست، این گروه تنها به این مسئله می‌اندیشند که با سیاست‌های کلان دولت مقابله کنند و دولت نیز در این بین ثابت کرده است که بدون تعصب به شخص یا گروه ویژه‌ای به تداوم اندیشه و رویکرد اعتدالی در کشور می‌اندیشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا