سرخط خبرهای سازمان

هم‌نشینی دوستانه پایداری‌ها و احمدی‌نژادی ها در همایش اصولگرایان /مصباح یزدی خود را «ضلع سوم» رهبری اصولگرایان کرد

بوی باران| همایش اصولگرایان بعد از کش‌وقوس‌های فراوان با سخنرانی آیت‌الله مصباح یزدی برگزار شد.
به گزارش نامه نیوز، سمفونی وحدت اصول گرایان اینبار در در مجتمع فرهنگی ۱۳ آبان یا همان سفارت سابق آمریکا در تهران کوک شد. سمفونی که سید رضا تقوی سعی کرده بود نوازندگان آن را از گوشه کنار فضای اصول گرایی جمع کند تا یه یک صدای واحد برسد. تقوی اینبار، رهبری این ارکست را به دستان آیت‌الله مصباح یزدی، روحانی شناخته شده ساکن قم و مخالف سرسخت دولت بسپارد.

بیش از این ارکست آیت‌الله جبهه پایداری سازی برخلاف جریان اصول‌گرایی می‌نواخت و رئیس موسسه امام خمینی به تمام درخواست‌های وحدت یک «نه» بزرگ گفت تا مشخص شود او راهی جدا از دیگر اصول گرایان دارد. تلاش‌های تقوی و نگاه مثبت اعضای جبهه پایداری به وحدت اصول گرایی، آیت‌الله مصباح یزدی را مجبور به پذیرش رهبری ارکستی کرد که شاید هیچگاه دوست نداشت رهبری آن را به عهده بگیرد.

مصباح یزدی راضی به حضور در همایش اصول گرایان شد تا برای آنان از وحدت سخن بگوید و مسیر وحدت را برای آنان ترسیم کند. قبل از آغاز مراسم خبری نه چندان خوشایند فضای این همایش را تحت تاثیر خود قرار داد و آنهم، درگذشت دختر سید رضا تقوی بود. خبری که بسیاری تصور کردند که باعث به حاشیه رفتن این جلسه و همایش خواهد شد و تقوی لقب غایب بزرگ این همایش را به خود بگیرد.

تقوی اما عزم خود را برای وحدت جزم کرده بود و به عنوان اولین سخنران پشت تریبون قرار گرفت و از وحدت سخن گفت و اعلام کرد که گزارش‌های جلسات خود را در اختیار جامعتین و آیت‌الله مصباح می‌گذرد. این سخنان حاوی پیام خاصی بود و آنهم این که زین پس مصباح یزدی ضلع سوم رهبری اصول گرایی است.

مصباح یزدی به عنوان سخنران بعدی این همایش پشت تریبون قرار گرفت و از قرآن و احادیث سخن به میان آورد و بر اساس آنان اصول گرایان را به وحدت دعوت کرد. در کنار این سخنان او بازهم پیکان انتقاد خود را به سمت مخالفان به ویژه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نشانه رفت و گفت:« امروز برخی می‌گویند آقا ما حالا یک چیزی گفتیم و می‌گویند ما خودمان آقا را به اینجا رساندیم آیا مطیع او شویم؟ پس ادعای ولایت فقیهی ما کجا رفت؟ حالا که شما کمک کردید فردی به حقش برسد، آیا شما سر او منت می‌گذارید؛ آنهایی که با پیامبر بیعت کردند، پیامبر را پیامبر کردند و آیا آنهایی که با علی بیعت کردند، آنها علی را علی کردند؟ آنها باید افتخار کنند که علی(ع) را شناختند و ما باید خدا را شاکر باشیم که کسی را به ما شناساند که کسی زیر آسمان و روی زمین شایسته‌تر از او برای این مقام سراغ نداریم.»

در کنار این دو سخنران چهره‌های برجسته دیگر اصول گرایی همچون آیت‌الله موحدی کرمانی و حدادعادل نیز از جایگاه آیت‌الله مصباح در جریان اصول گرایی سخن به میان آوردند.

به نظر می‌رسد پیام همایش اصول گرایی به جریان‌های سیاسی یک استراتژی تازه بود. از این پس اصول گرایان در کنار جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یک رهبر دیگر نیز دارند و آنهم کسی نیست جز آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی، رئیس موسسه امام خمینی(ره).

همایش وحدت اصول گرایی در حالی به پایان رسید که چهره‌های شناخته شده اصول گرایی از جمله علی لاریجانی، مصطفی پورمحمدی، محمدرضا باهنر، ابوترابی فرد، محبیان، احمد توکلی،  علی اکبر ولایتی، نبوی، قالیباف، مصباحی مقدم و بسیاری دیگر از چهره‌ها غایب بودند.

اما دیروز هرکه نیامده بود سعید جلیلی و حدادعادل رفته بودند. دو چهره سیاسی اصولگرا که از قضا نزدیکی زیادی به طیف نواصولگرایان دارند و مشی خود را مدتهاست از سنتی های اصولگرا جدا کرده اند. 

نکته بارز در این میان حضور پررنگ وزرا و برخی نزدیکان امروز محمود احمدی نژاد در این همایش بود، از سعیدلو، زریبافان، محصولی و نیکزاد تا رامین، خلیلیان، نجار، دانشجو و حسینی. افرادی که هنوز شاید حضور آنها در کنار رییس دولت سابق حس و دیده می شود. شاید احمدی نژاد اینگونه راه خود را به سمت اصولگرایان باز کند. امری که روز گذشته از سوی روانبخش عضو ارشد جبهه پایداری هم مورد تاکید قرار گرفت. او در اظهاراتی احمدی نژاد را توبه و پشیمانی از مشی چند سال آخر دولتش فراخواند تا اینگونه مسیر اصولگرا بودنش باز شود. گویی پایداری ها بدشان نمی اید احمدی نژاد باردیگر به میان اصولگرایان باز گردد تا دور او سینه بزنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا