سرخط خبرهای سازمان

غرویان: مصباح یزدی صلاحیت لازم برای جانشینی مهدوی کنی را ندارد

بوی باران| سیما پروانه گهر

جبهه پایداری با برگزاری همایش همگرایی اصولگرایان با غیبت چهره های بزرگ اصولگرایان سعی در معرفی آیت الله مصباح به عنوان جایگزینی برای آیت الله مهدوی کنی را داشت اما این ممکن نیست.
حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان، استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم و شاگرد سابق آیت الله مصباح یزدی  در گفت و گو با خبرنگار جمهوریت  در ارزیابی از همایش وحدت اصولگرایان که هفته گذشته با حضور چهره های مشخصی از اصولگرایان برگزار شد، گفت: این همایش متاسفانه همه اصولگرایان را شامل نشد و حتی اعضای جامعه مدرسین در این همایش حضوری نداشتند و اعضای تاثیرگذار جامعه روحانیت مبارز تهران نیز حضور چشم گیری نداشتند.غرویان هم چنین تصریح کرد: خود این مسئله نشان می دهد که بر خلاف ادعاها چتر این همایش همه اصولگرایان را در بر نمی گیرد و وحدت حقیقی و عملی با این رویه محقق نمی شود چرا که باید از همه طیف های اصولگرایان دعوت می شدند و آن ها حضور پیدا می کردند و فضایی برای بیان نظریات آن ها فراهم می شد.وی با اشاره به این که طیف های مختلف اصولگرایان نسبت به برگزاری همایش همگرایی اصولگرایان با رویه برگزار شده انتقاد کردند، گفت: مخالفت هایی هم از جانب برخی از طیف های اصولگرا در رسانه ها دیده شد.

بخش بسیار اندکی از اصولگرایان در همایش همگرایی اصولگرایان حاضر شدند

غرویان با انتقاد از نحوه مدیریت این همایش گفت: تصور می کنم بخش بسیار اندکی در این همایش حضور داشتند و آنچه دنبال می شود بسیار وسیع تر از چیزی است که در این همایش دیده می شد.

وی تاکید کرد: تحقق وحدت اصولگرایان باید با نگاهی وسیع تر از رفتاری باشد که در این همایش دیده شد.

تلاش پایداری ها برای معرفی جایگزین آیت الله مهدوی کنی

غرویان در ادامه در تشریح برخی جزییات این همایش گفت: به نظر می رسد برخی از چهره های فعال در این همایش تمایل دارند جایگزینی را برای آیت الله مهدوی کنی همچون و آیت الله مصباح یزدی مطرح کنند.

شاگرد سابق آیت الله مصباح با اشاره به برخی تلاش ها برای معرفی چهره ای برای جایگزینی آیت الهه مهدوی کنی در دوران بیماری ایشان گفت: به نظر من کسی که قرار است جانشین آیت الله مهدوی کنی به عنوان محور اصولگرایی شود، خصوصیات آیت الله مهدوی کنی را در قلب، عمل و رفتار داشته باشد

آیت الله مهدوی کنی خصوصیاتی داشتند که من در چهره های مطرح اصولگرای موجود آن خصوصیات را نمی بینم.

آیت الله مصباح خصوصیات و کاریزمای لازم برای جایگزینی آیت الله مهدوی کنی را ندارد

وی در پاسخ به این سوال که آیت الله مصباح به عنوان سخنران اصلی این همایش در نظر گرفته شده بودند آیا خصوصیات و کاریزمای لازم برای جانشینی مهدوی کنی را دارند، گفت: از نظر بنده خیر و ایشان خصوصیات لازم را برای این که جایگزین آیت الله مهدوی کنی باشند ندارند.

غرویان هم چنین تصریح کرد: ایشان خصوصیات لازم را برای اینکه در جایگاه شخصیتی برای اتحاد اصولگرایان قرار گیرند را ندارند مگر این که دیگران تابع نظرات ایشان شوند و این مسئله به خودی خود معنی وحدت نمی دهد.

وی ادامه داد: طیف های مختلف اصولگرایان باید قبول کنند که از برخی از نظرات خود عقب نشینی کنند و باید قبول کنند که در برخی از نقاط خطا کرده اند و خطا می کنند بنابراین اگر کسی درصدی از خطا را برای رای خودش بپذیرد و درون آن موارد قبول کند که نظرات دیگران صحیح است می توان به وحدت رسید.

استاد حوزه و دانشگاه برخی از اعضای جبهه پایداری مبنی بر این که تنها ما اصولگرای حقیقی هستیم گفت: این که برخی از اعضای جبهه پایداری تنها خود را حافظ اصلی ارزش های اصولگرایی می دانند و دیگران را از جبهه اصولگرایی مردود و دور می دانند، نوعی انحصار طلبی و استبداد رای است.

وی افزود: در روایات نقل شده است که ” من استبد برأیه هلک” یعنی کسی که استبداد رای داشته باشد، هلاک می شود و منظور از هلاکت نیز از بین رفتن در عرصه سیاسی و اجتماعی است.

غرویان هم چنین تاکید کرد: انحصار طلبی و انحصار گرایی و استبداد رای نباید در جبهه اصولگرایی وجود داشته باشد تا وحدت محقق شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا