سرخط خبرهای سازمان

دام بزرگ جبهه پایداری برای اصول گرایان

بوی باران| به نظر می‌رسد جبهه پایدرای بازی گام به گامی را به اصول گرایان سنتی آغاز کرده‌اند که می‌شود نام آن را « استراتژی دام» نامید.
مصطفی داننده: اصول گرایان سنتی ایران این روزها خوشحال از همایش وحدت هستند و تصور می‌کنند که با حضور آیت‌الله مصباح یزدی در این همایش و مواضع اخلاقی او، فتح الفتوحی بزرگ را رقم زده‌ و توانسته‌اند پس از مدت‌ها جریان پایداری یا همان « پسر بد» اصول گرایی را وارد سازوکار وحدت کنند. راست گرایان دیروز یا همان اصول گرایان امروز بر این باور هستند که آیت‌الله جبهه پایداری را وارد بازی خود کرده‌اند. آنها تصور می‌کنند که از این پس با دادن لقب رهبری جریان اصول گرایی در کنار جامعتین به مصباح یزدی دیگر ندای «لاشریک» او به جریان اصول گرایی را نخواهند شنید.

تقوی و دوستانش که سخت به دنبال رسیدن به وحدت میان جریان اصول گرایی هستند از این سیاست ورزی خود بسیار خوشحال و خشنود هستند و تصور می‌کنند که تنها چندگام دیگر تا رسیدن به یک لیست واحد برای انتخابات مجلس دهم باقی مانده است. اما در این میان باور این معنا که جبهه پایداری و آیت‌الله آن به راحتی وارد این بازی شده باشند کمی سخت به نظر می‌رسد. بررسی سابقه این جریان به خوبی نشان می‌دهد آنها بدون رسیدن به دست یابی منافع طولانی مدت دست به هیچ کاری نمی زنند.

ابتدا بهتر است کمی حاضران این همایش را با هم مرور کنیم. این همایش با نام وحدت اصول گرایی آغاز به کار کرد اما اکثریت آن را اعضای برجسته جبهه پایداری و وزرای احمدی نژاد تشکیل می‌دادند و اصول گرایان شناخته شده‌ای چون لاریجانی، باهنر، پورمحمدی، ناطق نوری و … غایب بزرگ این همایش بودند. در این میان سوالی در ذهن متواتر می‌شود که آیا اگر سخنران این جلسه مصباح یزدی نبود و مثلا آیت‌الله موحدی کرمانی سخنرانی این جلسه را به عهده داشت، اعضای پایدرای در آن شرکت می‌کردند؟

حضور پایداری‌ها در این همایش یک علت داشت و آنهم سخنرانی پدر معنوی خود بود و این به خوبی نشان می‌دهد که آنها تنها به خاطر آیت‌الله در این سخنرانی حضور پیدا کردند تا نشان دهند تا راه وحدت برای آنها از زمین رئیس موسسه امام خمینی می‌گذرد.

دومین مسئله‌ای که در این میان قابل توجه است دادن امتیاز بزرگ اصول گرایان به مصباح یزدی است. مصباح یزدی طی سال‌های گذشته تلاش خود را کرده بود تا نامش را به عنوان رهبر این جریان اصول گرایی مطرح کند که هر بار و در هر انتخابات با شکست مواجه می‌شد. نمونه بارز آن انتخابات‌های مجلس هشتم و انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بود. تقوی و دوستانش اما به خاطر جلب نظر اعضای جبهه پایداری لقب رهبری را به مصباح یزدی تقدیم کردند تا زین پس او از رهبران جریان اصول گرایی باشد.

به همین راحتی اعضای پایداری توانستند آیت‌الله خود را به رهبری اصول گرایان برسانند و این درحالی است که آنها درصد کمی از این جمعیت را به خود اختصاص می‌دهند. از این به بعد سازوکار وحدت اصول گرایی برای هر تصمیم خود باید نظر مثبت مصباح یزدی را جلب کند. زین پس رای آیت‌الله قم نشین در جریان اصول گرایی تاثیرگذار است و این درحالی است که اصول گرایان طی سال‌های گذشته بدون نظر مثبت رئیس موسسه امام خمینی کار خود را انجام می‌دادند. بررسی رفتار سیاسی مصباح یزدی در ادوار مختلف نشان می‌دهد که مرغ او معمولا یک پا دارد و مصباح یزدی نفرات منتسب به خود را به هر فرد دیگری ترجیح می‌دهد. حضور سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ نمونه بارز این رفتار است.

تصور کنید سال ۹۴ فرا رسیده است و اصول گرایان به دنبال ارائه یک لیست واحد برای انتخابات مجلس دهم هستند و می‌خواهند فردی مانند لاریجانی، ابوترابی فرد یا حداد عادل را به عنوان سرلیست معرفی کنند و به خاطر همین به دنبال جلب نظر آیت‌الله هستند. به راحتی قابل پیش بینی است که مصباح یزدی در پاسخ به این درخواست می‌گوید به نظر من آقایان لنکرانی و جلیلی افرادی مناسب تر برای سرلیستی اصول گرایان برای انتخابات مجلس دهم هستند. مصباح یزدی بسیاری از افراد از جمله لاریجانی را اصول گرا نمی‌داند.

در کنار این هدیه اصول گرایان به مصباح یزدی، اگر روزی این وحدت به بن بست رسید، جبهه پایداری اعلام می‌کند ما پای وحدت ایستادیم اما دوستان پای عهد خود نماندند و راه خود را رفتند.

به نظر می‌رسد جبهه پایدرای بازی گام به گامی را به اصول گرایان سنتی آغاز کرده‌اند که می‌شود نام آن را « استراتژی دام» نامید. استراتژی که می‌تواند زمینه ساز بازی خوردن بزرگ اصول گرایان از این جریان شود، جریانی که دامی بزرگ برای جریان راست سنتی ایران پهن کرده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا