سرخط خبرهای سازمان

بحران آب اصفهان از خط قرمز عبور کرد

حجم آب پشت سد زاینده‌رود به حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب رسید تا وضعیت آب استان از خط قرمز عبور کرده و احتمال جیره بندی آب را در روزهای پیش رو افزایش دهد.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان،  هرچند مسوولان استانی از اعلام واژه جیره‌بندی آب خودداری می‌کنند، اما وقتی که از یک میلیارد و۲۰۰ میلیون مترمکعب حجم سد زاینده رود، تنها ۱۰۰ میلیون متر مکعب پشت سد  بوده که بخشی از این حجم نیز گل ولای می‌باشد می‌توان معنی بحران را متوجه شد.

مدیر عامل شرکت آبفای اصفهان  از دستور دادستان برای جمع‌اوری پمپ‌های نصب شده بر روی کنتورهای آب خبر داد.

هاشم امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان اظهارکرد: به دستور دادستان اصفهان، نصب پمپ روی کنتور به منزله دخالت در تاسیسات مرکزی شرکت  آب و فاضلاب بوده و پمپ‌ها باید جمع آوری شود.

وی افزود: بهترین شیوه برای افزایش فشار آب داخل منازل، قرار دادن تانک در ورودی آب منازل و نصب پمپ بر روی آن است.

امینی با اشاره به وضعیت بحرانی آب شرب استان تصریح کرد: در صورتیکه که همشهریان با صرفه جویی ۲۰تا۲۵  درصدی تا فرارسیدن زمان بارش‌ها همکاری نکنند، شرایط از وضعیت فعلی سخت‌تر خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ابفای اصفهان از آغاز طرح تصفیه پساب‌های خانگی برای مصارف آبیاری خبر داد و افزود: طی توافقنامه‌ای با سازمان نظام مهندسی کشور مطابق مبحث ۱۹قرارداد ساختمان، شبکه داخلی آب منازل به دستگاه تصفیه پساب مجهز  می‌شود.

وی ادامه داد: از این آب می‌توان برای آبیاری فضای سبز داخل منازل و یا بلاش تانکهای داخل سرویس‌های بهداشتی سود جست و این طرح درحال حاضر به صورت پایلوت در شاهین شهر اصفهان در حال اجراست.

مدیر عامل شرکت ابفای اصفهان، آب را با امنیت غذایی و حیات مرتبط دانست و اظهار کرد: ایران روی دو کمربند زلزله و خشکسالی واقع شده و اصفهان با بارندگی حدود ۱۲۰میلیمتر در سال دارای وضعیت خشک است.

وی ادامه داد: میزان بارندگی در دنیا۷۰۰تا۷۵۰ میلیمتر در سال است که این میزان در آسیا به ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیمتر و در ایران به ۲۰۰تا۲۵۰ میلیمتر می‌رسد.

امینی وضعیت سرانه آب تجدید پذیر را در کشور در مرحله تنش اعلام کرد وگفت: مطابق استانداردهای جهانی در صورتیکه سرانه این آب به کمتر از هزار متر مکعب برسد شرایط آبی منطقه، تنش زا اعلام می‌شود.

وی افزود: در حال حال حاضر این سرانه در اکثر مناطق کشور و از جمله اصفهان روی عدد هزار است که مطابق پیش بینی‌ها در سال۱۴۰۰ به ۸۰۰ مترمکعب خواهد رسید.
مدیر عامل شرکت ابفای اصفهان ادامه داد: این رقم در سال۱۳۳۵هفت هزار متر مکعب بوده است که روند کاهنده آن نشانگر وجود خشکسالی است.

وی به تغییر سیاستهای وزارت نیرو در حوزه مدیریت عرضه اشاره کرد و گفت: کاهش پرت آب شبکه‌ها که در اصفهان به ۲۰درصد رسیده، کاهش فشار آب شبکه، فرهنگ سازی برای استفاده از وسایل کاهنده فشار آب و آموزش صرفه جویی از مهدهای کودک از جمله این سیاست‌هاست که در حال اجرا می‌باشد.

مدیر عامل شرکت آبفای اصفهان در پایان گفت: طرح پیمایش مشترکان آب در استان توسط ماموران این شرکت که جلیقه آبی پوشیده‌اند از یکشنبه هفته جاری به منظور شناسایی نوع و میزان مصرف آب مشترکان آغاز می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا