سرخط خبرهای سازمان

ارایه اسناد سفرهای خانوادگی احمدی‌نژاد به «نیویورک» و «مسکو» به قوه‌قضاییه

بوی باران| مقایسه سفرهای روحانی و احمدی‏‌نژاد چه در شمارگان همراهان و چه در کیفیت سفرها به یافته‌های عجیب‌وغریبی ختم می‌شود. «حسن روحانی» هم مدتی است که هیات‏‌های بلندپایه و پرتعدادی با خود به این‌سو و آن‌سوی جهان می‏‌برد اما تفاوت ماجرا از زمین تا هواست.
آفتاب: روزنامه شرق نوشت: تمایل روحانی بیشتر به همراهی هیات‌های تجاری است و احمدی‌نژاد هیات‌های خانوادگی. چنانچه هزینه اقامت او و برخی اعضای هیات دولت در یکی از هتل‌های چهارستاره نیویورک شبی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰دلار برآورد شده بود. احمدی‌نژاد به‌ویژه در یکی، دوسفر شهره آفاق شد؛ یکی در سفر ‌گران‌قیمت به نیویورک و همراهی برخی اعضای خانواده هیات دولت در آن سفر و دیگری سفر به مسکو و باز هم زمزمه‌هایی از همراهی خانواده‌ها. نتیجه هر دو این سفرها نامشخص ماند.
هنوز هم پرونده شکایت درباره هر دو این سفرها در کمیسیون اصل۹۰ است و حالا مصطفی افضلی فرد، عضو کمیسیون اصل۹۰ به «شرق» خبر می‌دهد که به‌دنبال نامه‌نگاری‌های متعدد از سوی مجلس هنوز هیچ پاسخی از سوی شخص احمدی‌نژاد و دیگر مسوولان آن دوره به کمیسیون اصل۹۰ ارایه نشده است. او درباره اینکه آیا عدم پاسخگویی موجب ختم پرونده خواهد شد نیز گفته: «خیر، پرونده در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب با اطلاعات کنونی روانه قوه قضاییه خواهد شد تا مسوولان قضایی بر حسب اسناد در اختیار نسبت به رسیدگی به ابعاد مختلف این پرونده اقدام کنند.»
ارسال مستندات سفر به نیویورک و مسکو به قوه‌قضاییه
اواخر دولت احمدی‌نژاد بود و پرونده سفر خانوادگی «احمدی‌نژاد» به نیویورک نکات مبهم فراوانی به وجود آورده بود که شکایت تازه‏ای روی میز کمیسیون اصل۹۰ رفت. جالب اینکه شکایت از آخرین سفر رییس دولت دهم به مسکو و تخلف صورت‌گرفته در آن موقع نه از سوی نمایندگان که از طرف خبرگزاری «تسنیم» صورت گرفته بود. این رسانه از سفر هیات صدنفری رییس دولت به روسیه شکایت کرده تا کمیته سیاسی- نظامی کمیسیون اصل۹۰ پیگیر ماجرا باشد. بنا بر قانون هر فردی می‌تواند از طرز کار قوای سه‌گانه به کمیسیون اصل۹۰ مجلس شکایت کند. البته شکایت آن روز تسنیم به این خاطر بود که «محمد شیخان»، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری، خبر هیات صدنفره همراه رییس‌جمهوری «تسنیم» را تکذیب کرده بود. «تسنیم» ابتدا خبر داده بود که همسر احمدی‌نژاد و همسران برخی معاونان، دستیاران و وزرای دولت از جمله افرادی بودند که به‌همراه همسرانشان در این هیات اعزامی حضور داشتند؛ گزارشی که شباهت‌های زیادی به سفر هیات دولت دهم به نیویورک داشت. گزارش سفر هیات صدنفری به مسکو آنقدر قوام نیافته که بتوان از جزییات هزینه‌های غیرمرتبط آن سخن گفت اما آنطور که در گزارش‌ها آمده گروهی از خانم‌ها در این سفر همراه هیات دولت شده‌اند؛ خانم‌هایی که نخست نام آنها از فهرست نهایی حذف شده بود و مستندات به‌دست‌آمده از سفر آنها با پروازهای معمولی به مسکو حکایت داشت. از اینها گذشته فهرست نهایی سفر سه‌بار از سوی مجموعه تشریفات ریاست‌جمهوری تغییر کرده است.
بررسی سفرهای مشایی در کمیسیون امنیت
پورمختار، رییس کمیسیون اصل۹۰ نیز همان‌روزها تاکید کرد «تسنیم» در شکایت خود مطرح کرده سفر رییس‌ دولت به‌همراه صدنفر به روسیه منجر به تحمیل هزینه سنگین به کشور شده، چون سفر برخی خانواده‌های مسوولان به‌همراه آنها غیرضروری بوده. تا آن موقع اطلاعات اولیه‌‏ای به‌دست‌کمیسیون اصل۹۰ رسیده بود و گویا دولت وقت نیز به‌دنبال نامه‌نگاری‌های متعدد کمیسیون اصل۹۰، اطلاعاتی در اختیار مجلس قرار نداد. همچنین آن‌روزها در خبرها آمده بود طوماری از سفرهای اسفندیار رحیم‌مشایی در کمیسیون امنیت‌ملی در حال بررسی است. احمد توکلی، شاکی اصلی این سفر‌ها بود و تاکید داشت ۹۶ سفر مشایی به این‌سو و آن‌سوی جهان جز اتلاف هزینه‌ بیت‌المال خاصیت دیگری در بر نداشته و در اکثر مواقع موازی‌کاری با وزارت امور خارجه بوده. از اینها گذشته در جریان حج تمتع سال ۱۳۸۷ هم نام فرزندان مشایی و احمدی‌نژاد -که بدون نوبت در کاروان ویژه وزارت خارجه به حج مشرف شدند- منتشر شد و مورد اعتراض قرار گرفت اما دفتر رییس‌جمهوری و احمدی‌نژاد درباره این موضوع سکوت اختیار کردند. حالا که دولت احمدی‌نژاد رفته و دست مجلس و دیگر مسوولان به جایی بند نیست، شاید ارسال مستندات در اختیار کمیسیون اصل۹۰ به قوه قضاییه تنها راهکار پیش‌روی نمایندگان مجلس باشد. چنانچه بعید است احمدی‌نژادی که حالا نه رییس دولت است و نه سمتی دارد، بخواهد پاسخگوی چند و چون سفرهایی باشد که ابعادش هنوز نامشخص است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا